Sam Shankland , nascut el 1991
ELO 2605
EUA

1997 va aprendre a jugar als escacs
2000 va rebre la seva primera classe
2001 va jugar el seu primer torneig
2006 es va convertir en MN
Guanyador del Pacific Coast Open
El Guanyador més jove del Calchess State Championship , a l'edat de 16
Va empatar en el 1r lloc en el Campionat Mundial sub 18 a Vung Tau , Vietnam
2009
Guanyador del Campionat Estatal per classificar-se al Campionat d'USA per segona vegada consecutiva
Guanyador del New York International , obtenint la seva primera norma GM
3r al Philadelphia international , obtenint la seva segona norma GM
Guanyador del Calchess State Championship , per segona vegada consecutiva
2010
Guanyador del NORCAL New Years Open
Guanyador del Western Pacific Open
Guanyador del Campionat d'USA Juvenil ( sub-21 )
2011
Obté la seva tercera i definitiva norma GM en l'Internacional de Berkeley
3r al Ct d'USA
Al mes de setembre venç al GM Peter Leko ( 2727 ) 1.5-0.5 , en la primera ronda de la Copa del Món
2012
Guanyador del Northern Califòrnia International
Al març , venç al GM Hess en el tercer ' Celebrity Deathmatch ' de Chess.com
Al setembre supera la barrera dels 2600 punts ELO FIDE

Sam Shankland, born in 1991
ELO 2605
USA

1997 Learned how to play chess
2000 Took his first chess class
2001 Played his first tournament
2006 Became an National Master
2008 March:Scored 5/7 in a US Championship qualification tournament, and became the youngest OTB qualifier in California History
July:Won the Pacific Coast Open
September: Won the Calchess State Championship - the youngest ever at 16 years
October:Tied for first place at the World U18 Championship in Vung Tau, Vietnam
2009
April: Won the tournament of state champions to qualify OTB (over the board) for the US Championship for the second year in a row
June: Won the New York International, making his first GM norm
June:Third place at the Philadelphia international, making his second GM norm
November: Won the Calchess State Championship for the second year in a row.
2010
January: Won the Norcal New Years Open
April: Won the Western Pacific Open
May: Participated in his third straight US Closed Championship
July: Won the US Junior (u21) Championship
2011
January: Made his final GM norm at the Berkeley International
April:Third place at the US Championship
September: Upset GM Peter Leko (2727) 1.5-0.5 in the first round of the World Cup
2012
January: Won the Northern California International
March: Defeated GM Hess in Chess.com's third chess 'Celebrity Deathmatch'
September: Broke 2600 FIDE

GM Daniel Alsina Leal, nascut el 1988
ELO 2529
CATALUNYA

Campió de Catalunya sub-12, sub-14, sub-16
Campió d'Espanya sub-18
Campió de Catalunya per equips amb la UGA (2003, 2004 i 2005)
Campió d'Espanya de Seleccions Autonòmiques amb Catalunya (2006, 2008, 2009 i 2010)
3er classificat Campionat Absolut de Catalunya (2010, 2011)
Campió del Torneig 4 Nacions amb Catalunya (2008)
Campió del Tancat Magistral Ciutat de Barcelona (2009)
3er classificat Open Internacional de Sant Sebastià (2010)
Campió Open Internacional de Sant Sebastià (2013)
Subcampió Open Internacional de Badalona (2013)

 

GM Daniel Alsina Leal, born in 1988
ELO 2548
SPAIN

Daniel got a Degree in Physics at the UB. Currently Studying PhD in Quantum Information at the same University.

Started playing chess at age 7, and entered the UGA chess club at 9.
Coaches: Henry Oliver, Josep Oms, Marc Narciso, Jose Gonzalez, Miguel Illescas, Amador Rodriguez, Jordi Magem
 
Awards:  
Champion of Catalonia U12 (2000)
Champion of Catalonia U14 (2002)
Champion of Catalonia U16 (2003 and 2004)
Catalonian Junior´s Vice – Champion (2005)
3rd at Catalonian Open Championships (2010 and 2011)

Spanish Vice – Champion U14 (2002)
Champion of Spain U18 (2006)

16th at the World Championships U18 (2005)

Catalonian Club´s Champion with la UGA (2003, 2004, 2005 i 2011)
Regional Champion of Spain with Catalonia (2006, 2008, 2009 i 2010)
Four Nations Tournament Champion with Catalonia (2008)
8th at the Olympiad in Khanty-Mansyisk (2010) with the Spanish Team.

Intl Opens and Robins:

Champion of Open Internacional Vila de Sant Boi (2005)
3rd at Open International París-Ile France (2009)
Champion of the Magistral Ciutat de Barcelona 2009 and GM Title
3rd at Open Internacional de San Sebastián (2010)
Champion of the Open Internacional de San Sebastián (2013)
Vice – Champion at Open Internacional de Badalona (2013)

ANY 2018

 

Ritme tradicional

Ordre Equip 1 2 Des1 Des2
1 Argentina * 16 9 16
2 Catalunya 9 * 1 9

 

1. Argentina (Elo mitjà:2570, Des1: 9 / Des2: 16)
T.   Nom Elo FED FideID 1 2 3 4 5 Pts.
1 GM Mareco Sandro 2653 ARG 112275 1 1 1 ½ ½ 4
2 GM Peralta Fernando 2582 ARG 105309 ½ ½ ½ 1 1 3,5
3 GM Pichot Alan 2556 ARG 110973 ½ ½ 1 ½ ½ 3
4 GM Perez Ponsa Federico 2554 ARG 117927 1 1 ½ ½ ½ 3,5
5 GM Krysa Leandro 2503 ARG 116807 1 0 ½ 0 ½ 2

 

2. Catalunya (Elo mitjà:2522, Des1: 1 / Des2: 9)
T.   Nom Elo FED FideID 1 2 3 4 5 Pts.
1 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2581 CAT 2212943 0 1 ½ ½ 0 2
2 GM Guerra Mendez Jose Angel 2534 CAT 3508129 ½ 0 ½ ½ ½ 2
3 IM Asis Gargatagli Hipolito 2526 CAT 2260735 ½ ½ 0 1 ½ 2,5
4 GM Alonso Rosell Alvar 2526 CAT 2270544 0 ½ ½ ½ ½ 2
5 IM Diaz Camallonga Carles 2444 CAT 22235256 0 0 0 0 ½ 0,5

 

Enllaç a chess-results

 

Ritme ràpid

 

Ordre Equip 1 2 Des1 Des2
1 Argentina * 29½ 15 29,5
2 Catalunya 20½ * 5 20,5

 

1. Argentina (Elo mitjà:2573, Des1: 15 / Des2: 29,5)
T.   Nom Elo FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.
1 GM Mareco Sandro 2546 ARG 112275 1 1 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 6,5
2 GM Peralta Fernando 2577 ARG 105309 ½ ½ ½ 1 0 1 ½ ½ 1 ½ 6
3 GM Pichot Alan 2572 ARG 110973 1 ½ 1 ½ ½ 0 0 0 ½ ½ 4,5
4 GM Perez Ponsa Federico 2637 ARG 117927 1 1 0 1 1 ½ ½ 1 1 ½ 7,5
5 GM Krysa Leandro 2534 ARG 116807 0 1 0 0 1 1 1 0 ½ ½ 5

 

2. Catalunya (Elo mitjà:2519, Des1: 5 / Des2: 20,5)
T.   Nom Elo FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.
1 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2537 CAT 2212943 0 0 1 ½ 1 0 0 0 ½ ½ 3,5
2 GM Guerra Mendez Jose Angel 2497 CAT 3508129 ½ 0 1 0 ½ 0 ½ 1 0 ½ 4
3 IM Asis Gargatagli Hipolito 2527 CAT 2260735 0 ½ 0 1 0 1 ½ ½ ½ ½ 4,5
4 GM Alonso Rosell Alvar 2598 CAT 2270544 0 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 5
5 IM Diaz Camallonga Carles 2438 CAT 22235256 1 0 0 0 ½ 0 ½ 1 0 ½ 3,5

 

Enllaç a chess-results

 

ANY 2017

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Gledura Benjamin 2605 HUN * ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 6
2 GM Fressinet Laurent 2667 FRA ½ * ½ 1 1 1 0 ½ ½ 1 6
3 GM Vocaturo Daniele 2610 ITA 0 ½ * ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½
4 GM Peralta Fernando 2558 ARG ½ 0 ½ * ½ ½ ½ 1 1 ½ 5
5 IM Asis Gargatagli Hipolito 2514 ESP ½ 0 0 ½ * ½ 1 1 ½ 1 5
6 GM Munoz Miguel 2481 ESP ½ 0 ½ ½ ½ * 1 ½ 0 1
7 GM Vasquez Schroeder Rodrigo 2555 CHI 0 1 0 ½ 0 0 * 1 1 ½ 4
8 GM Gomez Garrido Camilo Ernesto 2524 CUB ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 * ½ 1
9 GM Grigoryan Karen H. 2584 ARM 0 ½ 0 0 ½ 1 0 ½ * 1
10 GM Alonso Rosell Alvar 2508 ESP ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ 0 0 * 2

ANY 2016

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts
1 GM Anton Guijarro David 2606 ESP * 1 ½ 1 ½ 0 1 1 5
2 GM Duda Jan-Krzysztof 2678 POL 0 * ½ 1 ½ 1 1 1 5
3 GM Zvjaginsev Vadim 2673 RUS ½ ½ * 1 ½ 1 ½ ½
4 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2538 CAT 0 0 0 * 1 ½ 1 1
5 GM Peralta Fernando 2578 ARG ½ ½ ½ 0 * ½ 0 1 3
6 IM Asis Gargatagli Hipolito 2495 CAT 1 0 0 ½ ½ * ½ ½ 3
7 GM Naiditsch Arkadij 2684 AZE 0 0 ½ 0 1 ½ * ½
8 GM Munoz Miguel 2471 CAT 0 0 ½ 0 0 ½ ½ *

ANY 2015

 Rank   Nombre EloInt FED 1 2 3 4 5 6 Pts
1 GM Morozevich Alexander 2695 RUS * 0 ½ 1 ½ 1 3
2 GM Bachmann Axel 2601 PAR 1 * ½ ½ ½ ½ 3
3 GM Balogh Csaba 2645 HUN ½ ½ * ½ ½ ½
4 IM Asis Gargatagli Hipolito 2483 CAT 0 ½ ½ * 1 ½
5 GM Grigoryan Karen H. 2616 ARM ½ ½ ½ 0 * ½ 2
6 GM Narciso Dublan Marc 2529 CAT 0 ½ ½ ½ ½ * 2

 

ANY 2014

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 Pts
1 GM Balogh Csaba 2658 HUN * 1 ½ ½ ½ 1
2 GM Li Chao B 2722 CHN 0 * 1 ½ 1 1
3 GM Illescas Cordoba Miguel 2602 CAN ½ 0 * ½ 1 ½
4 GM Grigoryan Karen H. 2586 ARM ½ ½ ½ * 0 1
5 GM Narciso Dublan Marc 2572 CAT ½ 0 0 1 * ½ 2
6 GM Alonso Rosell Alvar 2591 CAT 0 0 ½ 0 ½ * 1

 

ANY 2013

 Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts
1 GM Balogh Csaba 2632 HUN * ½ ½ ½ ½ 1 1 ½
2 GM Hansen Eric 2567 CAN ½ * 0 1 1 1 0 ½ 4
3 GM Edouard Romain 2657 FRA ½ 1 * ½ ½ ½ ½ ½ 4
4 GM Narciso Dublan Marc 2521 CAT ½ 0 ½ * 1 ½ ½ 1 4
5 GM Shankland Samuel L 2605 USA ½ 0 ½ 0 * ½ 1 1
6 GM Alsina Leal Daniel 2539 CAT 0 0 ½ ½ ½ * 1 1
7 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2555 CAT 0 1 ½ ½ 0 0 * ½
8 GM Ftacnik Lubomir 2546 SVK ½ ½ ½ 0 0 0 ½ * 2

 

ANY 2012 

 Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Sjugirov Sanan 2624 RUS * ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 7
2 GM Quesada Perez Yuniesky 2604 CUB ½ * ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 6
3 GM Nielsen Peter Heine 2662 DEN ½ ½ * ½ ½ 0 1 ½ 1 1
4 GM Sokolov Ivan 2690 NED ½ ½ ½ * 0 1 0 ½ 1 1 5
5 GM Aroshidze Levan 2560 GEO 0 0 ½ 1 * ½ 1 ½ ½ 1 5
6 IM Alonso Rosell Alvar 2540 CAT ½ ½ 1 0 ½ * ½ ½ 0 ½ 4
7 IM Fluvia Poyatos Joan 2490 CAT 0 0 0 1 0 ½ * ½ ½ 1
8 GM Oms Pallisse Josep 2506 CAT 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ * 0 0 3
9 GM Nikolic Predrag 2638 BIH 0 0 0 0 ½ 1 ½ 1 * 0 3
10 GM Munoz Pantoja Miguel 2460 CAT 0 ½ 0 0 0 ½ 0 1 1 * 3

 

ANY 2011 

 Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts
1 GM Salgado Lopez Ivan 2614 ESP * ½ ½ 1 1 0 ½ 1 1
2 GM Seirawan Yasser 2652 USA ½ * ½ ½ 0 1 1 1 1
3 GM Spraggett Kevin 2576 CAN ½ ½ * 0 1 ½ 1 ½ 1 5
4 GM De La Riva Aguado Oscar 2541 AND 0 ½ 1 * ½ ½ ½ ½ ½ 4
5 GM Smirin Ilia 2678 ISR 0 1 0 ½ * 1 ½ ½ ½ 4
6 GM Narciso Dublan Marc 2519 CAT 1 0 ½ ½ 0 * ½ ½ ½
7 GM Alsina Leal Daniel 2529 CAT ½ 0 0 ½ ½ ½ * ½ 1
8 GM Peralta Fernando 2602 ARG 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ * ½ 3
9 GM Oms Pallisse Josep 2493 CAT 0 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ * 2

 

ANY 2010 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Bruzon Batista Lazaro 2668 CUB * 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 7
2 GM Salgado Lopez Ivan 2602 ESP 0 * ½ 1 1 1 1 1 ½ 1 7
3 GM Inarkiev Ernesto 2667 RUS 0 ½ * 1 1 ½ 1 1 1 0 6
4 GM Jussupow Artur 2589 GER ½ 0 0 * ½ ½ ½ ½ 1 1
5 GM Edouard Romain 2636 FRA 0 0 0 ½ * ½ ½ 1 1 1
6 GM Alsina Leal Daniel 2527 CAT ½ 0 ½ ½ ½ * 0 ½ ½ 1 4
7 GM Cuartas Jaime A. 2534 COL ½ 0 0 ½ ½ 1 * 0 ½ 1 4
8 GM Oms Pallisse Josep 2528 CAT ½ 0 0 ½ 0 ½ 1 * 0 1
9 GM Magem Badals Jordi 2593 CAT 0 ½ 0 0 0 ½ ½ 1 * 0
10 GM Hess Robert L 2602 USA 0 0 1 0 0 0 0 0 1 * 2

 

ANY 2009 

 Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 IM Alsina Leal Daniel 2523 CAT * ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ 1
2 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2589 CAT ½ * 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½
3 GM Magem Badals Jordi 2564 CAT ½ 0 * ½ ½ ½ ½ 1 1 1
4 GM Narciso Dublan Marc 2510 CAT ½ ½ ½ * ½ 1 0 0 1 1 5
5 GM Dreev Alexey 2655 RUS 0 0 ½ ½ * 1 ½ 1 1 ½ 5
6 GM Peralta Fernando 2557 ARG ½ ½ ½ 0 0 * 1 1 ½ ½
7 GM Tregubov Pavel V 2642 RUS 0 ½ ½ 1 ½ 0 * 0 ½ 1 4
8 GM Almeida Quintana Omar 2542 CUB 0 ½ 0 1 0 0 1 * ½ ½
9 GM Andersson Ulf 2582 SWE ½ ½ 0 0 0 ½ ½ ½ * 1
10 GM Fier Alexandr 2653 BRA 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 * 2

 

ANY 2008 

Rank  
 
Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Dreev Alexey 2670 RUS * ½ 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 7
2 GM Georgiev Kiril 2645 BUL ½ * 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1
3 GM Jobava Baadur 2664 GEO 0 0 * 1 ½ ½ 1 1 1 ½
4 GM Gulko Boris F 2552 USA ½ ½ 0 * 1 ½ ½ 0 1 1 5
5 IM Corrales Jimenez Fidel 2552 CUB ½ ½ ½ 0 * ½ 0 ½ 1 1
6 GM Stefanova Antoaneta 2548 BUL 0 ½ ½ ½ ½ * ½ 1 ½ ½
7 GM Lopez Martinez Josep Manuel 2548 CAT 0 0 0 ½ 1 ½ * ½ ½ 1 4
8 GM Hernandez Carmenates Holden 2580 CUB 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ * ½ 0 3
9 GM Narciso Dublan Marc 2511 CAT ½ 0 0 0 0 ½ ½ ½ * ½
10 GM Kogan Artur 2561 ISR 0 0 ½ 0 0 ½ 0 1 ½ *

 

ANY 2007 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Nakamura Hikaru 2648 USA * 1 ½ ½ 1 1 0 1 1 1 7
2 GM Dominguez Lenier 2683 CUB 0 * ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 1 6
3 GM Gashimov Vugar 2663 AZE ½ ½ * ½ 1 ½ 1 0 ½ 1
4 GM Beliavsky Alexander 2646 SLO ½ 0 ½ * ½ 1 1 1 ½ ½
5 GM Vaganian Rafael A 2600 ARM 0 ½ 0 ½ * ½ 0 1 1 1
6 GM Krasenkow Michal 2668 POL 0 ½ ½ 0 ½ * 0 1 1 1
7 GM Oms Pallise Josep 2506 CAT 1 0 0 0 1 1 * ½ 0 ½ 4
8 GM Illescas Miquel 2598 CAT 0 ½ 1 0 0 0 ½ * 1 ½
9 GM Narciso Dublan Marc 2546 CAT 0 0 ½ ½ 0 0 1 0 * 1 3
10 IM Fluvia Jordi 2508 CAT 0 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 *

 

ANY 2006 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts
1 GM Dominguez Leinier 2655 CUB * 1 ½ 1 1 1 1 1 ½ 1 8
2 GM Ivanchuk Vassily 2741 UKR 0 * 0 1 1 ½ 1 1 1 1
3 GM Korneev Oleg 2657 RUS ½ 1 * 0 ½ ½ ½ 1 ½ 1
4 GM Bologan Viktor 2659 MDA 0 0 1 * 1 1 ½ 0 1 ½ 5
5 GM Granda Julio E 2646 PER 0 0 ½ 0 * 0 1 1 ½ 1 4
6 GM Peralta Fernando 2574 ARG 0 ½ ½ 0 1 * 0 ½ ½ 1 4
7 GM Narciso Dublan Marc 2511 CAT 0 0 ½ ½ 0 1 * ½ 1 ½ 4
8 IM Lopez Martinez J.M 2508 CAT 0 0 0 1 0 ½ ½ * ½ 1
9 GM Timman Jan H 2565 NED ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ * 0
10 IM Lacasa Diaz Jose A. 2410 CAT 0 0 0 ½ 0 0 ½ 0 1 * 2

 

ANY 2005 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 Pts
1 GM Ivanchuk Vassily 2748 UKR * ½ 1 ½ 1 1 4
2 GM Moskalenko Viktor 2528 UKR ½ * ½ 1 1 1 4
3 GM Illescas Cordoba Miguel 2607 CAT 0 ½ * ½ 1 ½
4 GM Fedorchuk Sergey A 2599 UKR ½ 0 ½ * 0 1 2
5 GM Narciso Dublan Marc 2525 CAT 0 0 0 1 * 1 2
6 GM Felgaer Ruben 2624 ARG 0 0 ½ 0 0 * ½

 

ANY 2004 

Rank   Nombre Elo FED 1 2 3 4 5 6 Pts
1 GM Felgaer Ruben 2569 ARG * ½ ½ ½ 1 1
2 GM Korchnoi Viktor 2601 SUI ½ * ½ ½ 1 ½ 3
3 GM Marin Mihail 2511 ROU ½ ½ * ½ ½ 1 3
4 GM Comas Fabrego Lluis 2529 CAT ½ ½ ½ * ½ 1 3
5 GM Moskalenko Viktor 2551 UKR 0 0 ½ ½ * 1 2
6 IM Granados Gomez Manuel 2425 CAT 0 ½ 0 0 0 * ½

 

 

Bases

Organització:

Aquest torneig és organitzat per la Federació Catalana d’Escacs amb el patrocini del Casino de Barcelona (Grup Peralada), l’Ajuntament de Barcelona i la Generalitat de Catalunya.
 
Sistema de joc:

Es disputarà pel sistema de lliga de tots contra tots a una volta.
 
Participants:

8 jugadors. Categoria XIV.
 
Sala de joc:

Gran Casino de Barcelona (Carrer Marina, 19-21)
Capacitat per a uns 125 espectadors. Entrada lliure
 
Dies i horari de joc:

Ronda diària del 25 al 31 d’octubre de 2013, a partir de les 16:30 hores.  Se’ls hi donarà la partida per perduda a aquells jugadors que arribin amb més de 20 minuts de retard.
 
Ritme de joc:

90 minuts + 30 segons d’increment per a les primeres 40 jugades, més 30 minuts + 30 segons d’increment per cada jugada restant. (90’/40 + 30’) + 30’’ d’increment. No es podrà efectuar proposicions de taules, abans del primer control de la jugada 40.
 
Torneig homologat:

El torneig es homologat per la FIDE.
 
Direcció del torneig:

El Director del torneig serà el Sr. Jordi Parayre Soguero
 
Arbitratge:
L’Àrbitre principal: Sr. Miguel Ramos (IA)
 
Comitè de Competició:

Estarà format pel Sr. Jordi Parayre (director del torneig),  el Sr. Antonio López Manzano i la Sra. Anna Matnadze (MI).
 
Relacions Publiques:

Anna Matnadze
 
Premis:
1er. Classificat:           2.400 euros + trofeu
2ón. Classificat:         2.000 euros + trofeu
3er. Classificat:          1.500 euros + trofeu
4art. Classificat:        1.100 euros.
5é Classificat:             900 euros.
6è classificat              700 euros.
7è classificat              500 euros
8ê clasificat                300 euros.
Segons la Llei d'Impost Espanyol, la Organització retindrà el 24,75% de cada premi dels jugadors no residents a Espanya i el 21% de jugadors de Nacionalitat espanyola o que estiguin residint al territori espanyol.
 
Desempats:  
Els premis no es repartiran entre els jugadors empatats. Els desempats es resoldran per:
1er: Sonneborn-Berger
2ón: Més partides jugades amb negres.
3er: Major nombre de victòries.
4rt: Resultat particular
 
Allò no previst en aquest reglament es regirà pel de la FIDE.

 

TECHNICAL REGULATIONS

ORGANIZING COMMITTEE:

The Catalonia Chess Federation is organising the tournament, which is being sponsored by the Casino de Barcelona (Peralada Group), the Barcelona City Hall and the Autonomous Government of Catalonia.

PLAYING SYSTEM:

Round Robin

PARTICIPANTS:

8 Players

CATEGORY:

 XIV

TOURNAMENT VENUE:

Gran Casino of Barcelona (Carrer Marina, 19-21). Capacity around 125 persons. Free entry.

SCHEDULE:

Round every day at 16:30 h, from the 23th  to the 31th of October of 2011. Players more than 20 minutes late for round will atomatically lose the game.

TIME CONTROL:

90 minutes + 30 sec increment per move from move one for 40 moves, then 30 minutes + 30 sec increment per move finish (90’/40 + 30’) + 30’’ increment. Draw offers not allowed until the first time control is finished.  

TOURNAMENT DIRECTION:

Director Mr. Jordi Parayre i Soguero

CHIEF ARBITER:

 Mr. Miguel Ramos (IA)

APPEALS COMMITTEE:

Is composed by Mr. Jordi Parayre Soguero (Director), Mr. Antonio López Manzano and Ms. Anna Matnadze (IM).

PR & PRESS MANAGER:

Ms. Anna Matnadze

PRIZE FUND:

1st: 2.400 euros + trophy

2nd: 2.000 euros + trophy

3rd: 1.500 euros + trophy

4th: 1.100 euros.

5th: 900 euros.

6th: 700 euros.

7th: 500 euros

8th: 300 euros.

According to Spanish Tax Law, Organization shall retain 24,75% of  each prize from players not resident in Spain and 21% from players of Spanish Nationality and also from those resident in Spain.

Each participant will have to annotate one of his/her games played in this tournament, which will be published in the next edition of the FCE magazine “El Butlletí d’Escacs”.

TIE-BREAKERS:

The prizes are not divisible. When individual scores are equal, the following order of tie-break systems will be used to designate individual awards:

  1. Sonneborn-Berger
  2. Most Blacks
  3. The greater number of victories
  4. Game result between tied players

OTHER:

Anything that is not foreseen and specified in these Regulations, will be covered by FIDE Regulations.

 

 

Mestre Internacional CATALUNYA (Elo FIDE : 2540)

Va néixer a Girona al 1992.
2004 - Campió - Campionat d’Espanya Sub-12
2006 - Campió - Campionat d’Espanya Sub-14
2008 - Campió - Campionat de Catalunya Juvenil
2008 - Campió - Campionat Provincial Individual Girona
2009 - Campió - Campionat de Catalunya Juvenil
2009 - Campió - Campionat d’Espanya Sub-18
2009 - Campió - Obert Miquel Mas de Figueres
2011 - Sots-Campió - Campionat De Catalunya Absolut
2011 - Campió - Campionat D’Espanya Absolut


Born in Girona in 1992
2004 – Champion of Spain U-12
2006 – Champion of Spain U-14
2008 - Catalonian Junior Champion
2008 - Champion at  – CAMPEONATO PROVINCIAL INDIVIDUAL GIRONA
2009 - Catalonian Junior Champion
2009 – hampion of Spain U-18
2009 – Winner – OPEN MIQUEL MAS DE FIGUERES
2011 – Vice - Champion of Catalonia
2011 – Champion of Spain

Gran Mestre GEORGIA (Elo FIDE : 2560)

 

 

Va néixer a Tibilisi al 1985
1995 – Subcampeón del Mundo SUB-10.
2007 – Sots-Campió – OBERT INTERNACIONAL DE BADALONA.
2008 – Sots-Campió – OBERT INTERNACIONAL ILLES MEDES.
2008 – Sub-Campeón – OPEN DE BENASQUE.
2008 – Sots-Campió – OBERT COSTA BRAVA.
2010 – Sots-Campió – OBERT MIQUEL MAS DE FIGUERES.
2011 – Campió – OPEN INTERNACIONAL DE BARBERA.
2011 – Campió – OBERT INTERNACIONAL SANT MARTI.
2011 – Sots-Campió – OBERT MIQUEL MAS DE FIGUERES.
2012 – Campió – OBERT INTERNACIONAL CIUTAT DE SABADELL.

 

Born in Tibilisi in 1985
1995 – World Vice – Champion U-10
2007 – Vice - Champion – OPEN INTERNACIONAL BADALONA.
2008 – Vice - Champion – OPEN INTERNACIONAL ILLES MEDES.
2008 – Vice - Champion – OPEN DE BENASQUE
2008 – Vice - Champion – OPEN COSTA BRAVA.
2010 – Vice - Champion – OPEN MIQUEL MAS DE FIGUERES.
2011 – Champion – OPEN INTERNACIONAL DE BARBERA.
2011 – Champion – OPEN INTERNACIONAL SANT MARTI.
2011 – Vice - Champion – OPEN MIQUEL MAS DE FIGUERES.
2012 – Champion – OPEN INTERNACIONAL CIUTAT DE SABADELL.

Mestre Internacional CATALUNYA (Elo FIDE : 2490)

Va néixer a Tordera al 1982.
1994 Campió d'Espanya sub-12
Integrant d'Espanya B a les Olimpiades sub-16 del 1994 i del 1995
1995 Sots-Campió d'Espanya sub-14
1995 Obté el títol de MC a l'edat de 13 anys
1996 Campió d'Espanya d'Escacs Actius Sub-14
1996 Sots-campió del Món d'Escacs Actius Sub-14
1997 Campió Open Internacional Artigues
1999 Campió Open Internacional "Ciutat de Mataró"
1999 Campió d'Espanya sub-18
Campió de Catalunya Juvenil (1998, 1999, 2001, 2002) Sots-campió de Catalunya Juvenil (2000)
2001 Sots-campió Juvenil d'Espanya
2001 Titol de MI
2002 Campió Open Internacional de Badalona
2003 Campió VI Open Internacional Ciutat de Banyoles
2004 Sots-campió LXIX Campionat Absolut d'Espanya (Obert)
2010 Sots-campió Absolut de Catalunya
2011-2012 4t classificat absolut de Catalunya
Una vegada 1r classificat, dos vegades 2n classificat i una vegada 3r classificat en el Campionat de Catalunya per equips de Divisió d'Honor (entre 2009 i 2012)

Born in Tordera in 1982
1994 Champion of Spain U12
Member of “Spain B” in the Olympics under-16 of 1994 and of the 1995
1995 Vice-Champion of Spain U14
1995 obtains title of Catalan Master (MC) at the age of 13
1996 Champion of Spain in Rapid U14
1996 World Vice-Champion in Rapid chess U14
1997 Winner of the Open International Artigues
1999 Winner Open International Open "Ciutat de Mataró"
1999 Champion of Spain U18
Catalonian Junior Champion (1998)(1999, 2001, 2002) and Vice-Champion (2000)
2001 Spanish Junior Vice-Champion
2001 title of IM
2002 Champion at Open international Badalona
2003 Champion VI Open international Banyoles
2004 Vice-Champion LXIX Spanish Championship
2010 Catalonian Vice-Champion
2011 - 2012 4th at Catalonian Championships
Once 1st, twice 2nd and once again 3rd classified at the of Catalonian Teams Championship of Higher Division (between 2009 and 2012)

Gran Mestre CUBA (Elo FIDE : 2604)

Va néixer a Santa Clara al 1984.
Mestre Internacional el 2003
Gran Mestre el 2005
Campió de Cuba el 2008 i 2011
Amb ELO superior a 2600 és el tercer del rànquing nacional
Subcampió TORNEIG INTERNACIONAL CARLOS TORRE el 2008
Subcampió OPEN INTERNACIONAL CIUTAT DE BALAGUER 2010
Subcampió OBERT INTERNACIONAL DE BADALONA 2010
Jugador de la Selecció Olímpica de Cuba
Jugador del Club d'Escacs Barberá


Born in Santa Clara in 1984
IM in 2003
GM in 2005
Champion of Cuba in 2008 and 2011
His more than 2600 Elo points make him the 3rd of national ranking
Vice-Champion at TORNEO INTERNACIONAL CARLOS TORRE in 2008
Vice-Champion OPEN INTERNACIONAL CIUTAT DE BALAGUER 2010
Vice-Champion OBERT INTERNACIONAL DE BADALONA 2010
Member of Cuban Olympic Team  
Player of the chess club Club d´Escacs Barberá

Gran Mestre PAÏSOS BAIXOS (Elo FIDE : 2690)

Va néixer a Sarajevo al 1968.
Va aprendre a jugar del seu pare el 1974
GM des 1987 (el més jove del món en aquest moment)
Campió de Iugoslàvia 1988
Campió d'Holanda 1995 & 1998
Millor posició a la llista ELO FIDE la 12 (diverses vegades)
Guanyador de diversos esdeveniments top GM, entre ells Hastings, Sarajevo, Selfoss, Reykjavik, Hoogeveen, Lost Boys, Staunton memorial, etc
Ha derrotat diversos Campions Mundials en partides de control clàssic: Kaspàrov, Kramnik, Anand, Topalov
Guanyador del Campionat Europeu de Clubs en 4 ocasions amb el Chess Club Bosna (sent Capità en 3 ocasions)
Ha participat en 10 Olimpíades i en 6 Campionats d'Europa per equips
Guanyador medalla de plata amb l'equip de Bòsnia a OL Moscou 1994 i Or amb equip holandès a l'Europeu per equips 2005 a Gothenburg
2009 empatat amb el 1 º en el Campionat d'Europa Individual
Lloc 6 amb l'equip Nacional d'Holanda al Campionat d'Europa per Equips 2011
2012 Guanyador del World Open Philadelphia i Subcampió a Reykjavik Open
Director de torneig en el Bosna Open 2010 (82.500,-euros en premis), un dels Openes més grans del 2010, amb participants de més de 30 països
Autor de set llibres, dels quals "Winning Chess Middlegames" va ser un dels llibres d'escacs més venuts del món el 2009, "Ruy Lopez Revisited" - considerat potser el millor manual d'obertures sobre el tema, i acaba de sortir al venda (Febrer 2012) "Strategic Nimzo-Indian"
Comentarista habitual des de 2007 a ​​Tata Steel Chess, Wijk aan Zee, Super Tournament

Born in Sarajevo in 1991
Aprendió a jugar de su padre en 1974
GM desde 1987 (el más joven del mundo en ese momento)
Campeón de Yugoeslavia 1988
Campeón de Holanda 1995 & 1998
Mejor posición en la lista ELO FIDE la 12 (varias veces)
Ganador de varios eventos top GM, entre ellos Hastings, Sarajevo, Selfoss, Reykjavik, Hoogeveen, Lost Boys, Staunton memorial, etc
Ha derrotado varios Campeones Mundiales en partidas de control clásico: Kasparov, Kramnik, Anand ,Topalov
Ganador del Campeonato Europeo de Clubes en 4 ocasiones con el Chess Club Bosna (siendo Capitán en 3 ocasiones)
Ha participado en 10 Olimpiadas y en 6 Campeonatos de Europa por equipos
Ganador medalla de plata con el equipo de Bosnia en OL Moscú 1994 y Oro con equipo holandés en el Europeo por equipos 2005 en Gothenburg
2009 empatado con el 1º en el Cto de Europa Individual
Puesto 6 con el equipo Nacional de Holanda en el Cto de Europa por Equipos 2011
2012 Ganador del World Open Philadelphia y Subcampeón en Reykjavik Open
Director de torneo en el Bosna Open 2010 (82.500,-euro en premios), uno de los Openes más grandes del 2010, con participantes de más de 30 países
Autor de siete libros, de los cuales “Winning Chess Middlegames” fue uno de los libros de ajedrez más vendidos del mundo en 2009; “Ruy Lopez Revisited” - considerado quizás el mejor manual de aperturas sobre el tema, y acaba de salir a la venta  (Febrero 2012) “Strategic Nimzo-Indian”
Comentarista habitual desde 2007 en Tata Steel Chess, Wijk aan Zee, Super Tournament

Gran Mestre DINAMARCA (Elo FIDE : 2662)

Va néixer a Holstebro al 1973
Ostenta el títol de Gran Mestre des de 1994.
El 2005 va formar part de la direcció de l'Association of Chess Professionals. Des de 2005 actua com asegon del Campió del món regnant, Viswanathan Anand, i actualment també del prodigi dels escacs noruec Magnus Carlsen.
El setembre de 2005 tenia un Elo de 2668, en aquell moment el més alt de tots els jugadors nòrdics. A la llista d'Elo de la FIDE de novembre de 2011, hi tenia un Elo de 2693 punts, cosa que en feia el jugador número 1 (en actiu) de Dinamarca, i el 53è millor jugador al rànquing mundial. El seu màxim Elo va ser de 2700 punts, a la llista de juliol de 2010 (posició 38 al rànquing mundial).
Heine Nielsen ha guanyat el Campionat de Dinamarca cinc cops, els anys 1996, 1999, 2001, 2003, i 2008
El 2001 guanyà la North Sea Cup a Esbjerg (ex aequo amb Emil Sutovsky).
El 30 de gener de 2004 va jugar contra el programa Chessbrain.
El 2005 fou el segonde Viswanathan Anand durant el Campionat del món d'escacs de la FIDE de 2005. El 2008 fou un dels segons oficials del Campió del món Wiswanathan Anand pel seu matx contra Vladímir Kràmnik pel Campionat del món de 2008. El 2009 va guanyar el Campionat d'escacs Nòrdic.
Entre l'agost i el setembre de 2011 participà a la Copa del món de 2011, a Khanti-Mansisk, un torneig del cicle classificatori pel Campionat del món de 2013, i hi tingué una molt bona actuació. Avançà fins a la quarta ronda, quan fou eliminat perVugar Gashimov (2-4).


Born in Holstebro in 1973
GM since 1994
Five – time Danish Champion: in 1996, 1999, 2001, 2003, and 2008
He played for Denmark in seven Chess Olympiads, three times on top board, with an overall result of 60.1% (+24 −10 =35)
He won an individual gold medal on third board at Moscow 1994
By September 2005, Nielsen's Elo rating in the FIDE list was 2668, at the time the highest rating for any player from the Nordic countries.
A second for World Champion Viswanathan Anand
On January 30, 2004 he played against Chessbrain – which earned the world record as the largest distributed chess computer