HORARI DE JOC A L’OBERT CIUTAT DE BARCELONA:

           

Ronda 1: dia 27 de setembre a les 16,30 hores

Ronda 6: dia 2 d’octubre a les 16,30 hores

Ronda 2: dia 28 de setembre a les 16,30 hores

Ronda 7: dia 3 d’octubre a les 16,30 hores

Ronda 3: dia 29 de setembre a les 16,30 hores

Ronda 8: dia 4 d’octubre a les 16,30 hores

Ronda 4: dia 30 de setembre a les 16,30 hores

Ronda 9: dia 5 d’octubre a les 09:30 hores

Ronda 5: dia 1 d’octubre a les 16,30 hores

 

 

HORARI DE JOC DEL LLAMPEC CIUTAT DE BARCELONA:

Dia 29 de setembre de 2019 a partir de les 9:30 hores.

 

 

ANY 2018

 

Ritme tradicional

Ordre Equip 1 2 Des1 Des2
1 Argentina * 16 9 16
2 Catalunya 9 * 1 9

 

1. Argentina (Elo mitjà:2570, Des1: 9 / Des2: 16)
T.   Nom Elo FED FideID 1 2 3 4 5 Pts.
1 GM Mareco Sandro 2653 ARG 112275 1 1 1 ½ ½ 4
2 GM Peralta Fernando 2582 ARG 105309 ½ ½ ½ 1 1 3,5
3 GM Pichot Alan 2556 ARG 110973 ½ ½ 1 ½ ½ 3
4 GM Perez Ponsa Federico 2554 ARG 117927 1 1 ½ ½ ½ 3,5
5 GM Krysa Leandro 2503 ARG 116807 1 0 ½ 0 ½ 2

 

2. Catalunya (Elo mitjà:2522, Des1: 1 / Des2: 9)
T.   Nom Elo FED FideID 1 2 3 4 5 Pts.
1 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2581 CAT 2212943 0 1 ½ ½ 0 2
2 GM Guerra Mendez Jose Angel 2534 CAT 3508129 ½ 0 ½ ½ ½ 2
3 IM Asis Gargatagli Hipolito 2526 CAT 2260735 ½ ½ 0 1 ½ 2,5
4 GM Alonso Rosell Alvar 2526 CAT 2270544 0 ½ ½ ½ ½ 2
5 IM Diaz Camallonga Carles 2444 CAT 22235256 0 0 0 0 ½ 0,5

 

Enllaç a chess-results

 

Ritme ràpid

 

Ordre Equip 1 2 Des1 Des2
1 Argentina * 29½ 15 29,5
2 Catalunya 20½ * 5 20,5

 

1. Argentina (Elo mitjà:2573, Des1: 15 / Des2: 29,5)
T.   Nom Elo FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.
1 GM Mareco Sandro 2546 ARG 112275 1 1 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 6,5
2 GM Peralta Fernando 2577 ARG 105309 ½ ½ ½ 1 0 1 ½ ½ 1 ½ 6
3 GM Pichot Alan 2572 ARG 110973 1 ½ 1 ½ ½ 0 0 0 ½ ½ 4,5
4 GM Perez Ponsa Federico 2637 ARG 117927 1 1 0 1 1 ½ ½ 1 1 ½ 7,5
5 GM Krysa Leandro 2534 ARG 116807 0 1 0 0 1 1 1 0 ½ ½ 5

 

2. Catalunya (Elo mitjà:2519, Des1: 5 / Des2: 20,5)
T.   Nom Elo FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.
1 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2537 CAT 2212943 0 0 1 ½ 1 0 0 0 ½ ½ 3,5
2 GM Guerra Mendez Jose Angel 2497 CAT 3508129 ½ 0 1 0 ½ 0 ½ 1 0 ½ 4
3 IM Asis Gargatagli Hipolito 2527 CAT 2260735 0 ½ 0 1 0 1 ½ ½ ½ ½ 4,5
4 GM Alonso Rosell Alvar 2598 CAT 2270544 0 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 5
5 IM Diaz Camallonga Carles 2438 CAT 22235256 1 0 0 0 ½ 0 ½ 1 0 ½ 3,5

 

Enllaç a chess-results

 

ANY 2017

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Gledura Benjamin 2605 HUN * ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 6
2 GM Fressinet Laurent 2667 FRA ½ * ½ 1 1 1 0 ½ ½ 1 6
3 GM Vocaturo Daniele 2610 ITA 0 ½ * ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½
4 GM Peralta Fernando 2558 ARG ½ 0 ½ * ½ ½ ½ 1 1 ½ 5
5 IM Asis Gargatagli Hipolito 2514 ESP ½ 0 0 ½ * ½ 1 1 ½ 1 5
6 GM Munoz Miguel 2481 ESP ½ 0 ½ ½ ½ * 1 ½ 0 1
7 GM Vasquez Schroeder Rodrigo 2555 CHI 0 1 0 ½ 0 0 * 1 1 ½ 4
8 GM Gomez Garrido Camilo Ernesto 2524 CUB ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 * ½ 1
9 GM Grigoryan Karen H. 2584 ARM 0 ½ 0 0 ½ 1 0 ½ * 1
10 GM Alonso Rosell Alvar 2508 ESP ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ 0 0 * 2

ANY 2016

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts
1 GM Anton Guijarro David 2606 ESP * 1 ½ 1 ½ 0 1 1 5
2 GM Duda Jan-Krzysztof 2678 POL 0 * ½ 1 ½ 1 1 1 5
3 GM Zvjaginsev Vadim 2673 RUS ½ ½ * 1 ½ 1 ½ ½
4 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2538 CAT 0 0 0 * 1 ½ 1 1
5 GM Peralta Fernando 2578 ARG ½ ½ ½ 0 * ½ 0 1 3
6 IM Asis Gargatagli Hipolito 2495 CAT 1 0 0 ½ ½ * ½ ½ 3
7 GM Naiditsch Arkadij 2684 AZE 0 0 ½ 0 1 ½ * ½
8 GM Munoz Miguel 2471 CAT 0 0 ½ 0 0 ½ ½ *

ANY 2015

 Rank   Nombre EloInt FED 1 2 3 4 5 6 Pts
1 GM Morozevich Alexander 2695 RUS * 0 ½ 1 ½ 1 3
2 GM Bachmann Axel 2601 PAR 1 * ½ ½ ½ ½ 3
3 GM Balogh Csaba 2645 HUN ½ ½ * ½ ½ ½
4 IM Asis Gargatagli Hipolito 2483 CAT 0 ½ ½ * 1 ½
5 GM Grigoryan Karen H. 2616 ARM ½ ½ ½ 0 * ½ 2
6 GM Narciso Dublan Marc 2529 CAT 0 ½ ½ ½ ½ * 2

 

ANY 2014

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 Pts
1 GM Balogh Csaba 2658 HUN * 1 ½ ½ ½ 1
2 GM Li Chao B 2722 CHN 0 * 1 ½ 1 1
3 GM Illescas Cordoba Miguel 2602 CAN ½ 0 * ½ 1 ½
4 GM Grigoryan Karen H. 2586 ARM ½ ½ ½ * 0 1
5 GM Narciso Dublan Marc 2572 CAT ½ 0 0 1 * ½ 2
6 GM Alonso Rosell Alvar 2591 CAT 0 0 ½ 0 ½ * 1

 

ANY 2013

 Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts
1 GM Balogh Csaba 2632 HUN * ½ ½ ½ ½ 1 1 ½
2 GM Hansen Eric 2567 CAN ½ * 0 1 1 1 0 ½ 4
3 GM Edouard Romain 2657 FRA ½ 1 * ½ ½ ½ ½ ½ 4
4 GM Narciso Dublan Marc 2521 CAT ½ 0 ½ * 1 ½ ½ 1 4
5 GM Shankland Samuel L 2605 USA ½ 0 ½ 0 * ½ 1 1
6 GM Alsina Leal Daniel 2539 CAT 0 0 ½ ½ ½ * 1 1
7 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2555 CAT 0 1 ½ ½ 0 0 * ½
8 GM Ftacnik Lubomir 2546 SVK ½ ½ ½ 0 0 0 ½ * 2

 

ANY 2012 

 Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Sjugirov Sanan 2624 RUS * ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 7
2 GM Quesada Perez Yuniesky 2604 CUB ½ * ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 6
3 GM Nielsen Peter Heine 2662 DEN ½ ½ * ½ ½ 0 1 ½ 1 1
4 GM Sokolov Ivan 2690 NED ½ ½ ½ * 0 1 0 ½ 1 1 5
5 GM Aroshidze Levan 2560 GEO 0 0 ½ 1 * ½ 1 ½ ½ 1 5
6 IM Alonso Rosell Alvar 2540 CAT ½ ½ 1 0 ½ * ½ ½ 0 ½ 4
7 IM Fluvia Poyatos Joan 2490 CAT 0 0 0 1 0 ½ * ½ ½ 1
8 GM Oms Pallisse Josep 2506 CAT 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ * 0 0 3
9 GM Nikolic Predrag 2638 BIH 0 0 0 0 ½ 1 ½ 1 * 0 3
10 GM Munoz Pantoja Miguel 2460 CAT 0 ½ 0 0 0 ½ 0 1 1 * 3

 

ANY 2011 

 Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts
1 GM Salgado Lopez Ivan 2614 ESP * ½ ½ 1 1 0 ½ 1 1
2 GM Seirawan Yasser 2652 USA ½ * ½ ½ 0 1 1 1 1
3 GM Spraggett Kevin 2576 CAN ½ ½ * 0 1 ½ 1 ½ 1 5
4 GM De La Riva Aguado Oscar 2541 AND 0 ½ 1 * ½ ½ ½ ½ ½ 4
5 GM Smirin Ilia 2678 ISR 0 1 0 ½ * 1 ½ ½ ½ 4
6 GM Narciso Dublan Marc 2519 CAT 1 0 ½ ½ 0 * ½ ½ ½
7 GM Alsina Leal Daniel 2529 CAT ½ 0 0 ½ ½ ½ * ½ 1
8 GM Peralta Fernando 2602 ARG 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ * ½ 3
9 GM Oms Pallisse Josep 2493 CAT 0 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ * 2

 

ANY 2010 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Bruzon Batista Lazaro 2668 CUB * 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 7
2 GM Salgado Lopez Ivan 2602 ESP 0 * ½ 1 1 1 1 1 ½ 1 7
3 GM Inarkiev Ernesto 2667 RUS 0 ½ * 1 1 ½ 1 1 1 0 6
4 GM Jussupow Artur 2589 GER ½ 0 0 * ½ ½ ½ ½ 1 1
5 GM Edouard Romain 2636 FRA 0 0 0 ½ * ½ ½ 1 1 1
6 GM Alsina Leal Daniel 2527 CAT ½ 0 ½ ½ ½ * 0 ½ ½ 1 4
7 GM Cuartas Jaime A. 2534 COL ½ 0 0 ½ ½ 1 * 0 ½ 1 4
8 GM Oms Pallisse Josep 2528 CAT ½ 0 0 ½ 0 ½ 1 * 0 1
9 GM Magem Badals Jordi 2593 CAT 0 ½ 0 0 0 ½ ½ 1 * 0
10 GM Hess Robert L 2602 USA 0 0 1 0 0 0 0 0 1 * 2

 

ANY 2009 

 Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 IM Alsina Leal Daniel 2523 CAT * ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ 1
2 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2589 CAT ½ * 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½
3 GM Magem Badals Jordi 2564 CAT ½ 0 * ½ ½ ½ ½ 1 1 1
4 GM Narciso Dublan Marc 2510 CAT ½ ½ ½ * ½ 1 0 0 1 1 5
5 GM Dreev Alexey 2655 RUS 0 0 ½ ½ * 1 ½ 1 1 ½ 5
6 GM Peralta Fernando 2557 ARG ½ ½ ½ 0 0 * 1 1 ½ ½
7 GM Tregubov Pavel V 2642 RUS 0 ½ ½ 1 ½ 0 * 0 ½ 1 4
8 GM Almeida Quintana Omar 2542 CUB 0 ½ 0 1 0 0 1 * ½ ½
9 GM Andersson Ulf 2582 SWE ½ ½ 0 0 0 ½ ½ ½ * 1
10 GM Fier Alexandr 2653 BRA 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 * 2

 

ANY 2008 

Rank  
 
Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Dreev Alexey 2670 RUS * ½ 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 7
2 GM Georgiev Kiril 2645 BUL ½ * 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1
3 GM Jobava Baadur 2664 GEO 0 0 * 1 ½ ½ 1 1 1 ½
4 GM Gulko Boris F 2552 USA ½ ½ 0 * 1 ½ ½ 0 1 1 5
5 IM Corrales Jimenez Fidel 2552 CUB ½ ½ ½ 0 * ½ 0 ½ 1 1
6 GM Stefanova Antoaneta 2548 BUL 0 ½ ½ ½ ½ * ½ 1 ½ ½
7 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2548 CAT 0 0 0 ½ 1 ½ * ½ ½ 1 4
8 GM Hernandez Carmenates Holden 2580 CUB 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ * ½ 0 3
9 GM Narciso Dublan Marc 2511 CAT ½ 0 0 0 0 ½ ½ ½ * ½
10 GM Kogan Artur 2561 ISR 0 0 ½ 0 0 ½ 0 1 ½ *

 

ANY 2007 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Nakamura Hikaru 2648 USA * 1 ½ ½ 1 1 0 1 1 1 7
2 GM Dominguez Lenier 2683 CUB 0 * ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 1 6
3 GM Gashimov Vugar 2663 AZE ½ ½ * ½ 1 ½ 1 0 ½ 1
4 GM Beliavsky Alexander 2646 SLO ½ 0 ½ * ½ 1 1 1 ½ ½
5 GM Vaganian Rafael A 2600 ARM 0 ½ 0 ½ * ½ 0 1 1 1
6 GM Krasenkow Michal 2668 POL 0 ½ ½ 0 ½ * 0 1 1 1
7 GM Oms Pallise Josep 2506 CAT 1 0 0 0 1 1 * ½ 0 ½ 4
8 GM Illescas Miquel 2598 CAT 0 ½ 1 0 0 0 ½ * 1 ½
9 GM Narciso Dublan Marc 2546 CAT 0 0 ½ ½ 0 0 1 0 * 1 3
10 IM Fluvia Jordi 2508 CAT 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 *

 

ANY 2006 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Dominguez Leinier 2655 CUB * 1 ½ 1 1 1 1 1 ½ 1 8
2 GM Ivanchuk Vassily 2741 UKR 0 * 0 1 1 ½ 1 1 1 1
3 GM Korneev Oleg 2657 RUS ½ 1 * 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1
4 GM Bologan Viktor 2659 MDA 0 0 1 * 1 1 ½ 0 1 ½ 5
5 GM Granda Julio E 2646 PER 0 0 ½ 0 * 0 1 1 ½ 1 4
6 GM Peralta Fernando 2574 ARG 0 ½ ½ 0 1 * 0 ½ ½ 1 4
7 GM Narciso Dublan Marc 2511 CAT 0 0 ½ ½ 0 1 * ½ 1 ½ 4
8 IM Lopez Martinez J.M 2508 CAT 0 0 0 1 0 ½ ½ * ½ 1
9 GM Timman Jan H 2565 NED ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ * 0
10 IM Lacasa Diaz Jose A. 2410 CAT 0 0 0 ½ 0 0 ½ 0 1 * 2

 

ANY 2005 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 Pts
1 GM Ivanchuk Vassily 2748 UKR * ½ 1 ½ 1 1 4
2 GM Moskalenko Viktor 2528 UKR ½ * ½ 1 1 1 4
3 GM Illescas Cordoba Miguel 2607 CAT 0 ½ * ½ 1 ½
4 GM Fedorchuk Sergey A 2599 UKR ½ 0 ½ * 0 1 2
5 GM Narciso Dublan Marc 2525 CAT 0 0 0 1 * 1 2
6 GM Felgaer Ruben 2624 ARG 0 0 ½ 0 0 * ½

 

ANY 2004 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 Pts
1 GM Felgaer Ruben 2569 ARG * ½ ½ ½ 1 1
2 GM Korchnoi Viktor 2601 SUI ½ * ½ ½ 1 ½ 3
3 GM Marin Mihail 2511 ROU ½ ½ * ½ ½ 1 3
4 GM Comas Fabrego Lluis 2529 CAT ½ ½ ½ * ½ 1 3
5 GM Moskalenko Viktor 2551 UKR 0 0 ½ ½ * 1 2
6 IM Granados Gomez Manuel 2425 CAT 0 ½ 0 0 0 * ½

 

 

 

SALUDA PRESIDENT DE LA FEDERACIÓ CATALANA D’ESCACS

El Magistral Ciutat de Barcelona és el torneig que reuneix els esportistes de major nivell de tots els que es disputen anualment a Catalunya. Des del 2004 es disputa en format de torneig tancat amb sistema round-robin, l'any passat va ser un sistema Scheveningen i enguany un torneig obert.

En el conjunt de les edicions anteriors han participat 109 jugadors, provinents de gairebé 50 països diferents. Reuneix els millors jugadors catalans i alguns grans mestres d’alt prestigi internacional.

Enguany, les dates del torneig són del 27 de setembre al 5 d’octubre del 2019 i es jugarà a la Sala Bota del Recinte de la Fabra i Coats de Barcelona. És un torneig obert a tots els esportistes amb llicència FIDE en vigor.

Per tant espero que tots els aficionats i totes les aficionades al nostre esport, gaudim molt d’aquest important esdeveniment anual, assistint en directe al torneig o bé seguint les partides mitjançant la retransmissió en directe a través d’internet.


Una salutació ben cordial!

Pepo Viñas
President de la Federació Catalana d’Escacs

 

 

 

 

La llista de jugadors d'aquest any és la següent: 

Alexander Morozevich (Rússia)

Nascut el 1977
Elo 2711
Segon del rànking mundial el 2008
2 vegades campió de Rússia
2 vegades classificat al Campionat de Candidats al títol mundial
7 participacions amb Rússia a les Olimpíades (Campions en tres ocasions)
Guanyador a Lloyds Bank (1994), Pamplona (1994, 1998, 2006), Melody Amber (2002, 2004, 2006, 2008), Biel (2003, 2004, 2006), Sarajevo (2008), Saratov (2011), Vladimir Petrov Memorial (2012), Karpov Poikovsky (2014)

 

Csaba Balogh (Hongria)

Nascut el 1987
Elo 2657
Campió d’Europa Sub-16 (2003)
Medallista de Bronze en el 2n tauler en el Campionat d'Europa de Seleccions, Varsòvia 2013. Doble medallista de Plata en l'Olimpíada de Tromsö, 2014, com a Equip i Individual en el 2n escaquer.  Guanyador del Magistral Ciutat de Barcelona (2013 i 2014)

 

Karen H.Grigoryan (Armènia)

Nascut el 1995
Elo 2600
Campió d’Armènia Sub-14 (2008) i Absolut (2011, 2013, i 2015)
Campió d’Europa Sub-16 (2010)
Guanyador de Memorial Kasparyan (2010), Albena (2012), Sitges (2013), Sant Martí (2014), Badalona (2014), Barberà (2015)
Campió del Circuit Català (2014 i 2015)

 

Axel Bachmann (Paraguai)


Nascut el 1989
Elo 2593
Campió de Paraguai (2004)
Campió Torneig Pan-Americà Sub-16
5 participacions a les Olimpíades
Guanyador a Magistral Mercosur (2007), Rochefort (2014), Capelle La Grande (2014), Iasi (2014), Golden Sans (2014), Campionat Iberoamericà (2014), Figueres (2015), Rhodes (2015)

 

Marc Narciso (Catalunya)

Nascut el 1974
Elo 2529
Campió de Catalunya Infantil (1986 i 1987), Juvenil (1991), Absolut (1992, 1995, 2011)
Subcampió d’Espanya infantil (1988)
Una participació a les Olimpíades (2006)
Guanyador a Santa Coloma de Queralt (2005 i 2007), Barberà (2006), Sants (2006), Vallfogona (2011)
Guanyador del Circuit Català (2006 i 2007)
Segon classificat absolut i primer català al Circuit Català del 2015

 

Hipólito Asis (Catalunya)


Nascut el 1986
Elo 2483
Campió d’Espanya Sub-18 (2004)
Campió de Catalunya Sub-18 (2003 i 2004)
Campió de Catalunya Absolut (2015)

 

Bases

Organització:

Aquest torneig és organitzat per la Federació Catalana d’Escacs amb el patrocini del Casino de Barcelona (Grup Peralada), l’Ajuntament de Barcelona i la Generalitat de Catalunya.
 
Sistema de joc:

Es disputarà pel sistema de lliga de tots contra tots a una volta.
 
Participants:

8 jugadors. Categoria XIV.
 
Sala de joc:

Gran Casino de Barcelona (Carrer Marina, 19-21)
Capacitat per a uns 125 espectadors. Entrada lliure
 
Dies i horari de joc:

Ronda diària del 25 al 31 d’octubre de 2013, a partir de les 16:30 hores.  Se’ls hi donarà la partida per perduda a aquells jugadors que arribin amb més de 20 minuts de retard.
 
Ritme de joc:

90 minuts + 30 segons d’increment per a les primeres 40 jugades, més 30 minuts + 30 segons d’increment per cada jugada restant. (90’/40 + 30’) + 30’’ d’increment. No es podrà efectuar proposicions de taules, abans del primer control de la jugada 40.
 
Torneig homologat:

El torneig es homologat per la FIDE.
 
Direcció del torneig:

El Director del torneig serà el Sr. Jordi Parayre Soguero
 
Arbitratge:
L’Àrbitre principal: Sr. Miguel Ramos (IA)
 
Comitè de Competició:

Estarà format pel Sr. Jordi Parayre (director del torneig),  el Sr. Antonio López Manzano i la Sra. Anna Matnadze (MI).
 
Relacions Publiques:

Anna Matnadze
 
Premis:
1er. Classificat:           2.400 euros + trofeu
2ón. Classificat:         2.000 euros + trofeu
3er. Classificat:          1.500 euros + trofeu
4art. Classificat:        1.100 euros.
5é Classificat:             900 euros.
6è classificat              700 euros.
7è classificat              500 euros
8ê clasificat                300 euros.
Segons la Llei d'Impost Espanyol, la Organització retindrà el 24,75% de cada premi dels jugadors no residents a Espanya i el 21% de jugadors de Nacionalitat espanyola o que estiguin residint al territori espanyol.
 
Desempats:  
Els premis no es repartiran entre els jugadors empatats. Els desempats es resoldran per:
1er: Sonneborn-Berger
2ón: Més partides jugades amb negres.
3er: Major nombre de victòries.
4rt: Resultat particular
 
Allò no previst en aquest reglament es regirà pel de la FIDE.

 

TECHNICAL REGULATIONS

ORGANIZING COMMITTEE:

The Catalonia Chess Federation is organising the tournament, which is being sponsored by the Casino de Barcelona (Peralada Group), the Barcelona City Hall and the Autonomous Government of Catalonia.

PLAYING SYSTEM:

Round Robin

PARTICIPANTS:

8 Players

CATEGORY:

 XIV

TOURNAMENT VENUE:

Gran Casino of Barcelona (Carrer Marina, 19-21). Capacity around 125 persons. Free entry.

SCHEDULE:

Round every day at 16:30 h, from the 23th  to the 31th of October of 2011. Players more than 20 minutes late for round will atomatically lose the game.

TIME CONTROL:

90 minutes + 30 sec increment per move from move one for 40 moves, then 30 minutes + 30 sec increment per move finish (90’/40 + 30’) + 30’’ increment. Draw offers not allowed until the first time control is finished.  

TOURNAMENT DIRECTION:

Director Mr. Jordi Parayre i Soguero

CHIEF ARBITER:

 Mr. Miguel Ramos (IA)

APPEALS COMMITTEE:

Is composed by Mr. Jordi Parayre Soguero (Director), Mr. Antonio López Manzano and Ms. Anna Matnadze (IM).

PR & PRESS MANAGER:

Ms. Anna Matnadze

PRIZE FUND:

1st: 2.400 euros + trophy

2nd: 2.000 euros + trophy

3rd: 1.500 euros + trophy

4th: 1.100 euros.

5th: 900 euros.

6th: 700 euros.

7th: 500 euros

8th: 300 euros.

According to Spanish Tax Law, Organization shall retain 24,75% of  each prize from players not resident in Spain and 21% from players of Spanish Nationality and also from those resident in Spain.

Each participant will have to annotate one of his/her games played in this tournament, which will be published in the next edition of the FCE magazine “El Butlletí d’Escacs”.

TIE-BREAKERS:

The prizes are not divisible. When individual scores are equal, the following order of tie-break systems will be used to designate individual awards:

  1. Sonneborn-Berger
  2. Most Blacks
  3. The greater number of victories
  4. Game result between tied players

OTHER:

Anything that is not foreseen and specified in these Regulations, will be covered by FIDE Regulations.

 

 

GM Lopez Martinez Josep Manuel
ELO 2543
ESP

José Manuel va estudiar Estadística de la Universitat, però és més conegut a Catalunya com el "Super López dels Escacs", un sobrenom que se li va enganxar el 1997 al Campionat d'Espanya Juvenil, on va quedar 3r després de vèncer a Paco Vallejo, el millor espanyol natiu, a la ronda final. Ha estat Campió de Catalunya i Subcampió d'Espanya.

Tanmateix, ser un jugador destacat i en progressió, no treu que segueixi desenvolupant les seves activitats d'executiu, havent guanyat les oposicions no fa molt de temps.

GM Lopez Martinez Josep Manuel
ELO 2543
ESP
Grandmaster José Manuel López is one of the strongest professional chessplayer of Catalonia, with great perspectives in both chess and a second profession he has also chosen for living.

He studied Statistics at the University, but he is better known to the Catalan Society as the “Super López of Chess”, a nickname which he earned back in 1997 at Spanish Junior Championships, where he came 3rd beating the top Spanish born GM Paco Vallejo in the final round. He was the Catalonian Champion and Vice – Champion of Spain.

Nowadays he successfully manages not to fail practicing these his two passions and professions. 


Eric Hansen , nascut el 1992
ELO 2584
CAN

Eric va néixer el 24 maig 1992 a Irvine , Califòrnia , USA , i molt poc després la família es va traslladar a Calgary , Canadà , on ha viscut tola la seva vida fins fa molt poc . Va aprendre a jugar al club d'escacs de l'escola, i va començar a competir al voltant dels 8 anys d'edat . El 2012 va prendre la decisió d'aparcar els seus estudis a la Universitat , per dedicar-se completament a escacs, i per aquesta mateixa raó , i per estar més a prop dels tornejos forts , fa poc s'ha mudat a València , Espanya , on podrà desenvolupar la seva pla de convertir un jugador d'elit .

2008 : Subcampió del Món sub 16
2008 : Mestre FIDE
2009 : Campió de Canada sub 18
2010 : MI
2011 : 1r ( empatat ) Cto d' Canada
2011 : Classificat a la Copa del Món 2011
2012 : Campió Canadian Open
2012 : 5è en el Mundial Juvenil
2012 : 1r ( empatat ) en els Cts Panamericans
2012 : Classificat a la Copa del Món 2013
2012 : Entra a la Selecció Nacional de Canada, representant-la en les Olimpíades
2012 : GM
2013: 1r ( empatat ) Capelle - la-Grande
2013: Campió del Canadian Open

Eric Hansen, born in 1992
ELO 2584
CAN

Eric was born May 24, 1992 in Irvine, California, USA but shortly thereafter moved to Calgary, Canada and has lived there his whole life. Learned the rules from the chess club in his elementary school and started playing around the age of 8. He stopped university studies in 2012 to pursue chess and recently moved to Valencia, Spain to be near strong tournaments so that he can pursue his goal of becoming an elite player.

2008: 2nd Place World U-16 Championships
2008: FIDE Master
2009: Canadian U-18 Champion
2010: International Master
2011: Tied 1st Canadian Championship
2011: Qualified to 2011 World Cup
2012: Canadian Open Champion
2012: 5th Place World U-20 Championships
2012: Tied 1st Pan American Championship
2012: Qualified to 2013 World Cup
2012: Became member of Canadian National Team and represented Canada at the Olympiad
2012: International Grandmaster
2013: Capelle-la-Grande shared first
2013: first place Canadian Open

Lubomir Ftacnik , nascut el 1957
SVK
ELO 2550
Jugador professional des de fa 30 anys
GM des de 1980
 Campió d'Europa Juvenil 1977
Subcampió del Món Juvenil 1976
Ha jugat 16 Olimpíades des Malta 1980 ( excepte Elista 1998 )
Campionats d'Europa Individuals en 2003 , 2005 , 2007 , 2011
Campionat del Món FIDE - Khanty Mansyisk 2005
Nombrosos tornejos i matches , 1r Trnava 1988 , 1r Haninge 1989 , 1r Sydney Mercantile 1991 ,
1r Ischia 1996 , 1r Neuchatel op 1996 , 1r Bronstein Jubilee 1999 , 1r ( empatat ) en a World open Philadelphia 2008 ,
Maximum Elo 2618 (Desembre 2001) , durant 20 anys en el top 100 FIDE
 
Ensenyament:
Millor alumne : Jan Markos 2585 ( Eslovakia )
online coaching
New Jersey - Kopec Chess camps (8 vegades entre 1999-2008 )
Philadelphia - Bryn Mawr Chess camp 2006
South Carolina - Entrenaments i simultànies des de 2006 fins a la data
Sydney Jets júnior squad 2013

Publicacions :
Informador d'escacs , Enciclopèdia d'obertures , finals
Revistes d'escacs - articles
Llibres sobre obertures , Olimpíades d'escacs ...
Guanyar La Partida Guanyada ( amb Danny Kopec )
Jugadors del Nou Mil · lenni ( amb Walter Browne , Danny Kopec )
L'Obertura Siciliana ( Grandmaster Repertoir )
ChessBase - Opening disks , Mat en 20 moviments , ChessBase Magazine , Mega database
DVDs Scheveningen , Gruenfeld , Repertori amb 1.Cf3 , Repertori amb 1.d4

Lubomir Ftacnik
Born 30.10.1957 in Bratislava, Slovakia
Education: Degree in Solid State Physics, 1982 Comenius University, Bratislava
Language skills: English, German, Russian, Czech, Serbo-Croatian.

Chess – for 30 years professional chess player
Chess Grandmaster since 1980
1977 European championship 1.place U20
1976 World championship 2.place U20 (behind Mark Diesen)
Chess Olympiads 16 since Malta 1980 (exception 1998 Elista)  
European individual championship - 2003,2005,2007,2011
FIDE World championship - Khanty Mansyisk 2005
Numerous tournaments and matches, 1st Trnava 1988, 1st Haninge 1989, 1st Sydney Mercantile 1991,
1st Ischia 1996, 1st Neuchatel op 1996, 1st Bronstein Jubilee 1999, shared 1st in World open Philadelphia 2008,
Maximum rating 2618 (January 2001), for 20 years in top 100 in the world on rating lists
 
Chess Teaching:
Best pupil: Jan Markos  2585 (Slovakia)
Online coaching
New Jersey - Kopec Chess camps (8 times in years 1999-2008)
Philadelphia - Bryn Mawr Chess camp 2006
South Carolina - Coaching and simuls 2006 onwards
Sydney Jets junior squad 2013

Chess Publications:
Chess Informant, Encyklopedia of openings, endings
Chess Magazines - articles
Chess books on openings, Chess Olympiads …  
Winning the won game (with Danny Kopec)
Players of the New Millenium (with Walter Browne, Danny Kopec)
Sicilian Opening (Grandmaster Repertoir)
ChessBase – Opening disks, Mate in 20 moves, ChessBase Magazine, Mega database
DVDs Scheveningen, Gruenfeld, Repertoir with 1.Nf3, Repertoir with 1.d4

GM EDOUARD Romain, nascut el 1990
ELO 2665
FRA

Campió d'Europa sub 16 2006
Subcampió d'Europa i del Món sub 18 2007
Guanyador del "Grand Prix de Bordeaux 2007"
Jugador de la Selecció de França per primera vegada el 2009, per segona vegada en 2010
Subcampió (empatat amb el 1ro) de França 2010
Vencedor de diversos tornejos oberts internacionals des de 2008
(Bad Wiessee 2008, Saragossa 2008, Echternach 2009 & 2010, Andorra 2009, Hastings 2010, Clermont-
Ferrand 2011, Bienne 2012 (empatat), Al Ain 2012)
Campió de França 2012
4t (empatat) al Campionat d'Europa Blitz 2010
Guanyador de diverses Lligues per Equips a tot Europa des de 2011
(Luxemburg 2011, Suïssa 2012, Espanya 2012 & 2013, Anglaterra 2013, Bèlgica 2013)
Medalla d'Or al 1er tauler a la Copa d'Europa per Clubs 2012
Guanyador de l'esdeveniment «inventiva Chess» el 2011 (Antwerp)
Guanyador del torneig Nancy Elite 2012

GM Romain EDOUARD,  born in 1990
ELO 2665
FRA

European U16 Champion 2006
European & World U18 Vice-Champion 2007
Winner of the "Grand Prix de Bordeaux 2007"
Selected for the first time in the french national team in 2009, for the second time in 2010
French Vice-Champion 2010 (sharing first place)
Winner of several international open tournaments since 2008
(Bad Wiessee 2008, Saragosse 2008, Echternach 2009 & 2010, Andorre 2009, Hastings 2010, Clermont-
Ferrand 2011, shared Bienne 2012, Al Ain 2012)
French Champion 2012
Shared 4th at the European Blitz Championship 2010
Winner of several team leagues all around Europe since 2011
(Luxembourg 2011, Switzerlands 2012, Spain 2012 & 2013, England 2013, Belgium 2013)
Gold medal of the 1st board in European Club Cup 2012
Winner of the « Inventi Chess » event in 2011 (Antwerp)
Winner of the Nancy Elite tournament in 2012

Csaba Balogh, nascut el 1987
ELO 2632
HUN

Obté la seva norma de MI a 2002
GM el 2004
Campió d'Europa sub 16 2003
Membre de l'equip nacional Campió del Món sub 16 i d'Europa sub 18 per equips en 2003.
Subcampió d'Hongria 2006
Empatat 2n-5è a l'Open de Dubai 2011
Entre els seus millors èxits destaca la victòria sobre Korchnoi en la 5a edició del Memorial Gyorgy Marx (2007)

Csaba Balogh, born in 1987
ELO 2632
HUN

Balogh earned his IM title in 2002 and in 2004 he was recognized as a Grandmaster. He won the U-16 section of the 2003 European Youth Chess Championship. Balogh was also a member of the national team that won both the U-16 World Team Championship 2003 and the U-18 European Team Championship in 2003. In 2006 he finished 2nd in the Hungarian Chess Championship. In 2011 he tied for 2nd-5th with Parimarjan Negi, Murtas Kazhgaleyev and Jon Ludvig Hammer in the 13th Dubai Open Chess Championship.
The game Balogh describes as one of his "most memorable", is a win over Viktor Korchnoi, at the 5th Gyorgy Marx Memorial (2007)

GM Marc Narciso Dublán, nascut el 1974
ELO 2509
ESPANYA

Narcís es va convertir en GM el 2003.
En 2006 va representar a Espanya en les Olimpíades de Torí. El mateix any va aconseguir guanyar l'Open de Barberà i l'Open de Sants. També va ser Guanyador del Circuit Català en 2006 i 2007. Ha estat Campió de Catalunya per Clubs amb el club "Montcada".
Subcampió del OBERT INTERNACIONAL ILLES MEDES 2009
Subcampió del CAMPIONAT DE CATALUNYA D'rapides 2010
Campió de Catalunya absolut 2011
Campió del OPEN INTERNACIONAL ACTIU DE VALLFOGONA DE BALAGUER 2011
Primer jugador català en la classificació del Circuit Català d'Escacs 2011
6è al Absolut d'Espanya 2013

GM Marc Narciso Dublán,  born in 1974
ELO 2509
SPAIN

Marc Narciso became GM in 2003.
In 2006 he represented Spain at Torino Olympiads. The same year he managed to win Open Barberà and Open de Sants. He was also the Winner of the Catalan Circuit in 2006 and 2007.
Was the Catalonia Clubs Champion with Club “Montcada”.
Vice – Champion of  OBERT INTERNACIONAL ILLES MEDES 2009
Vice – Champion of  CAMPIONAT DE CATALUNYA DE RÀPIDES 2010
Champion of  Catalonia 2011
Winner of OPEN INTERNACIONAL ACTIU DE VALLFOGONA DE BALAGUER 2011
Classified as 1st Catalan player of the Summer Catalan Chess Circuit 2011
6th at the Spanish Championships 2013