Gran Mestre RUSSIA (Elo FIDE : 2624)

Va néixer a Elista al 1993
Campió del Món sub10 i sub14
Campió de Rússia Juvenil
Subcampió del Món Juvenil
Subcampió d'Europa de Ràpides

Born in Elista in 1993
World Champion under 10 and 14
Russian Junior Champion
Second place in the World Junior Championship
Second place in European Rapid Championship

 

Gran Mestre CATALUNYA (Elo FIDE : 2506)

Va néixer a  Vallfogona de Balaguer al 1973.
Campió Juvenil de Lleida 1992, 1993
Campió d'Espanya Juvenil 1993
Campió de l'Open Internacional del Foment 1996
Campió de l'Open Internacional de Sevilla 2000
Campió d'Andorra Absolut 2003, 2004, 2005, 2006
Participant de les Olimpíades amb la Selecció andorrana, 2004, 2006
Guanyador medalla d'Or individual en el 2 º tauler en les Olimpíades de Torí 2006
Primer jugador català en la classificació del Circuit Català d'Escacs 2010 i 2012

Born in Vallfogona de Balaguer in 1973
Champion of Lleida Juniors1992, 1993
Spanish Juniors Champion 1993
Winner of the Open Internacional Foment 1996
Winner of the Open Internacional Seville 2000
Andorran Champion in 2003, 2004, 2005, 2006
Participated at the Olympics with the Andorran Selection in 2004, 2006
Won individual Gold on the 2nd board at the of Turin Chess Olympiad 2006
Best Catalan player of the Circuit Català d'Escacs 2010 and 2012

Mestre Internacional CATALUNYA (Elo FIDE : 2540)

Va néixer a Girona al 1992.
2004 - Campió - Campionat d’Espanya Sub-12
2006 - Campió - Campionat d’Espanya Sub-14
2008 - Campió - Campionat de Catalunya Juvenil
2008 - Campió - Campionat Provincial Individual Girona
2009 - Campió - Campionat de Catalunya Juvenil
2009 - Campió - Campionat d’Espanya Sub-18
2009 - Campió - Obert Miquel Mas de Figueres
2011 - Sots-Campió - Campionat De Catalunya Absolut
2011 - Campió - Campionat D’Espanya Absolut


Born in Girona in 1992
2004 – Champion of Spain U-12
2006 – Champion of Spain U-14
2008 - Catalonian Junior Champion
2008 - Champion at  – CAMPEONATO PROVINCIAL INDIVIDUAL GIRONA
2009 - Catalonian Junior Champion
2009 – hampion of Spain U-18
2009 – Winner – OPEN MIQUEL MAS DE FIGUERES
2011 – Vice - Champion of Catalonia
2011 – Champion of Spain

Mestre Internacional CATALUNYA (Elo FIDE : 2490)

Va néixer a Tordera al 1982.
1994 Campió d'Espanya sub-12
Integrant d'Espanya B a les Olimpiades sub-16 del 1994 i del 1995
1995 Sots-Campió d'Espanya sub-14
1995 Obté el títol de MC a l'edat de 13 anys
1996 Campió d'Espanya d'Escacs Actius Sub-14
1996 Sots-campió del Món d'Escacs Actius Sub-14
1997 Campió Open Internacional Artigues
1999 Campió Open Internacional "Ciutat de Mataró"
1999 Campió d'Espanya sub-18
Campió de Catalunya Juvenil (1998, 1999, 2001, 2002) Sots-campió de Catalunya Juvenil (2000)
2001 Sots-campió Juvenil d'Espanya
2001 Titol de MI
2002 Campió Open Internacional de Badalona
2003 Campió VI Open Internacional Ciutat de Banyoles
2004 Sots-campió LXIX Campionat Absolut d'Espanya (Obert)
2010 Sots-campió Absolut de Catalunya
2011-2012 4t classificat absolut de Catalunya
Una vegada 1r classificat, dos vegades 2n classificat i una vegada 3r classificat en el Campionat de Catalunya per equips de Divisió d'Honor (entre 2009 i 2012)

Born in Tordera in 1982
1994 Champion of Spain U12
Member of “Spain B” in the Olympics under-16 of 1994 and of the 1995
1995 Vice-Champion of Spain U14
1995 obtains title of Catalan Master (MC) at the age of 13
1996 Champion of Spain in Rapid U14
1996 World Vice-Champion in Rapid chess U14
1997 Winner of the Open International Artigues
1999 Winner Open International Open "Ciutat de Mataró"
1999 Champion of Spain U18
Catalonian Junior Champion (1998)(1999, 2001, 2002) and Vice-Champion (2000)
2001 Spanish Junior Vice-Champion
2001 title of IM
2002 Champion at Open international Badalona
2003 Champion VI Open international Banyoles
2004 Vice-Champion LXIX Spanish Championship
2010 Catalonian Vice-Champion
2011 - 2012 4th at Catalonian Championships
Once 1st, twice 2nd and once again 3rd classified at the of Catalonian Teams Championship of Higher Division (between 2009 and 2012)

Gran Mestre CUBA (Elo FIDE : 2604)

Va néixer a Santa Clara al 1984.
Mestre Internacional el 2003
Gran Mestre el 2005
Campió de Cuba el 2008 i 2011
Amb ELO superior a 2600 és el tercer del rànquing nacional
Subcampió TORNEIG INTERNACIONAL CARLOS TORRE el 2008
Subcampió OPEN INTERNACIONAL CIUTAT DE BALAGUER 2010
Subcampió OBERT INTERNACIONAL DE BADALONA 2010
Jugador de la Selecció Olímpica de Cuba
Jugador del Club d'Escacs Barberá


Born in Santa Clara in 1984
IM in 2003
GM in 2005
Champion of Cuba in 2008 and 2011
His more than 2600 Elo points make him the 3rd of national ranking
Vice-Champion at TORNEO INTERNACIONAL CARLOS TORRE in 2008
Vice-Champion OPEN INTERNACIONAL CIUTAT DE BALAGUER 2010
Vice-Champion OBERT INTERNACIONAL DE BADALONA 2010
Member of Cuban Olympic Team  
Player of the chess club Club d´Escacs Barberá

Gran Mestre PAÏSOS BAIXOS (Elo FIDE : 2690)

Va néixer a Sarajevo al 1968.
Va aprendre a jugar del seu pare el 1974
GM des 1987 (el més jove del món en aquest moment)
Campió de Iugoslàvia 1988
Campió d'Holanda 1995 & 1998
Millor posició a la llista ELO FIDE la 12 (diverses vegades)
Guanyador de diversos esdeveniments top GM, entre ells Hastings, Sarajevo, Selfoss, Reykjavik, Hoogeveen, Lost Boys, Staunton memorial, etc
Ha derrotat diversos Campions Mundials en partides de control clàssic: Kaspàrov, Kramnik, Anand, Topalov
Guanyador del Campionat Europeu de Clubs en 4 ocasions amb el Chess Club Bosna (sent Capità en 3 ocasions)
Ha participat en 10 Olimpíades i en 6 Campionats d'Europa per equips
Guanyador medalla de plata amb l'equip de Bòsnia a OL Moscou 1994 i Or amb equip holandès a l'Europeu per equips 2005 a Gothenburg
2009 empatat amb el 1 º en el Campionat d'Europa Individual
Lloc 6 amb l'equip Nacional d'Holanda al Campionat d'Europa per Equips 2011
2012 Guanyador del World Open Philadelphia i Subcampió a Reykjavik Open
Director de torneig en el Bosna Open 2010 (82.500,-euros en premis), un dels Openes més grans del 2010, amb participants de més de 30 països
Autor de set llibres, dels quals "Winning Chess Middlegames" va ser un dels llibres d'escacs més venuts del món el 2009, "Ruy Lopez Revisited" - considerat potser el millor manual d'obertures sobre el tema, i acaba de sortir al venda (Febrer 2012) "Strategic Nimzo-Indian"
Comentarista habitual des de 2007 a ​​Tata Steel Chess, Wijk aan Zee, Super Tournament

Born in Sarajevo in 1991
Aprendió a jugar de su padre en 1974
GM desde 1987 (el más joven del mundo en ese momento)
Campeón de Yugoeslavia 1988
Campeón de Holanda 1995 & 1998
Mejor posición en la lista ELO FIDE la 12 (varias veces)
Ganador de varios eventos top GM, entre ellos Hastings, Sarajevo, Selfoss, Reykjavik, Hoogeveen, Lost Boys, Staunton memorial, etc
Ha derrotado varios Campeones Mundiales en partidas de control clásico: Kasparov, Kramnik, Anand ,Topalov
Ganador del Campeonato Europeo de Clubes en 4 ocasiones con el Chess Club Bosna (siendo Capitán en 3 ocasiones)
Ha participado en 10 Olimpiadas y en 6 Campeonatos de Europa por equipos
Ganador medalla de plata con el equipo de Bosnia en OL Moscú 1994 y Oro con equipo holandés en el Europeo por equipos 2005 en Gothenburg
2009 empatado con el 1º en el Cto de Europa Individual
Puesto 6 con el equipo Nacional de Holanda en el Cto de Europa por Equipos 2011
2012 Ganador del World Open Philadelphia y Subcampeón en Reykjavik Open
Director de torneo en el Bosna Open 2010 (82.500,-euro en premios), uno de los Openes más grandes del 2010, con participantes de más de 30 países
Autor de siete libros, de los cuales “Winning Chess Middlegames” fue uno de los libros de ajedrez más vendidos del mundo en 2009; “Ruy Lopez Revisited” - considerado quizás el mejor manual de aperturas sobre el tema, y acaba de salir a la venta  (Febrero 2012) “Strategic Nimzo-Indian”
Comentarista habitual desde 2007 en Tata Steel Chess, Wijk aan Zee, Super Tournament

Gran Mestre DINAMARCA (Elo FIDE : 2662)

Va néixer a Holstebro al 1973
Ostenta el títol de Gran Mestre des de 1994.
El 2005 va formar part de la direcció de l'Association of Chess Professionals. Des de 2005 actua com asegon del Campió del món regnant, Viswanathan Anand, i actualment també del prodigi dels escacs noruec Magnus Carlsen.
El setembre de 2005 tenia un Elo de 2668, en aquell moment el més alt de tots els jugadors nòrdics. A la llista d'Elo de la FIDE de novembre de 2011, hi tenia un Elo de 2693 punts, cosa que en feia el jugador número 1 (en actiu) de Dinamarca, i el 53è millor jugador al rànquing mundial. El seu màxim Elo va ser de 2700 punts, a la llista de juliol de 2010 (posició 38 al rànquing mundial).
Heine Nielsen ha guanyat el Campionat de Dinamarca cinc cops, els anys 1996, 1999, 2001, 2003, i 2008
El 2001 guanyà la North Sea Cup a Esbjerg (ex aequo amb Emil Sutovsky).
El 30 de gener de 2004 va jugar contra el programa Chessbrain.
El 2005 fou el segonde Viswanathan Anand durant el Campionat del món d'escacs de la FIDE de 2005. El 2008 fou un dels segons oficials del Campió del món Wiswanathan Anand pel seu matx contra Vladímir Kràmnik pel Campionat del món de 2008. El 2009 va guanyar el Campionat d'escacs Nòrdic.
Entre l'agost i el setembre de 2011 participà a la Copa del món de 2011, a Khanti-Mansisk, un torneig del cicle classificatori pel Campionat del món de 2013, i hi tingué una molt bona actuació. Avançà fins a la quarta ronda, quan fou eliminat perVugar Gashimov (2-4).


Born in Holstebro in 1973
GM since 1994
Five – time Danish Champion: in 1996, 1999, 2001, 2003, and 2008
He played for Denmark in seven Chess Olympiads, three times on top board, with an overall result of 60.1% (+24 −10 =35)
He won an individual gold medal on third board at Moscow 1994
By September 2005, Nielsen's Elo rating in the FIDE list was 2668, at the time the highest rating for any player from the Nordic countries.
A second for World Champion Viswanathan Anand
On January 30, 2004 he played against Chessbrain – which earned the world record as the largest distributed chess computer

Gran Mestre CATALUNYA (Elo FIDE : 2460)

Va néixer a Junin (Perú) al 1975.
Subcampió del Campionat Absolut de Catalunya 2005
Subcampió de l'Open Internacional Actiu Santa Coloma de Queralt 2005
Subcampió de l'Open Internacional Vila de Sitges 2005, 2011
Subcampió del Campionat de Catalunya de Ràpides 2006, 2009; Campió el 2010
Campió de l'Open de Martorell 2008
Campió de Catalunya Absolut 2012
Subcampió Absolut d'Espanya 2012

 

Born in Junin (Perú) in 1975
Vice - Champion of Catalonia in 2005
Vice - Champion at Open Internacional Activo Santa Coloma de Queralt 2005
Vice - Champion at Open Internacional Villa de Sitges 2005, 2011
Vice - Champion of Catalonia in Rapid Chess in 2006 and 2009 and Champion in 2010
Champion at Open de Martorell 2008
Reigning Champion of Catalonia 2012
Vice - Champion of Spain 2012