Rank Equipo Part. + = - Pts.
1 Escola d'Escacs de BCN A 9 8 1 0 27
2 Sant Josep A 9 6 2 1 26½
3 Montcada A 9 7 1 1 26
4 Barcelona UGA A 9 5 1 3 25
5 Scc Sabadell A 9 6 1 2 24
6 Foment Martinenc A 9 6 2 1 24
7 Catalunya A1 9 6 0 3 22½
8 Peona i Peó A1 9 6 0 3 22½
9 Barberà A 9 4 3 2 22
10 Tres Peons A 9 6 2 1 22
11 Sant Martí A 9 6 1 2 22
12 Scc Sabadell B 9 5 1 3 21½
13 Peona i Peó A2 9 4 2 3 21½
14 Sant Feliu A1 9 4 1 4 21½
15 Sant Cugat A 9 5 2 2 21½
16 Maragall A 9 6 1 2 21½
17 Sant Boi A 9 5 2 2 21
18 Sant Andreu A 9 4 2 3 21
19 Scc Sabadell C 9 5 2 2 21
20 Ateneu Colón A 9 4 2 3 20½
21 Jake A 9 4 2 3 20½
22 La Colmena A 9 5 1 3 20½
23 Aragones A 9 5 1 3 20½
24 Vilafranca A 9 4 3 2 20½
25 El Masnou A 9 5 1 3 20½
26 Sant Martí B 9 6 0 3 20
27 Catalunya A2 9 4 2 3 20
28 La Passió A 9 5 2 2 20
29 Sant Andreu B 9 4 2 3 19½
30 Montcada B 9 3 3 3 19½
31 Sant Josep B 9 4 1 4 19½
32 Peona i Peó B 9 5 1 3 19½
33 Sant Adrià A 9 4 2 3 19½
34 Mollet A 9 3 3 3 19½
35 Sant Cugat B 9 4 2 3 19
36 Barcelona UGA D 9 4 1 4 19
37 Martorell A 9 3 2 4 18½
38 Llinars A 9 3 2 4 18½
39 Barcelonès Sud A 9 3 3 3 18½
40 Castelldefels A 9 3 3 3 18½
41 Ideal Clavé A 9 4 1 4 18½
42 Sant Martí D 9 4 0 5 18½
43 Montmelo A 9 4 2 3 18½
44 Badia A 9 3 2 4 18
45 Gran Penya Vilanova A 9 4 1 4 18
46 Jake B 9 5 0 4 18
47 Espiga de les Corts A 9 4 2 3 18
48 Ripollet A 9 4 2 3 18
49 Canet A 9 3 2 4 18
50 Sant Martí C 9 2 5 2 17½
51 Cornellà A 9 4 2 3 17½
52 Comtal A 9 4 2 3 17½
53 Agustí A 9 4 0 5 17½
54 Vilafranca B 9 4 0 5 17½
55 Cardona A 9 5 1 3 17
56 Sant Boi B 9 3 3 3 17
57 Peona i Peó C 9 4 0 5 17
58 Foment Martinenc B 9 3 2 4 17
59 Scc Sabadell D 9 4 0 5 17
60 Escola d'Escacs de BCN B 9 4 0 5 16½
61 Barcelona UGA C 9 4 1 4 16½
62 Sant Joan Despí A 9 3 2 4 16½
63 Molins de Rei A 9 2 2 5 16
64 CECOB A 9 3 2 4 16
65 Padró A1 9 3 2 4 16
66 Tres Peons B 9 4 1 4 16
67 Sant Andreu C 9 2 1 6 15½
68 Sant Feliu A2 9 4 0 5 15½
69 Martorell B 9 3 0 6 15½
70 Edami A 9 3 0 6 15
71 Sant Adrià B 9 2 3 4 15
72 Catalunya E 9 3 2 4 15
73 Ripollet B 9 3 0 6 14½
74 Collblanc A 9 3 0 6 14
75 Ateneu Colón C 9 2 0 7 14
76 Cadena A 9 2 2 5 14
77 Peona i Peó D 9 3 0 6 13½
78 Espluguenc A 9 4 0 5 13½
79 Badia B 9 2 1 6 13
80 Ateneu Colón F 9 2 2 5 13
81 Edami B 9 2 2 5 12½
82 Castellar del Vallès A 9 3 1 5 12½
83 Ateneu Colón D 9 3 0 6 12½
84 El Masnou B 9 0 2 7 12
85 La Lira A 9 2 0 7 11
86 Sant Martí G 9 0 4 5 10½
87 Calaf A 6 2 0 4 10½
88 Bellvitge A 5 3 0 2
89 Padró A2 9 2 0 7
90 Foment Martinenc C 6 1 1 4 7

Rank Nombre EloN Club Pts BUC
1 Fernandez Soriano Ruben 2236 Reus Deportiu 7 36½
2 FM Zurano Lopez Pedro 2409 Reus Deportiu 39½
3 Moreno Carretero Carles 2294 Tarragona 39½
4 FM Farran Martos Francesc 2392 Tarragona 39½
5 Fernandez Alonso Miquel A. 2228 Reus Deportiu 5 41½
6 Luke Brezmes Cristofer 2183 Tarragona 5 39½
7 Lopez Nadal Francesc 1834 Escacs Reus 32
8 Idema Frank Robert 1907 Duesaigues 32
9 Regue Farran Enric 2189 Escacs Reus 31½
10 Rofes Barcelo Josep Mª 2157 Mora d'Ebre 31½
11 Cabo Salcedo Javier 1901 Escacs Reus 31½
12 Guasch Murtra Josep Mª 2155 L'Espluga F. 4 33
13 Amigo Cervello Juan 1999 L'Espluga F. 30
14 Boldu Soto Oriol 1792 Escacs Reus 23
15 Solsona Manonelles Josep 1904 Capablanca 3 32½
16 Duran Vallverdu Joan 2117 Escacs Reus 3 31½
17 Cabo Izquierdo Mario 1826 Escacs Reus 3 31
18 Rius Molina Cosme 1927 Duesaigues 3 29½
19 Poca Nieto Joan Francesc 1724 Escacs Reus 3 25
20 Idema Caldeiro Alex 1751 Comtal 26
21 Amigo Vilalta Marta 1756 L'Espluga F. 2 24
22 Bondia Borras Josep Mª 1894 Duesaigues ½ 24

Rank Nombre EloN Club Pts BUC
1 Sabria Batlle Pol 2357 Santa Eugenia 91½
2 Vidal Zamora Alex 2315 Santa Eugenia 89½
3 Valle Maytin Luis Enrique 2387 Gerunda 88½
4 Serrat Rifa Ernest 2210 Olot 89½
5 Muratet Casadevall Albert 2256 Banyoles 8 86½
6 Bonell Mitjans Antonio 2216 Gerunda 88½
7 Castrillon Otero Javier 2102 Gerunda 84½
8 Aymerich Verdaguer Eduard 2136 Olot 84½
9 Garcia Taberner Laura 2156 Sant Gregori 7 88½
10 Serra Labrador Carles 2123 Gerunda 7 84
11 Pruja Ramirez de Cartagena Eduard 2052 Gerunda 7 81
12 Serra Palomar Josep 2029 Gerunda 7 78½
13 Alarcon Pages Salvador 1892 Santa Eugenia 7 76½
14 Saurina Suñer Francesc Xavier 2009 Gerunda 86
15 Molina Carretero Daniel 2059 Gerunda 86
16 Vinardell Cruañas Sergi 2256 Olot 80
17 Muratet Casadevall Elies 2033 Banyoles 75½
18 Parramon Arimany Marc 1994 Santa Eugenia 75
19 Vidal Palou Jordi 1865 Santa Eugenia 70½
20 Sobrerrocas Basagañas Josep 2101 Olot 6 79
21 Vila Camps Carles 1905 Montgri 6 70
22 Cano Egea Juan Manuel 1873 Santa Eugenia 6 70
23 Nadal Rebarter Joan 1813 Gerunda 6 66½
24 Fernandez Alsina David 1840 Gerunda 6 65½
25 Mestres Ramon Pol 1851 Caldenc 6 61½
26 Badosa Romanyo Albert 2048 Santa Pau 75
27 Esteve Ferrer Pau 1821 Caldenc 66
28 Carramiñana Puig Jordi 1937 Guixolenc 64
29 Ruiz de Morales i Cespedes Jaume 1719 Banyoles 63
30 Trias Punset Carles 1867 Santa Pau 61
31 Romera Fernandez Manel 1780 Guixolenc 58½
32 Garcia Calleja Rafael 1835 Sant Gregori 54
33 Delgado Rus Juan Antonio 1800 Santa Eugenia 5 65½
34 Gala Martinez Victor 1870 Santa Eugenia 5 65
35 Arribas Viera David 1845 Santa Eugenia 5 61½
36 Rovira Vila Jaume 1713 Gerunda 5 55½
37 Garcia Casanovas Ramon 1809 Santa Eugenia 63
38 Alsina Carreras Eva 1700 Gerunda 4 53½
39 Masmiquel Ojena Josep Mª 1700 Santa Eugenia 55½
40 Garcia Castany Jose 1741 Santa Eugenia 2 53½
41 Juez Folga Florenti 1700 Santa Eugenia 2 52
42 Caballero Ravelo Jany 1781 Gerunda 1 45
43 Caballero Maytin Jesus 2078 Gerunda 0 45