Per segona vegada, des de la Territorial de Girona hem organitzat un torneig per equips online tant amb èxit de participació com de funcionament i de joc. Finalment han estat 25 equips completat per a 123 esportistes d’edats des de sub-10 fins a sub-18, repartits en vuit equips de la Territorial gironina: Gerunda, Figueres, Fornells, Olot, Santa Eugènia, Montgrí, Hostalric i Peons de Tossa. El torneig s’ha jugat per la plataforma d’internet Lichess en grups d’edats separats i el ritme de les partides era de 5 minuts més 5 segons d’increment, i només comptava els punts fets del quatre primers integrants de cada equip.
La participació del Torneig de Reis, jugat el diumenge 3 de gener de 2021, ha estat molt alta però lleugerament inferior al Torneig de Nadal de fa dues setmanes, i a més, degut al canvi d’any molts esportistes han canviat de categoria i aquest fet ha provocat que la categoria Sub-8 quedés deserta.
Premiats
Han estat premiats amb un diploma els tres primers equips de cada categoria, a més de premis individuals. Els premiats han estat:
Campionat de Girona per Equips d'Edats Online Reis 2021 |
|||||
Equips |
SUB18 |
SUB16 |
SUB14 |
SUB12 |
SUB10 |
Campió |
OLOT |
STA. EUGENIA |
FIGUERES |
GERUNDA |
GERUNDA |
Sots-campió |
GERUNDA |
FIGUERES |
GERUNDA |
FIGUERES |
FORNELLS |
3º classificat |
FIGUERES |
FORNELLS |
FORNELLS |
FIGUERES |
|
Individual |
SUB16 |
SUB16 |
SUB14 |
SUB12 |
SUB10 |
1º millor |
Juan Alber García |
Arnau Pino |
Pol Ortiz |
Arnau Ruiz |
Mauro Alonso |
2º millor |
Jordi Olcina |
Joan Moles |
Leo Valle |
Marc Bartra |
Liam Valle |
3º millor |
Bernat Xifra |
Trayan Kostov |
Arnau Vilà |
Ignasi Vilasalo |
Quirze Pau |
1º femenina |
Laura Viñolas |
Nerea Pastor |
Carla Feixedas |
||
2º femenina |
Maria Masmitjà |
Núria Gifreu |
Jana Buenacasa |
||
3º femenina |
Laia Carrasco |
Ingrid López |
Les classificacions finals per categories tal com varen quedar després de 90 minuts de joc han estat:
# |
Equip |
1r tauler |
2n tauler |
3r tauler |
4t tauler |
Total punts |
1 |
Gerunda Kasparov |
42 |
28 |
18 |
12 |
100 |
2 |
Fornells |
18 |
16 |
16 |
14 |
64 |
3 |
Figueres |
20 |
16 |
14 |
7 |
57 |
4 |
Gerunda Carlsen |
18 |
12 |
8 |
6 |
44 |
# |
Equip |
1r tauler |
2n tauler |
3r tauler |
4t tauler |
Total punts |
1 |
Gerunda Steinitz |
22 |
21 |
18 |
15 |
76 |
2 |
Figueres |
24 |
18 |
17 |
16 |
75 |
3 |
Fornells |
24 |
20 |
16 |
14 |
74 |
4 |
Gerunda Karpov |
16 |
15 |
14 |
11 |
56 |
5 |
Olot |
17 |
16 |
11 |
11 |
55 |
6 |
Santa Eugènia |
15 |
14 |
13 |
10 |
52 |
7 |
Hostalric |
16 |
15 |
11 |
10 |
52 |
8 |
Gerunda Fischer |
13 |
11 |
10 |
9 |
43 |
# |
Equip |
1r tauler |
2n tauler |
3r tauler |
4t tauler |
Total punts |
1 |
Figueres Tramuntana |
24 |
22 |
18 |
14 |
78 |
2 |
Gerunda Capablanca |
22 |
16 |
12 |
8 |
58 |
3 |
Fornells |
15 |
12 |
12 |
3 |
42 |
4 |
Olot |
10 |
10 |
10 |
6 |
36 |
5 |
Figueres Garbí |
12 |
10 |
6 |
4 |
32 |
6 |
Montgrí |
9 |
6 |
4 |
19 |
|
7 |
Peons de Tossa |
7 |
6 |
2 |
15 |
|
# |
Equip |
1r tauler |
2n tauler |
3r tauler |
4t tauler |
Total punts |
1 |
Santa Eugènia |
20 |
16 |
12 |
4 |
52 |
2 |
Figueres |
12 |
4 |
4 |
2 |
22 |
# |
Equip |
1r tauler |
2n tauler |
3r tauler |
4t tauler |
Total punts |
1 |
Olot |
18 |
17 |
14 |
14 |
63 |
2 |
Gerunda Lasker |
15 |
12 |
10 |
2 |
39 |
3 |
Figueres |
14 |
8 |
4 |
26 |
|
4 |
Montgrí |
6 |
4 |
2 |
12 |
Enhorabona a tots els guanyadors, però en especialment felicitats a tots els clubs i a les famílies de tots els esportistes per fer possible aquest tipus de torneigs.
Fins la propera ben aviat!!
Carles Vilà Camps
Delegat de la Territorial de Girona d’Escacs.