Grup A | |||||||||
Tram | Rank | Ti | Nom | ELO | FED | Club | Pts | Ab | Tr |
1 | FM | Oliva Castaneda Kevel | 2446 | CUB | 7½ | 55 | |||
2 | IM | Gomez Garrido Camilo E. | 2496 | CUB | 7 | 40 | |||
3 | GM | Aroshidze Levan | 2539 | CAT | Banyoles | 6½ | 35 | ||
4 | GM | Campos Moreno Javier B. | 2458 | CHI | 6 | 31 | |||
A | 5 | FM | Renteria Jorge | 2306 | COL | 6 | 27 | 30 | |
6 | IM | Aloma Vidal Robert | 2485 | CAT | Barcelona Uga | 5½ | 24 | ||
A | 7 | FM | Sanchez Enriquez Oscar G. | 2374 | MEX | 5½ | 21 | 20 | |
8 | IM | Kohlweyer Bernd | 2422 | GER | 5½ | 18 | |||
B | 9 | CM | Dalo Hermes | 2319 | CAT | Catalunya | 5½ | 15 | 30 |
10 | GM | Perez Mitjans Orelvis | 2489 | ESP | 5 | 13 | |||
A | 11 | IM | Gonzalez Rodriguez Jorge | 2470 | COL | Figueres | 5 | 10 | 15 |
12 | IM | Alarcon Casellas Rolando | 2441 | CUB | Montcada | 5 | 8 | ||
B | 13 | Juan Bartroli Pau | 2292 | CAT | Catalunya | 5 | 6 | 20 | |
14 | Serra Canals Oriol | 2126 | CAT | Figueres | 5 | 4 | |||
B | 15 | Pinsach Gelabert Alexandre | 2321 | CAT | Figueres | 5 | 2 | 15 | |
16 | IM | Lorenzo De La Riva Lazaro | 2498 | ESP | 4½ | 1 | |||
B | 17 | Dorca Dilme Ramon | 2332 | CAT | Dotze Castell | 4½ | 10 | ||
B | 18 | Serra Pages Jordi | 2303 | CAT | Figueres | 4½ | 8 | ||
B | 19 | Saez Coma Alejandro | 2240 | CAT | Catalunya | 4½ | 6 | ||
B | 20 | Vinardell Cruanas Sergi | 2282 | CAT | Olot | 4½ | 4 | ||
21 | Aymerich Verdaguer Edu | 2210 | CAT | Olot | 4½ | ||||
22 | Caballero Maytin Jesus | 2143 | CAT | Gerunda | 4 | ||||
23 | Cano Egea Gerard | 2121 | CAT | Santa Eugenia | 4 | ||||
24 | Izagirre Alsua Aritz | 1913 | ESP | 4 | |||||
25 | Fernandez Garcia Francesc | 2236 | CAT | Figueres | 4 | ||||
26 | Prats Rodriguez Juan B. | 2209 | CAT | Sant Boi | 4 | ||||
27 | Ayats Llobera Gerard | 2160 | CAT | Llinars | 3½ | ||||
B | 28 | WFM | Vilar Lopez Monica | 2241 | CAT | Olot | 3½ | 2 | |
29 | Diaz Muñoz Sergi | 2178 | CAT | Banyoles | 3½ | ||||
30 | Parals Marce Luis | 2126 | CAT | Figueres | 3 | ||||
31 | Coronado Iruela Manuel | 2182 | CAT | Figueres | 3 | ||||
32 | Alvarez Albiol Victor | 1832 | CAT | Foment Martinenc | 3 | ||||
33 | Falgueras Marti Carles | 2024 | CAT | Figueres | 2½ | ||||
34 | Rivera Hernandez Josep | 1925 | CAT | Figueres | 2 | ||||
Grup B | |||||||||
Tram | Rank | Nom | ELO | FED | Club | Pts | Ab | Tr | |
C | 1 | Sole Pijuan Ferran | 2031 | CAT | LLeida | 7½ | 30 | ||
C | 2 | Palacios Peña Gerardo | 1993 | CAT | Sant Boi | 7 | 20 | ||
C | 3 | Oliva Llorens Antoni | 2067 | CAT | Banyoles | 6 | 15 | ||
C | 4 | Granados Aguilera Cristian | 2014 | CAT | Figueres | 6 | 10 | ||
D | 5 | Nuñez Colome David | 1929 | CAT | Figueres | 6 | 30 | ||
E | 6 | Calvo Anthony | 1697 | FRA | 6 | 30 | |||
D | 7 | Blanco Esquena Ramon | 1918 | CAT | Dotza Castells | 6 | 20 | ||
C | 8 | Claret Franck | 1885 | FRA | 5½ | 8 | |||
C | 9 | Mestres Ramon Pol | 1995 | CAT | Caldenc | 5½ | 6 | ||
C | 10 | Ramal Mata Rodrigo | 2084 | CAT | Sant Andreu | 5½ | 4 | ||
E | 11 | Castellà Margarit Joan E. | 1700 | CAT | Santa Eugenia | 5½ | 20 | ||
C | 12 | Perez Lopez Alfonso | 1954 | CAT | Figueres | 5½ | 2 | ||
D | 13 | Torrent Lagresa Josep M. | 1862 | CAT | Dotza Castells | 5½ | 15 | ||
D | 14 | Mallol Descarrega Gerard | 1901 | CAT | Figueres | 5½ | 10 | ||
D | 15 | Salleras Mercader Josep Mª | 1908 | CAT | Figueres | 5 | 8 | ||
D | 16 | Gili Muñoz Daniel | 1800 | CAT | Figueres | 5 | 6 | ||
D | 17 | Cano Egea Juan Manuel | 1835 | CAT | Santa Eugenia | 5 | 4 | ||
C | 18 | Alabert Vidal Marc | 1972 | CAT | L´Escala | 4½ | 1 | ||
C | 19 | Viñas Serra Jaume | 2003 | CAT | Figueres | 4½ | |||
C | 20 | Claramunt Bassegoda M. | 1969 | CAT | Ateneu Colon | 4½ | |||
E | 21 | Idoate Arrazuria Ricardo | 1752 | CAT | La Espiga de les Corts | 4½ | 15 | ||
E | 22 | Sorini Gilbert | 1462 | FRA | 4½ | 10 | |||
D | 23 | Juan Bartrolí Marc | 1891 | CAT | Catalunya | 4½ | 2 | ||
D | 24 | Fernandez Molas Andreu | 1905 | CAT | Figueres | 4½ | 1 | ||
D | 25 | Gutierrez Galindo Angel | 1866 | CAT | Figueres | 4½ | |||
C | 26 | Lazaro Porta Angel | 2092 | CAT | Aragones | 4 | |||
D | 27 | Vidal Palou Jordi | 1903 | CAT | Santa Eugenia | 4 | |||
E | 28 | Gratacos I Font Albert | 1775 | CAT | Banyoles | 4 | 8 | ||
D | 29 | Ruiz De Morales I Cespedes | 1903 | CAT | Banyoles | 4 | |||
D | 30 | Perez Fonolleras Oliver | 1929 | CAT | Figueres | 4 | |||
C | 31 | Voegeli Max | 1873 | SUI | Doettingen-Klingnau | 4 | |||
D | 32 | Marull Duch Miquel | 1817 | CAT | Figueres | 4 | |||
E | 33 | Garcia Castany Jose | 1749 | CAT | Santa Eugenia | 3½ | 6 | ||
E | 34 | Viñolas Anglada Judith | 1700 | CAT | Figueres | 3½ | 4 | ||
E | 35 | Andres Sebastian Luis | 1700 | CAT | Figueres | 3½ | 2 | ||
D | 36 | Coll Josifov Richard | 1893 | CAT | Gerunda | 3 | |||
D | 37 | Febrero Perez Lluis | 1887 | CAT | Comtal | 3 | |||
D | 38 | Mallol Descarrega Aleix | 1852 | CAT | Figueres | 3 | |||
D | 39 | Alvarez Albiol Daniel | 1832 | CAT | Foment Martinenc | 3 | |||
E | 40 | Alcaraz Martinez Leandro | 1738 | CAT | Figueres | 3 | 1 | ||
E | 41 | Martinez Martinez Jose | 1737 | CAT | Figueres | 2½ | |||
D | 42 | Fernandez Macarron M. | 1805 | CAT | Congres | 2½ | |||
E | 43 | Cantenys Pages Carles | 1715 | CAT | Figueres | 2½ | |||
E | 44 | Baena Kato Erica | 1700 | CAT | Figueres | 1 |