Tram | Rank | Ti. | Jugador | Elo | FED | Club | Pts | Ab | Tr. |
1 | FM | Gonzalez Perez Arian | 2494 | FID | Sant Andreu | 7½ | 25 | ||
2 | GM | Grigoryan Karen H. | 2592 | ARM | Armenia | 7½ | 20 | ||
3 | IM | Lorenzo De La Riva Lazaro | 2426 | ESP | Sant Josep Badalona | 7 | 16 | ||
4 | IM | Gomez Garrido Camilo Ernesto | 2495 | CUB | Cuba | 7 | 13 | ||
5 | GM | Lopez Martinez Josep Manuel | 2548 | CAT | Colon Sabadell | 7 | 10 | ||
6 | IM | Cruz Estrada Filemon | 2412 | CAT | Tres Peons | 7 | 8 | ||
7 | GM | Burmakin Vladimir | 2590 | RUS | Russia | 6½ | 6 | ||
C | 8 | Perez Garcia Jose Miguel | 2125 | ESP | Espanya | 6½ | 4 | 20 | |
B | 9 | Martinez Pla Xavier | 2182 | CAT | Tres Peons | 6½ | 2 | 20 | |
10 | FM | Sanchez Enriquez Oscar Gerard | 2401 | MEX | Mexic | 6 | 1 | ||
11 | GM | Movsziszian Karen | 2520 | ARM | Sant Andreu | 6 | |||
A | 12 | IM | Alarcon Casellas Rolando | 2378 | CUB | Cuba | 6 | 20 | |
A | 13 | IM | Vehi Bach Victor M. | 2313 | CAT | Montcada | 6 | 15 | |
B | 14 | FM | Gonzalez Rodriguez Raul Omar | 2274 | CAT | Sant Cugat | 6 | 15 | |
B | 15 | Vinardell Cruañas Sergi | 2167 | CAT | Olot | 6 | 10 | ||
B | 16 | Triadu Cassa Jordi | 2177 | CAT | Olot | 6 | 8 | ||
B | 17 | Rodriguez Sorribes Jordi | 2153 | CAT | Catalonia | 6 | 6 | ||
18 | IM | Gomez Ledo Roberto Carlos | 2429 | CUB | Cuba | 5½ | |||
19 | IM | Perpinya Rofes Lluis Mª | 2400 | CAT | Colon Sabadell | 5½ | |||
B | 20 | Fernandez Aguilar Francisco | 2049 | CAT | Castellar | 5½ | 4 | ||
B | 21 | Povill Claros Xavier | 2192 | CAT | Peona I Peo | 5½ | 2 | ||
B | 22 | Serrat Rifa Ernest | 2078 | CAT | Olot | 5½ | 1 | ||
C | 23 | Ramon Estades Llorenç | 2003 | CAT | Gerunda | 5½ | 15 | ||
C | 24 | Karaivanov Alexander | 2038 | BUL | Bulgaria | 5½ | 10 | ||
C | 25 | Cano Egea Gerard | 2121 | CAT | Santa Eugenia | 5 | 8 | ||
D | 26 | Tadevosyan Galust | 1943 | ARM | Armenia | 5 | 20 | ||
B | 27 | Torralba Sanz Josep | 2011 | CAT | Sant Joan | 5 | |||
C | 28 | Palacios Peña Gerardo | 1993 | CAT | Sant Boi | 5 | 6 | ||
D | 29 | Alarcon Pages Salvador | 1905 | CAT | Santa Eugenia | 5 | 15 | ||
C | 30 | Sama Salinas Hector | 2070 | CAT | Lira | 5 | 4 | ||
C | 31 | Ros Alonso Jaume | 2109 | CAT | Sant Boi | 5 | 2 | ||
D | 32 | Vidal Palou Jordi | 1903 | CAT | Santa Eugenia | 5 | 10 | ||
C | 33 | Garcia Punzano Josep Lluis | 1950 | CAT | Jake | 5 | 1 | ||
B | 34 | Ponce Garcia Joan | 2056 | CAT | Jake | 5 | |||
C | 35 | Castrillon Otero Javier | 2140 | CAT | Gerunda | 5 | |||
C | 36 | Garcia Ruiz Adrian | 2023 | CAT | Jake | 5 | |||
C | 37 | Vila Seuba Joan Carles | 2101 | CAT | Sant Joan | 5 | |||
D | 38 | Cano Egea Juan Manuel | 1835 | CAT | Santa Eugenia | 5 | 8 | ||
C | 39 | Povill Batlle Ramon | 2012 | CAT | Peona I Peo | 5 | |||
C | 40 | Saurina Suñer Francesc Xavier | 2091 | CAT | Gerunda | 5 | |||
D | 41 | Halimov Oleksandr | 1844 | CAT | Gerunda | 4½ | 6 | ||
C | 42 | Badosa Romanyo Albert | 2034 | CAT | Santa Pau | 4½ | |||
C | 43 | Caballero Monteso Ricard | 1962 | CAT | Guixolenc | 4½ | |||
D | 44 | Gomez-Pardo Criado Juan A. | 1904 | CAT | Jake | 4½ | 4 | ||
D | 45 | Urrutia Mule Oriol | 1933 | CAT | Castellar | 4½ | 2 | ||
D | 46 | Segura Cardenete Roberto | 1836 | CAT | Calafell | 4 | 1 | ||
B | 47 | Aymerich Verdaguer Eduard | 2023 | CAT | Olot | 4 | |||
C | 48 | De Azua Arpi Rafael | 2088 | CAT | Gerunda | 4 | |||
C | 49 | Serra Sola Jordi | 2069 | CAT | Guixolenc | 4 | |||
B | 50 | Pau Plana Albert | 2071 | CAT | Santa Pau | 4 | |||
E | 51 | Sala Rodriguez Albert Joan | 1750 | CAT | Olot | 4 | 20 | ||
C | 52 | Caro Martinez Ramon | 1990 | CAT | Mollet | 4 | |||
C | 53 | Cornejo Vera Alejandro Danilo | 2000 | CAT | Mollet | 4 | |||
D | 54 | Alves Garcia Eric | 1871 | CAT | Badia | 4 | |||
D | 55 | Dorca Clara Jordi | 1886 | CAT | Olot | 4 | |||
E | 56 | Cuesta Alemany Guillem | 1790 | CAT | Santa Pau | 4 | 15 | ||
D | 57 | Mas Ras Oleguer | 1863 | CAT | Sant Boi Lluçanes | 4 | |||
D | 58 | Jorda Ottens Marc | 1855 | CAT | Blanes | 3½ | |||
C | 59 | Borras Carbonell Adria | 1956 | CAT | Guixolenc | 3½ | |||
D | 60 | Ros Gorne Ramon | 1833 | CAT | Sant Boi | 3½ | |||
D | 61 | Ros Alonso Joana | 1923 | CAT | Sant Boi | 3½ | |||
C | 62 | Sama Salinas Alejandro | 1950 | CAT | Lira | 3½ | |||
E | 63 | Petereit Michael Viktor | 1793 | CAT | Olot | 3½ | 10 | ||
D | 64 | Serrat Juanola Xavier | 1880 | CAT | Santa Pau | 3½ | |||
D | 65 | Trias Punset Carles | 1888 | CAT | Santa Pau | 3½ | |||
D | 66 | Romera Fernandez Manel | 1804 | CAT | Guixolenc | 3½ | |||
E | 67 | Bosch Peracaula Miquel | 1745 | CAT | Vilobi | 3 | 8 | ||
D | 68 | Pujol Pina Ramon Manel | 1868 | CAT | Elefant | 3 | |||
E | 69 | Puigvert Vigo Lluis | 1784 | CAT | Olot | 3 | 6 | ||
E | 70 | Wang Shujuan | 1700 | CHN | CHN | 3 | 4 | ||
E | 71 | Abrisqueta Costa Pere | 1709 | CAT | Olot | 3 | 2 | ||
D | 72 | Canal Morell Miquel | 1866 | CAT | Olot | 3 | |||
D | 73 | Bosch Codina Joaquim | 1842 | CAT | Olot | 3 | |||
E | 74 | Soy Viñas Farncesc | 1735 | CAT | Olot | 2½ | 1 | ||
D | 75 | Palma Gonzalez Manel | 1846 | CAT | Olot | 2½ | |||
C | 76 | Parramon Arimany Marc | 1967 | CAT | Santa Eugenia | 2½ | |||
E | 77 | Badia Rodriguez Fernando | 1728 | CAT | Palleja | 2½ | |||
E | 78 | Mas Cazorla Josep | 1700 | CAT | Olot | 2½ | |||
E | 79 | Goloubev Goloubeva Maria | 1770 | CAT | Edami | 2 | |||
E | 80 | Casadevall Busquets Jordi | 1703 | CAT | Olot | 2 | |||
E | 81 | Catalan González Francesc Xav | 1733 | CAT | Guixolenc | 2 | |||
E | 82 | Cargol Verdaguer Ferran | 1700 | CAT | Olot | 2 | |||
C | 83 | Rodriguez de Guzman Moises | 1985 | CAT | Olot | 1½ | |||
E | 84 | Gomez Sanz Aranzazu | 1700 | CAT | Elefant | 1 |