Gran Mestre CUBA (Elo FIDE : 2604)

Va néixer a Santa Clara al 1984.
Mestre Internacional el 2003
Gran Mestre el 2005
Campió de Cuba el 2008 i 2011
Amb ELO superior a 2600 és el tercer del rànquing nacional
Subcampió TORNEIG INTERNACIONAL CARLOS TORRE el 2008
Subcampió OPEN INTERNACIONAL CIUTAT DE BALAGUER 2010
Subcampió OBERT INTERNACIONAL DE BADALONA 2010
Jugador de la Selecció Olímpica de Cuba
Jugador del Club d'Escacs Barberá


Born in Santa Clara in 1984
IM in 2003
GM in 2005
Champion of Cuba in 2008 and 2011
His more than 2600 Elo points make him the 3rd of national ranking
Vice-Champion at TORNEO INTERNACIONAL CARLOS TORRE in 2008
Vice-Champion OPEN INTERNACIONAL CIUTAT DE BALAGUER 2010
Vice-Champion OBERT INTERNACIONAL DE BADALONA 2010
Member of Cuban Olympic Team  
Player of the chess club Club d´Escacs Barberá

Gran Mestre PAÏSOS BAIXOS (Elo FIDE : 2690)

Va néixer a Sarajevo al 1968.
Va aprendre a jugar del seu pare el 1974
GM des 1987 (el més jove del món en aquest moment)
Campió de Iugoslàvia 1988
Campió d'Holanda 1995 & 1998
Millor posició a la llista ELO FIDE la 12 (diverses vegades)
Guanyador de diversos esdeveniments top GM, entre ells Hastings, Sarajevo, Selfoss, Reykjavik, Hoogeveen, Lost Boys, Staunton memorial, etc
Ha derrotat diversos Campions Mundials en partides de control clàssic: Kaspàrov, Kramnik, Anand, Topalov
Guanyador del Campionat Europeu de Clubs en 4 ocasions amb el Chess Club Bosna (sent Capità en 3 ocasions)
Ha participat en 10 Olimpíades i en 6 Campionats d'Europa per equips
Guanyador medalla de plata amb l'equip de Bòsnia a OL Moscou 1994 i Or amb equip holandès a l'Europeu per equips 2005 a Gothenburg
2009 empatat amb el 1 º en el Campionat d'Europa Individual
Lloc 6 amb l'equip Nacional d'Holanda al Campionat d'Europa per Equips 2011
2012 Guanyador del World Open Philadelphia i Subcampió a Reykjavik Open
Director de torneig en el Bosna Open 2010 (82.500,-euros en premis), un dels Openes més grans del 2010, amb participants de més de 30 països
Autor de set llibres, dels quals "Winning Chess Middlegames" va ser un dels llibres d'escacs més venuts del món el 2009, "Ruy Lopez Revisited" - considerat potser el millor manual d'obertures sobre el tema, i acaba de sortir al venda (Febrer 2012) "Strategic Nimzo-Indian"
Comentarista habitual des de 2007 a ​​Tata Steel Chess, Wijk aan Zee, Super Tournament

Born in Sarajevo in 1991
Aprendió a jugar de su padre en 1974
GM desde 1987 (el más joven del mundo en ese momento)
Campeón de Yugoeslavia 1988
Campeón de Holanda 1995 & 1998
Mejor posición en la lista ELO FIDE la 12 (varias veces)
Ganador de varios eventos top GM, entre ellos Hastings, Sarajevo, Selfoss, Reykjavik, Hoogeveen, Lost Boys, Staunton memorial, etc
Ha derrotado varios Campeones Mundiales en partidas de control clásico: Kasparov, Kramnik, Anand ,Topalov
Ganador del Campeonato Europeo de Clubes en 4 ocasiones con el Chess Club Bosna (siendo Capitán en 3 ocasiones)
Ha participado en 10 Olimpiadas y en 6 Campeonatos de Europa por equipos
Ganador medalla de plata con el equipo de Bosnia en OL Moscú 1994 y Oro con equipo holandés en el Europeo por equipos 2005 en Gothenburg
2009 empatado con el 1º en el Cto de Europa Individual
Puesto 6 con el equipo Nacional de Holanda en el Cto de Europa por Equipos 2011
2012 Ganador del World Open Philadelphia y Subcampeón en Reykjavik Open
Director de torneo en el Bosna Open 2010 (82.500,-euro en premios), uno de los Openes más grandes del 2010, con participantes de más de 30 países
Autor de siete libros, de los cuales “Winning Chess Middlegames” fue uno de los libros de ajedrez más vendidos del mundo en 2009; “Ruy Lopez Revisited” - considerado quizás el mejor manual de aperturas sobre el tema, y acaba de salir a la venta  (Febrero 2012) “Strategic Nimzo-Indian”
Comentarista habitual desde 2007 en Tata Steel Chess, Wijk aan Zee, Super Tournament

Gran Mestre DINAMARCA (Elo FIDE : 2662)

Va néixer a Holstebro al 1973
Ostenta el títol de Gran Mestre des de 1994.
El 2005 va formar part de la direcció de l'Association of Chess Professionals. Des de 2005 actua com asegon del Campió del món regnant, Viswanathan Anand, i actualment també del prodigi dels escacs noruec Magnus Carlsen.
El setembre de 2005 tenia un Elo de 2668, en aquell moment el més alt de tots els jugadors nòrdics. A la llista d'Elo de la FIDE de novembre de 2011, hi tenia un Elo de 2693 punts, cosa que en feia el jugador número 1 (en actiu) de Dinamarca, i el 53è millor jugador al rànquing mundial. El seu màxim Elo va ser de 2700 punts, a la llista de juliol de 2010 (posició 38 al rànquing mundial).
Heine Nielsen ha guanyat el Campionat de Dinamarca cinc cops, els anys 1996, 1999, 2001, 2003, i 2008
El 2001 guanyà la North Sea Cup a Esbjerg (ex aequo amb Emil Sutovsky).
El 30 de gener de 2004 va jugar contra el programa Chessbrain.
El 2005 fou el segonde Viswanathan Anand durant el Campionat del món d'escacs de la FIDE de 2005. El 2008 fou un dels segons oficials del Campió del món Wiswanathan Anand pel seu matx contra Vladímir Kràmnik pel Campionat del món de 2008. El 2009 va guanyar el Campionat d'escacs Nòrdic.
Entre l'agost i el setembre de 2011 participà a la Copa del món de 2011, a Khanti-Mansisk, un torneig del cicle classificatori pel Campionat del món de 2013, i hi tingué una molt bona actuació. Avançà fins a la quarta ronda, quan fou eliminat perVugar Gashimov (2-4).


Born in Holstebro in 1973
GM since 1994
Five – time Danish Champion: in 1996, 1999, 2001, 2003, and 2008
He played for Denmark in seven Chess Olympiads, three times on top board, with an overall result of 60.1% (+24 −10 =35)
He won an individual gold medal on third board at Moscow 1994
By September 2005, Nielsen's Elo rating in the FIDE list was 2668, at the time the highest rating for any player from the Nordic countries.
A second for World Champion Viswanathan Anand
On January 30, 2004 he played against Chessbrain – which earned the world record as the largest distributed chess computer

Gran Mestre RUSSIA (Elo FIDE : 2624)

Va néixer a Elista al 1993
Campió del Món sub10 i sub14
Campió de Rússia Juvenil
Subcampió del Món Juvenil
Subcampió d'Europa de Ràpides

Born in Elista in 1993
World Champion under 10 and 14
Russian Junior Champion
Second place in the World Junior Championship
Second place in European Rapid Championship

Gran Mestre CATALUNYA (Elo FIDE : 2460)

Va néixer a Junin (Perú) al 1975.
Subcampió del Campionat Absolut de Catalunya 2005
Subcampió de l'Open Internacional Actiu Santa Coloma de Queralt 2005
Subcampió de l'Open Internacional Vila de Sitges 2005, 2011
Subcampió del Campionat de Catalunya de Ràpides 2006, 2009; Campió el 2010
Campió de l'Open de Martorell 2008
Campió de Catalunya Absolut 2012
Subcampió Absolut d'Espanya 2012

 

Born in Junin (Perú) in 1975
Vice - Champion of Catalonia in 2005
Vice - Champion at Open Internacional Activo Santa Coloma de Queralt 2005
Vice - Champion at Open Internacional Villa de Sitges 2005, 2011
Vice - Champion of Catalonia in Rapid Chess in 2006 and 2009 and Champion in 2010
Champion at Open de Martorell 2008
Reigning Champion of Catalonia 2012
Vice - Champion of Spain 2012

 

Gran Mestre CATALUNYA (Elo FIDE : 2506)

Va néixer a  Vallfogona de Balaguer al 1973.
Campió Juvenil de Lleida 1992, 1993
Campió d'Espanya Juvenil 1993
Campió de l'Open Internacional del Foment 1996
Campió de l'Open Internacional de Sevilla 2000
Campió d'Andorra Absolut 2003, 2004, 2005, 2006
Participant de les Olimpíades amb la Selecció andorrana, 2004, 2006
Guanyador medalla d'Or individual en el 2 º tauler en les Olimpíades de Torí 2006
Primer jugador català en la classificació del Circuit Català d'Escacs 2010 i 2012

Born in Vallfogona de Balaguer in 1973
Champion of Lleida Juniors1992, 1993
Spanish Juniors Champion 1993
Winner of the Open Internacional Foment 1996
Winner of the Open Internacional Seville 2000
Andorran Champion in 2003, 2004, 2005, 2006
Participated at the Olympics with the Andorran Selection in 2004, 2006
Won individual Gold on the 2nd board at the of Turin Chess Olympiad 2006
Best Catalan player of the Circuit Català d'Escacs 2010 and 2012

Gran Mestre BÒSNIA I HERCEGOVINA (Elo FIDE : 2638)

Va néixer a Bosanski Samac al 1960
Va ser MI el 1980 i GM el 1983
Guanyador del Campionat de Iugoslàvia el 1980 i 1984
Mentre jugava el torneig deBuenos Aires de1992 (on va finalitzar segon), la guerra civil va irrompre al seu país natal i durant cert temps es va mudar a Holanda, juntament amb el bosnià Ivan Sokolov.
Va guanyar a Wijk aan Zee el 1994 i el Campionat d'Holanda el 1997 i 1999.
El 2004 va empatar en el primer lloc amb Ivanchuk en el Campionat d'Europa.
Campió de Bòsnia el 2007
Actualment ha tornat a casa a Bòsnia i Hercegovina

Born in Bosanski Samac in 1960
Awarded the IM title in 1980 and the GM title in 1983.
He won the Yugoslav Championship in 1980 and 1984.
In 1993 whilst playing in Argentina civil war broke out in Yugoslavia and for a while Nikolic was domiciled in Holland along with Ivan Sokolov.
He won Wijk aan Zee in 1994 and was Dutch champion in 1997 and 1999.
In 2004 he tied for first place at the European Championship with Vassily Ivanchuk. Bosnian champion in 2007.
He is back home now in Bosnia and Herzegovina, one of the states that made up the former Yugoslavia.

 

HORARI DE JOC A L’OBERT CIUTAT DE BARCELONA:

           

Ronda 1: dia 27 de setembre a les 16,30 hores

Ronda 6: dia 2 d’octubre a les 16,30 hores

Ronda 2: dia 28 de setembre a les 16,30 hores

Ronda 7: dia 3 d’octubre a les 16,30 hores

Ronda 3: dia 29 de setembre a les 16,30 hores

Ronda 8: dia 4 d’octubre a les 16,30 hores

Ronda 4: dia 30 de setembre a les 16,30 hores

Ronda 9: dia 5 d’octubre a les 09:30 hores

Ronda 5: dia 1 d’octubre a les 16,30 hores

 

 

HORARI DE JOC DEL LLAMPEC CIUTAT DE BARCELONA:

Dia 29 de setembre de 2019 a partir de les 9:30 hores.

 

 

 

SALUDA PRESIDENT DE LA FEDERACIÓ CATALANA D’ESCACS

El Magistral Ciutat de Barcelona és el torneig que reuneix els esportistes de major nivell de tots els que es disputen anualment a Catalunya. Des del 2004 es disputa en format de torneig tancat amb sistema round-robin, l'any passat va ser un sistema Scheveningen i enguany un torneig obert.

En el conjunt de les edicions anteriors han participat 109 jugadors, provinents de gairebé 50 països diferents. Reuneix els millors jugadors catalans i alguns grans mestres d’alt prestigi internacional.

Enguany, les dates del torneig són del 27 de setembre al 5 d’octubre del 2019 i es jugarà a la Sala Bota del Recinte de la Fabra i Coats de Barcelona. És un torneig obert a tots els esportistes amb llicència FIDE en vigor.

Per tant espero que tots els aficionats i totes les aficionades al nostre esport, gaudim molt d’aquest important esdeveniment anual, assistint en directe al torneig o bé seguint les partides mitjançant la retransmissió en directe a través d’internet.


Una salutació ben cordial!

Pepo Viñas
President de la Federació Catalana d’Escacs

 

 

 

 

La llista de jugadors d'aquest any és la següent: 

Alexander Morozevich (Rússia)

Nascut el 1977
Elo 2711
Segon del rànking mundial el 2008
2 vegades campió de Rússia
2 vegades classificat al Campionat de Candidats al títol mundial
7 participacions amb Rússia a les Olimpíades (Campions en tres ocasions)
Guanyador a Lloyds Bank (1994), Pamplona (1994, 1998, 2006), Melody Amber (2002, 2004, 2006, 2008), Biel (2003, 2004, 2006), Sarajevo (2008), Saratov (2011), Vladimir Petrov Memorial (2012), Karpov Poikovsky (2014)

 

Csaba Balogh (Hongria)

Nascut el 1987
Elo 2657
Campió d’Europa Sub-16 (2003)
Medallista de Bronze en el 2n tauler en el Campionat d'Europa de Seleccions, Varsòvia 2013. Doble medallista de Plata en l'Olimpíada de Tromsö, 2014, com a Equip i Individual en el 2n escaquer.  Guanyador del Magistral Ciutat de Barcelona (2013 i 2014)

 

Karen H.Grigoryan (Armènia)

Nascut el 1995
Elo 2600
Campió d’Armènia Sub-14 (2008) i Absolut (2011, 2013, i 2015)
Campió d’Europa Sub-16 (2010)
Guanyador de Memorial Kasparyan (2010), Albena (2012), Sitges (2013), Sant Martí (2014), Badalona (2014), Barberà (2015)
Campió del Circuit Català (2014 i 2015)

 

Axel Bachmann (Paraguai)


Nascut el 1989
Elo 2593
Campió de Paraguai (2004)
Campió Torneig Pan-Americà Sub-16
5 participacions a les Olimpíades
Guanyador a Magistral Mercosur (2007), Rochefort (2014), Capelle La Grande (2014), Iasi (2014), Golden Sans (2014), Campionat Iberoamericà (2014), Figueres (2015), Rhodes (2015)

 

Marc Narciso (Catalunya)

Nascut el 1974
Elo 2529
Campió de Catalunya Infantil (1986 i 1987), Juvenil (1991), Absolut (1992, 1995, 2011)
Subcampió d’Espanya infantil (1988)
Una participació a les Olimpíades (2006)
Guanyador a Santa Coloma de Queralt (2005 i 2007), Barberà (2006), Sants (2006), Vallfogona (2011)
Guanyador del Circuit Català (2006 i 2007)
Segon classificat absolut i primer català al Circuit Català del 2015

 

Hipólito Asis (Catalunya)


Nascut el 1986
Elo 2483
Campió d’Espanya Sub-18 (2004)
Campió de Catalunya Sub-18 (2003 i 2004)
Campió de Catalunya Absolut (2015)