La Federació podrà subvencionar amb el 50% de l’import de les llicències als clubs que ho demanin i compleixin els següents requisits:

  1. Tenir jugadors amb una incapacitat del 33% o superior acreditada i presentar a la FCE aquest document.
  2. Què aquests jugadors estiguin a l’atur o amb incapacitat laboral permanent i que ho acreditin a la FCE.
  3. Què el club tingui adaptat per minusvàlids el seu local de joc, en cas contrari no té sentit tenir minusvàlids, si no poden accedir-hi.
  4. Què els jugadors no rebin ja ajuts per part de l’entitat a la qual pertany . O sigui, que s’hagin de pagar ells la seva llicència.

ANY  INSÍGNIA D'OR INSÍGNIA DE PLATA
     
1972  JOAQUIM MUNTANER SEVERI IBAÑEZ
    MARC SUBIRON
     
1973   AVELINO FLORES
    RAFAEL FANDOS
     
1974   JORDI PUIG LABORDA
    JORDI PARÉS
    JOSEP FONT
     
1975   JOAQUIM SERELOS
    JOAQUIM GIL
    RICARD GUINART CABALLÉ
     
1976   JAUME BOIX
    JULIA MALDONADO
     
1979   VICENÇ ALMIRALL
    ANGEL RIBERA ARNAL
    JOAN TORQUET
     
1981  JOAN SEGURA VILA DOCTOR BARDERA
   

BENET PANTEBRE

1985   ANTONIO F. ARGUELLES
     
1987 JOSEP LLUÍS VILASECA FERRAN ROS
     
1988   RICARD LEGA ARREDONDO
     
1989   SERGI ESTREMERA
    CLUB D'ESCACS VULCÀ
    JORDI MAGEM BADALS
    TERESA CANELA
    ALFONSO ROMERO
    OSCAR DE LA RIVA AGUADO
    ENRIQUE FERNÁNDEZ AGUADO
    MIGUEL ILLESCAS CÓRDOBA
     
1990 PASCUAL MARAGALL JESÚS M. DE LA VILLA
    VICTOR VEHÍ BACH
    LLUÍS COMAS FABREGÓ
     
1991 LLUÍS BOHIGAS I SANTASUSAGNA GREGORI GARCÍA CONESA
    JOAN POMÉS I MARCET
     
1992 RAMÓN PADULLÉS ARGERICH  
     
1993 RICARD LEGA ARREDONDO  
     
1994 MANUEL ROYES JOAN PIÑOL COS
    XAVIER FLORES VALLCORBA
    RAMÓN BARRIS CARRERAS
     
1995   JORDI VIVES CABAU
    LLUÍS VILADOT SERRA
     
1996   SALVADOR JUANPERE AGUILÓ
    FRANCESC ESPINALT TUA
    JAUME GRAU GARSABALL
     
1997   JOAN LORDA XIMENEZ
    MIQUEL CASTELL GILI
    ANDREU PUCHE VELA
    RAUL FLORES GÓMEZ
    REVISTA " MATE POSTAL "
    MARC NARCISO DUBLAN
    JOSEP OMS PALLISE
    RAMÓN LLORENS IBARZ
     
1998   JOAN DURÀ RIERA
    JOSEP MASRIERA BALLESCÀ
    RAMÓN CRUSI MORÉ
    JOSEP MONEDERO GONZALEZ
     
1999 JOSEP FLORES VALLCORBA JOAQUIM TRAVESSET BARBA
    SANTI CAROL QUEROL
     
2000   FERNANDO MOLINA
     
2001 FRANCESC ESPINALT JAUME BOSCH ROMAY
    JOSEP M. TEY GALI
    VICENÇ FERRER CALVO
     
2002 ANTON ADSERIAS I PALAU JOSEP EMPEZ
    JOSEP CHALMETA
    RAFAEL INGLÉS
    JOSEP PAREDES
    ÀNGEL MARTIN
    MIQUEL FERNÁNDEZ DÍAZ
     
2003 PERE CASAJUANA  
  JOSEP FLORES  
  DAVID GARCÍA ILUNDÁIN  
     
2004 ANTONIO MEDINA MAURICE PERRAUT
     
2005 RAMON TRIAS FRANCESC GONZÁLEZ
    ANTONI JORDÀ
    ENRIC MONNÉ
    JAUME INGLÉS
    FREDERIC ANDREU
    PERE PARÉS
     
2006 MIQUEL ILLESCAS CÓRDOBA INMA MONTOLIU DAROCA
    RICARD PÉREZ COSTA
    JOSEP Mª.CAMELL I JANÉ
    JESÚS ROYO SOLER 
    JOSEP Mª PASCUAL FERRÉ
    FRANCESC FERNÁNDEZ LOZANO
     
2007   NEMESI VIÑAS
    JOSEP SOLSONA
     
2008 DAVID MONER JESUS ARISTE JUSTO
  ARTURO POMAR SALVADOR CARRANZA
    JORDI ANTIGUA
     
2009   MANUEL BUSTOS GARRIDO
    FRANCISCO GARCIA ORUS
    JOSEP RIDAMEYA TATCHE
    JOSE MANUEL LOPEZ
    JOAN EMILI CABELLO
    BENET PANTEBRE
     
2010 JOSEP Ma. CAMELL JOSEP CRUAÑAS RUART
    FERRAN MARTINEZ LEÓN
    JUAN DOMINGUEZ  RUEDA
    LLUÍS COLL  ENRIQUEZ
    ARCADI SOLA MACIA
     
2011 JOSEP GARCIA I RIERA BEATRIZ ALFONSO NOGUÉ
  MANEL IBERN ROGELI LLOBERA
  MIQUEL ALBAREDA JOSEP TERRONES
    JOSEP MARIA PELLICER CASTILLO
    JUAN MIRANDA
    LLUIS FEBRERO
    NICOLÁS PLAZA
    JOAN MORA
    EMILI COLLS
     
2012   ALEJANDRO MELCHOR
    JORDI CARRAMIÑANA
    RAFAEL GARCIA
    JOAN GENSANA
    JOSE MONEREO
    JOAN MORA
     
2013 ELIAS MURATET MIQUEL TARRAGO
    JOSEP SERRA
    JOSEP Mª ALOMA
    LLUIS CASTANY
    JOSEP Mº MAÑE
     
2014  PEPITA FERRER (PLACA D'OR) HERMOGENES YANGUAS
    ANTONIO OLIVA
    LUIS DELGADO
    MANUEL TUDURI
    ISIDRE DUARRI
    JOAN BAUTISTA
    JAUME ANGUERA
     
2015 VICTOR PONT JOAN ANTON PEREZ
    PABLO ALONSO
    XAVIER MESTIERI
    DAVID MONELL
    DANIEL ALSINA
     
 2016   MÀXIM BORRELL
    XAVIER ROBLA
    XAVI VILA
    ÀLVAR ALONSO
    JORDI PRIO
    JOSEP MARIA MIR
    MARÇAL ABADIA
    JOAN AMIGÓ
    EMILI SIMÓN
2017 TONI AYZA CASAMITJANA GUILLEM BUXADÉ
    FERMIN TEJERO
    JORDI AYZA
    JAUME IZQUIERDO
2018 IMMA MONTOLIU DAROCA JORDI PELLICER
    ANTONI BENET
    PEP MELENDRES
    VALENTÍ PEREZ
    JOAQUIM BOSCH
    XAVIER AVILA
    PAU PASCUAL (POSTUM)
2019 JORDI PARAYRE FRANCESC SOLÀ
    HIPÒLIT ASÍS
    JOAN BARNET
    JOAN FLUVIÀ
    MANEL TRIQUELL
    SANTI HERREROS

 

 

 

PROPOSTES JUNTA DIRECTIVA DE LA FCE

  1. 1.Canvi de normativa de l’avaluació catalana.

Normativa d'avaluació de la FCE

1. REQUERIMENTS TÈCNICS

1.2 El nombre de rondes diàries no serà superior a 2 per torneigs de 60 o més minuts per jugador.  S'admet 3 rondes per dia en Torneigs d'Edats.

 

Normativa d'avaluació de la FCE

1. REQUERIMENTS TÈCNICS

1.2           El nombre de rondes diàries no serà superior a 3 per torneigs de 60 o més minuts per jugador.

 

2.Proposta del canvi de nom del Campionat de Catalunya per Equips.

Es proposa que el Campionat de Catalunya per Equips es digui oficialment: LA LLIGA CATALANA D’ESCACS.

 

PROPOSTES DELS CLUBS

Proposta de l'Ideal d'en Clavé- Escacs de Nou Barris

Els jugadors que tinguin reconegut un grau de discapacitat igual o superior al 33% per alguna resolució administrativa o judicial, se'ls aplicaria el preu de llicencia de majors de 65 anys i Sub16.

Aquesta proposta es començaria a aplicar per a les quotes del 2014.

Punts a modificar:

http://www.escacs.cat/publicacions/circulars/863-llicencies-jugadors-2013

A la circular de llicències, on està el quadre de preus:

On posa:

Llicencia (majors de 65 anys) i Sub-16

S'afegirà (en negreta):

Llicencia (majors de 65 anys),  Sub-16 i discapacitats igual o més de 33%.

També, en el següent paràgraf, s'afegiria el següen (en negreta):

ELS CLUBS NO HAURAN DE FER L’ANTIC IMPRÈS DE LLICÈNCIA, PERÒ HAURAN DE TENIR EN EL SEU PODER L’IMPRÈS DE SOL.LICITUD DE LLICÈNCIA SIGNAT PER CADA JUGADOR. AQUEST DOCUMENT QUEDARÀ EN PODER DEL CLUB I LA FEDERACIÓ NOMÉS LI REQUERIRÀ EN CAS DE NECESSITAT. (Per exemple, un jugador que hagi tramitat llicencia per dos clubs o comprovacions de dates de naixement). Es pot reutilizar l’imprès de sol•licitud de l’any anterior, fent firmar al jugador sota la nota -renovació 2013-, que cal afegir a mà o màquina. Els clubs amb llicències de menors de 16 anys i més grans de 65 hauran de tenir en el seu poder una fotocòpia del llibre de família o DNI per verificar les dades de naixement, (no caldrà que aquestes fotocòpies s’enviïn a la Federació Catalana tret que la pròpia federació les sol•liciti). El clubs amb llicències de jugadors que tinguin reconegut un grau de discapacitat igual o superior al 33%, hauran de tenir en el seu poder una fotocòpia del document acreditatiu (no caldrà que aquestes fotocòpies s’enviïn a la Federació Catalana tret que la pròpia federació les sol•liciti).

Proposta del club Congrés

El començament de les partides i el ritme será el mateix peró despres de la jugada 40 s'afegirá 30 minuts al rellotge (De Divisió d'Honor fins a Preferent) En Primera,Segona i Tercera Provincial s'afegirán 15 minuts).

Frederic Andreu-President C.E.Congrés

Aquesta proposta modificarà l'article2.1 del Campionat de Catalunya d'Equips

 

2.1  A la Divisió d'Honor, el dia i hora de joc serà el dissabte a les 16,30 hores. A la resta de categories el dia de joc serà el diumenge i els encontres començaran a les 9,30 hores. El ritme de joc per a totes les categories serà de 90 minuts per jugador amb increments de 30 segons per jugada efectuada

Nou text

 

2.1  A la Divisió d'Honor, el dia i hora de joc serà el dissabte a les 16,30 hores. A la resta de categories el dia de joc serà el diumenge i els encontres començaran a les 9,30 hores. El ritme de joc per Divisió d'Honor, Primera Divisió, Segona Divisió i Categoria Preferent serà de 90 minuts per jugador per a les 40 primeres jugades i una vegada superat aquest control s'afegirà 30 minuts, sempre amb un increment de 30 segons des de la primera jugada. A Primera Categoria, Segona Categoria i Tercera Categoria el ritme de joc serà de 90 minuts per jugador per a les 40 primeres jugades i una vegada superat aquest control s'afegirà 15 minuts, sempre amb un increment de 30 segons des de la primera jugada.

Subcategories

El divendres 13 de maig, la Federació va fer una nova sessió del programa de “Promoció dels escacs en municipis sense club”. En aquesta ocasió el municipi escollit va ser Vilanova del Camí. Aquest municipi de la comarca de l’Anoia ha tingut un creixement de població molt  important els darrers anys. A l’actualitat compta amb una població de 12.500 habitants.

L’activitat va comptar amb la participació de molts aficionats als escacs, especialment de més de quaranta nens i nenes alumnes de les escoles Marta Mata, Pompeu Fabra, i Joan Maragall.

També van participar joves jugadors del Club Ateneu Igualadí, població molt propera. En aquest sentit cal agrair la col·laboració d’aquest club, i especialment de la seva presidenta Blanca Torras.

Vam poder comptar amb la participació del jugador del Club d’escacs Sant Boi Bernat Martínez, el qual resideix en aquesta població i exerceix de monitor d’escacs en una escola de la població.

Però va ser especialment significativa la participació del GM Jordi Magem, el qual va estar jugant constantment amb els joves aficionats que van assistir.

Cal agrair la total predisposició a col·laborar de l’Ajuntament de la població, el qual ens va ubicar en un espai molt adequat, a l’espai exterior del Centre polivalent de Can Papasseit. També ens va ajudar molt la publicitat de l’esdeveniment que va fer l’Ajuntament i la seva inclusió dins del programa de la Marató de donació de sang, que tenia lloc a la localitat aquella mateixa tarda. En aquest sentit, agraïm especialment la col·laboració de la tècnica d’esports, Sra. Núria Fàbregas i del regidor d’esports, Sr. Toni Maturana, el qual va acostar-se per veure el desenvolupament de l’activitat.