Per tercer any consecutiu es va celebrar la Trobada, aquest any a Ille sur Têt, vàrem repetir seu, doncs al 2016 ja es va celebrar a la mateixa ciutat. El 16 de setembre de 2018 sortíem des de Girona a les 07:30 hores en direcció a Ille, però abans passàvem per Figueres a buscar la gent que faltava.
Foto de grup de tots els participants i organitzadors
Vuit adults amb uns trams d’Elo determinat:
Jugadors de menys 2200 Fide
Jesús Roig Grau / C.E. La Lira (BCN) Elo Fide 2157
Francesc Xavier Saurina Suñer / C.E. Gerunda (GI) / Elo Fide 2039
Jugadors de menys 2000 Fide
Jesús Moles Fuentes / C.E. Gerunda (GI) / Elo Fide 1991
Robert Carlos Alvarez Martinez- / C.E. Figueres (GI) / Elo Fide 1827
Jugadors de menys 1800 Fide
Joan Carranza Font / C.E. Vilobí (GI) / Elo Fide 1769
Jaume Eduard Gayoso Rodriguez /C.E. Llinars (BCN) / Elo Fide 1729
Jugadors de menys 1600 Fide
Enoc Altabás Felipo / C.E. Riu Sènia (País Valencià) / Elo Fide 1562
Manel Romera Fernandez / C.E.Guixolenc (GI) / Elo Fide 1479
També teníem Jovent:
Jugadors Sub 16
Biel Horta Gafarot / C.E. Gerunda (GI) / Elo Fide 1857
Laura Viñolas Anglada / C.E. Figueres (GI) / Elo Fide 1609
Jugadors Sub 14
Ainhoa Casares Bonals / C.E. Llinars (BCN) / Elo Fide 1839
Oscar Nahuel Roqueta Maffei / C.E. Santa Eugenia (GI) / Elo Fide 1431
Jugadors Sub 12
Arami Lobo Pereira / C.E. Llinars (BCN) / Elo Fide 1681
Asier Casares Bonals / C.E. Llinars (BCN) / Elo Fide 1457
Jugadors Sub 10
Julia Pinyol i Llora/ C.E. Peona i Peó (BCN) / Elo Fide 1417
Iago Gayoso Arjona /C.E. Llinars (BCN) / Elo Fide
En total setze esportistes més els acompanyants.
Com es pot veure, victòria ajustada de l'equip Català, que alguns van suar perquè la victòria es decantés al costat de Catalunya, les partides es jugaven a un ritme de 60’+30”.
Els jugadors que estan en fosc, jugaven en negres, els aparellaments de les partides varen ser:
Equip adults / Equip adults
ELO |
Résultats |
ELO |
|||||
Jesus ROIG GRAU |
2157 |
1 |
0 |
J.L. LLAPASSET |
2110 |
||
F.X. SAURINA SUNYER |
2039 |
0 |
1 |
Yannick TISSEYRE |
2002 |
||
Jesus MOLES FUENTES |
1991 |
0 |
1 |
Lucie SALVADOR |
1949 |
||
R.C. ALVAREZ MARTINEZ |
1827 |
1 |
0 |
René MESSAGER |
1827 |
||
Joan CARRANZA FONT |
1769 |
0,5 |
0,5 |
Richard GARCIA |
1754 |
||
J.E.GAYOSO RODRIGUEZ |
1729 |
O,5 |
0,5 |
Jérôme MIGOLI |
1653 |
||
Enoc ALTABAS FELIPO |
1562 |
1 |
0 |
Patrice MANEM |
1594 |
||
M. ROMERA FERNANDEZ |
1479 |
0,5 |
0,5 |
E.CAPELL-SUNYER |
1457 |
||
4,5 |
3,5 |
Al fons, partida Llapasset – Roig, i al davant Saurina – Tisseyre
Al fons Alvarez – Messager, i al davant Salvador – Moles
Els Clubs col·laboradors de Catalunya són:
C.E. Llinars / C.E. Gerunda / C.E. Figueres / C.E. Peona i Peo / C. E. Vilobí/ C.E. Riu Sènia / C.E. Guixolenc/ C.E. La Lira / C.E. Santa Eugenia. (9 Clubs)
Els Clubs col·laboradors de la Catalunya Nord són:
-Echiquier Diabolique de Canohès / Echecs en Tet / Les Rois de Perpignan / Echiquier Saint Jeannais / (4 Clubs)
A l’apartat del Jovent, la victòria va ser mes amplia, la diferencia d’elo també era mes pronunciada, encara que sempre hi ha sorpreses:
Equip Joves / Equips jeunes
ELO |
Résultats |
ELO |
||||||
Biel HORTA GAFAROT |
1857 |
1 |
0 |
Tristan MESSAGER |
1422 |
|||
Laura VIÑOLAS ANGLADA |
1609 |
1 |
0 |
Thomas SALVADOR |
1352 |
|||
Ainhoa CASARES BONALS |
1839 |
1 |
0 |
Romain MIGOLI |
1441 |
|||
O.N. ROQUETA MAFFEI |
1431 |
0 |
1 |
Enzo GARCIA |
1221 |
|||
Arami LOBO PEREIRA |
1681 |
1 |
0 |
Louis DARNER |
1439 |
|||
Asier CASARES BONALS |
1457 |
1 |
0 |
Baptiste CARANANA |
1125 |
|||
Júlia PINYOL i LLORA |
1417 |
1 |
0 |
Ethan VERDOUX |
n.c. |
|||
Iago GAYOSO ARJONA |
n.c. |
0 |
1 |
Ethan VERDOUX |
n.c. |
|||
Iago GAYOSO ARJONA |
n.c. |
0 |
1 |
Rémi LOMBART |
1049 |
|||
Júlia PINYOL i LLORA |
1417 |
1 |
0 |
Rémi LOMBART |
1049 |
|||
7 |
3 |
Biel Horta amb blanques i Laura Viñolas amb negres
Júlia Pinyol amb blanques i Iago Gayoso al costat
Aramí Lobo amb blanques i Asier Casares
Pepo Viñas, Albert Badosa, Charles Lopez, i Pierre Leblic
Abans de començar les partides el President de la FCE, Pepo Viñas, ens va fer una salutació en un francès perfecte, i en català. També estava present el president de la Lligue d’Échecs d’Occitania, Pierre Leblic, que es va mostra entusiasmat amb les possibilitats que ofereixen aquestes trobades per l’acostament entre les dues Federacions.
En fi, una matinal d’escacs que tots vàrem gaudir. L'àrbitre del Torneig va ser Charles Lopez, que també s’encarregava de l’organització i de seleccionar els jugadors de la Catalunya Nord que volien participar en aquest esdeveniment.
Per part de Catalunya, Albert Badosa era el que portava tota la part d’organització i selecció dels jugadors al nostre costat.
Aquest són els trofeus que es donen als guanyadors de cada any, el d’adults, i el del Jovent, on es va gravant any rere any els guanyadors del matx, a més de les medalles al Jovent.