CLS. | T. | Nombre | elo | grup | FED | Club | Pts | ABS. | TRAMS |
1 | GM | Vila Gazquez Xavier | 2461 | CAT | BarcelonaUga | 7½ | 25 | ||
2 | GM | Perez Mitjans Orelvis | 2496 | CAT | Montcada | 6½ | 20 | ||
3 | GM | Peralta Fernando | 2622 | ARG | Cerdanyola Valles | 6½ | 16 | ||
4 | IM | Panelo Muñoz Marcelo A. | 2428 | ARG | Sant Josep | 6½ | 13 | ||
5 | GM | Narciso Dublan Marc | 2536 | CAT | Babera | 6½ | 10 | ||
6 | FM | Gonzalez Perez Arian | 2462 | CUB | Sant Andreu | 6½ | 8 | ||
7 | IM | Perpinya Rofes Lluis Mª | 2400 | CAT | Colon Sabadell | 6½ | 6 | ||
8 | FM | Barbero Sendic Alejandro | 2326 | A | CAT | Lleida | 6 | 4 | 15 |
9 | Bruned Segura Mario | 2124 | C | CAT | Lleida | 6 | 2 | 15 | |
10 | IM | Alonso Moyano Jonathan | 2420 | CAT | Barbera | 5½ | 1 | ||
11 | GM | Oms Pallisse Josep | 2497 | CAT | Colon Sabadell | 5½ | |||
12 | FM | Ibañez Tarradellas Eduard | 2336 | A | CAT | BarcelonaUga | 5½ | 10 | |
13 | Daneri Martin | 2129 | C | ARG | Argentina | 5½ | 10 | ||
14 | Panella Navarro Sergi | 2169 | B | CAT | La Rapita | 5½ | 15 | ||
15 | IM | Gonzalez Rodriguez Jorge | 2374 | A | COL | Lleida | 5½ | 8 | |
16 | IM | Lorenzo De La Riva Lazaro | 2424 | CAT | Sant Josep | 5½ | |||
17 | Rodriguez Sorribes Jordi | 2153 | B | CAT | Catalonia | 5½ | 10 | ||
18 | Diaz Camallonga Carles | 2216 | B | CAT | Colon Sabadell | 5½ | 8 | ||
19 | Fernandez Soriano Ruben | 2101 | C | CAT | Reus Deportiu | 5½ | 8 | ||
20 | Baños Oscar Francisco | 2207 | B | ARG | Cerdanyola Valles | 5½ | 6 | ||
21 | CM | Jose Queralto Daniel | 2198 | B | AND | Andorra | 5½ | 4 | |
22 | Salagran Ferragut Guillem | 2069 | C | CAT | Gerunda | 5½ | 6 | ||
23 | Molano Lafuente Ismael | 1985 | D | CAT | Montornes | 5½ | 15 | ||
24 | Nadal Fajardo Ricard | 2009 | C | CAT | Escola Escacs BCN | 5½ | 4 | ||
25 | Verdes Nadal Ramon | 2041 | C | CAT | Bellpuig | 5½ | 2 | ||
26 | FM | Gonzalez Rodriguez Raul Omar | 2256 | B | CAT | Colon Sabadell | 5 | 2 | |
27 | Esplugas Esteve Vicenç | 2250 | B | CAT | Sta. Coloma Q. | 5 | 1 | ||
28 | FM | Chalmeta Ugas Ramon | 2268 | B | CAT | Sant Boi | 5 | ||
29 | Gabarro Sole Ramon | 2090 | C | CAT | Jake | 5 | 1 | ||
30 | Garriga Cazorla Pere | 2090 | C | CAT | Mollet | 5 | |||
31 | Marin Benito Carla | 1972 | D | CAT | Peona i Peo | 5 | 10 | ||
32 | Martorell Aubanell Adria | 2143 | C | CAT | Malgrat | 5 | |||
33 | Fernandez Alonso Miquel A. | 2109 | C | CAT | Reus Deportiu | 5 | |||
34 | Boldu Soto Roger | 2034 | C | CAT | Escacs Reus | 5 | |||
35 | Povill Claros Xavier | 1930 | D | CAT | Peona i Peo | 5 | 8 | ||
36 | Prat Baque Vicenç | 2050 | C | CAT | Guissona | 5 | |||
37 | Llacuna Cufi Salvador | 1991 | D | CAT | Sta. Coloma Q. | 5 | 6 | ||
38 | Jimenez Martinez Xavier | 1955 | D | CAT | Jake | 5 | 4 | ||
39 | Rosell Formosa Jaume | 1992 | D | CAT | S. Sadurni | 5 | 2 | ||
40 | Rodriguez Adell Aaron | 2061 | C | CAT | Masdenverge | 5 | |||
41 | Segura Vila Joan | 1974 | D | CAT | Tres Peons | 5 | 1 | ||
42 | Sama Salinas Hèctor | 1891 | D | CAT | Lira | 5 | |||
43 | FM | Gomez Jurado Albert | 2273 | B | CAT | Montcada | 4½ | ||
44 | FM | Garcia Jimenez Francisco Javi | 2253 | B | CAT | Barbera | 4½ | ||
45 | Rojano Alfonso Carlos | 2182 | B | CAT | Colmena | 4½ | |||
46 | Guix Torres David | 2007 | C | CAT | Franqueses | 4½ | |||
47 | Panades Catarineu Oriol | 1911 | D | CAT | Llinars | 4½ | |||
48 | Benet Morant Damia | 2007 | C | CAT | Reus Deportiu | 4½ | |||
49 | Gallegos Gomez Jacinto | 1756 | E | CAT | ARAGON | 4½ | 15 | ||
50 | Farre Selma David | 1922 | D | CAT | Tornabous | 4½ | |||
51 | Novales Montero Enric | 1799 | E | CAT | Vilarodona | 4½ | 10 | ||
52 | Povill Batlle Ramon | 1887 | D | CAT | Peona i Peo | 4½ | |||
53 | Garcia Ruiz Adrian | 1842 | E | CAT | Jake | 4½ | 8 | ||
54 | Ayats Llobera Gerard | 1952 | D | CAT | Llinars | 4 | |||
55 | Parramon Guillaumet Jaime | 1965 | D | CAT | Vallfogona | 4 | |||
56 | Ros Alonso Jaume | 1903 | D | CAT | Sant Boi | 4 | |||
57 | Pulido Leon Manuel | 1907 | D | CAT | Colmena | 4 | |||
58 | Vila Cairo Gerard | 2006 | C | CAT | Sta. Coloma Q. | 4 | |||
59 | Ribes Cabrera Josep Ll. | 1952 | D | CAT | Hospitalet de l'Infant | 4 | |||
60 | Serra Canals Oriol | 2048 | C | CAT | Figueres | 4 | |||
61 | Amigo Cervello Juan | 1899 | D | CAT | Espluga de Francoli | 4 | |||
62 | Toquero Gracia Pau | 1718 | E | CAT | Llinars | 4 | 6 | ||
63 | Garcia Agudo Cayetano | 1852 | D | CAT | Escacs Reus | 4 | |||
64 | Radigales Mauri Jaume | 1773 | E | CAT | Ateneu Barcelones | 4 | 4 | ||
65 | Moscoso Rodriguez Joan | 1715 | E | AND | ANDORRA | 4 | 2 | ||
66 | Arno Bendicho Xenia | 1815 | E | CAT | Almenar | 4 | 1 | ||
67 | Carrete Recasens Jordi | 1831 | E | CAT | Selva del Camp | 4 | |||
68 | Aubanell Ber Sergi | 1932 | D | CAT | Mora d'Ebre | 4 | |||
69 | Valarezzo Ricard Pedro | 1883 | D | CAT | Castelldefels | 4 | |||
70 | Villa Cardenas Jorge | 1743 | E | CAT | Colon Sabadell | 4 | |||
71 | Castillo Dalmau Albert | 1919 | D | CAT | Vila Olimpica | 4 | |||
72 | Cardona Alcaide Robert | 2017 | C | CAT | Tarrega | 4 | |||
73 | Martinez Arca Manel | 1902 | D | CAT | Colon Sabadell | 4 | |||
74 | Rosich Guberna Pascual | 2076 | C | CAT | Montbui | 4 | |||
75 | Girona Masdeu Joan | 1865 | D | CAT | Selva del Camp | 4 | |||
76 | Torres Mo Antoni | 1766 | E | CAT | Tarrega | 4 | |||
77 | Guiteras Canal Nil | 1780 | E | CAT | Franqueses | 4 | |||
78 | Caixal Pique Jordi | 1764 | E | CAT | Valls | 4 | |||
79 | Valles Soler Jaume | 1748 | E | CAT | Vilafranca | 4 | |||
80 | Martinez Lopez Carlos | 1934 | D | CAT | Peona i Peo | 3½ | |||
81 | Marti Trilla Aleix | 1797 | E | CAT | Vallfogona | 3½ | |||
82 | Yang Shu | 1794 | E | CAT | Edami | 3½ | |||
83 | Solsona Manonelles Josep | 1804 | E | CAT | Capablanca | 3½ | |||
84 | Ortega Farrus Alfonso | 1600 | F | CAT | Colon Sabadell | 3½ | 15 | ||
85 | Salagran Ferragut Eduard | 1788 | E | CAT | Gerunda | 3½ | |||
86 | Girona Rovira Albert | 1694 | F | CAT | Selva del Camp | 3½ | 10 | ||
87 | Sole Pijuan Ferran | 1820 | E | CAT | Lleida | 3½ | |||
88 | Castillo Dalmau Arnau | 1893 | D | CAT | Vila Olimpica | 3½ | |||
89 | Rovira Chacon Mª Merce | 1728 | E | CAT | Selva del Camp | 3½ | |||
90 | Fernandez Muixi Francesc | 2127 | C | CAT | Reus Deportiu | 3 | |||
91 | Riu Lopez Daniel | 1883 | D | CAT | Edami | 3 | |||
92 | Garcia Punzano Josep Lluis | 1790 | E | CAT | Jake | 3 | |||
93 | Masalias Mira Marc | 1742 | E | CAT | Pla Sta. Maria | 3 | |||
94 | Parra Ordorika Gorka | 1837 | E | CAT | Franqueses | 3 | |||
95 | Luco Manubens Daniel | 1849 | E | CAT | Montbui | 3 | |||
96 | Rius Roca Francisco | 1820 | E | CAT | Tarrega | 3 | |||
97 | Escur Hereu Joaquin | 1702 | F | CAT | Vallfogona | 3 | 8 | ||
98 | Pages Janer Jose | 1789 | E | CAT | Bellpuig | 3 | |||
99 | Riu Lopez Sergi | 1794 | E | CAT | Edami | 3 | |||
100 | Brunet Gil Pol | 1879 | D | CAT | Lira | 3 | |||
101 | Maria Oproae Alex | 1793 | E | CAT | Llinars | 3 | |||
102 | Jimenez Muñoz Nicolas | 1796 | E | CAT | Peona i Peo | 3 | |||
103 | Alvarez Albiol Daniel | 1734 | E | CAT | Foment | 3 | |||
104 | Martinez Canela Marc | 1738 | E | CAT | Sta. Coloma Q. | 3 | |||
105 | Ros Alonso Joana | 1794 | E | CAT | Sant Boi | 3 | |||
106 | Fernandez Macarron Mariano | 1653 | F | CAT | Congres | 3 | 6 | ||
107 | Pera Muntasell Marc | 1755 | E | CAT | Lira | 3 | |||
108 | Poca Nieto Joan Francesc | 1624 | F | CAT | Escacs Reus | 3 | 4 | ||
109 | Martin Perez Pau | 1835 | E | CAT | Llinars | 2½ | |||
110 | Elvira Elvira Adria | 1631 | F | CAT | Montbui | 2½ | 2 | ||
111 | Mullerat Calçada Ot | 1613 | F | CAT | Sta. Coloma Q. | 2½ | 1 | ||
112 | Herrero Alonso Miquel | 1600 | F | CAT | Sta. Coloma Q. | 2½ | |||
113 | Povill Claros Laura | 1732 | E | CAT | Peona i Peo | 2½ | |||
114 | Estruch Andreu Guim | 1674 | F | CAT | Ponts | 2½ | |||
115 | Cespedes Llaverias Llibert | 1790 | E | CAT | Tres Peons | 2 | |||
116 | Alvarez Albiol Daniel | 1834 | E | CAT | Foment | 2 | |||
117 | Monteagudo Illana David | 1601 | F | CAT | Montbui | 2 | |||
118 | Sanchis Mir Jose Ricardo | 1856 | D | CAT | Martorell | 2 | |||
119 | Chacón Enrich Andreu | 1619 | F | CAT | Ateneu Igualadi | 2 | |||
120 | Estruch Andreu Lluc | 1679 | F | CAT | Ponts | 2 | |||
121 | Romero Torras Bernat | 1801 | E | CAT | Ateneu Igualadi | 2 | |||
122 | Catala Ulied Guillem | 1697 | F | CAT | Vila Olimpica | 2 | |||
123 | Luco Perez Bernat | 1650 | F | CAT | Ateneu Igualadi | 2 | |||
124 | Mullerat Figueras Ramon | 1875 | D | CAT | Sta. Coloma Q. | 2 | |||
125 | Berge Sole Jose M. | 1600 | F | CAT | Vallfogona | 2 | |||
126 | Rodriguez Collado Alex | 1807 | E | CAT | Foment | 1½ | |||
127 | Foix Martinez Jaume | 1657 | F | CAT | Vallfogona | 1 | |||
128 | Martinez Arranz Nagore | 1694 | F | CAT | Tres Peons | 1 | |||
129 | Bover Sanjuan Jordi | 1686 | F | CAT | Villa Olimpica | ½ | |||
130 | Llorens Rubio Joan | 1687 | F | CAT | Montbiu | 0 |