Cls. | T. | Jugador | elo | grup | Fed | Club | Pts | Abs. | Trams |
1 | GM | Vovk Andrey | 2567 | UKR | Ucrania | 7½ | 100 | ||
2 | GM | Rodshtein Maxim | 2641 | ISR | Israel | 7 | 85 | ||
3 | GM | Vazquez Igarza Renier | 2571 | ESP | Espanya | 7 | 75 | ||
4 | GM | Iturrizaga Eduardo | 2643 | VEN | Veneçuela | 7 | 65 | ||
5 | GM | Norwood David R | 2491 | AND | Andorra | 7 | 60 | ||
6 | GM | Narciso Dublan Marc | 2536 | CAT | Barbera | 7 | 55 | ||
7 | GM | Gozzoli Yannick | 2523 | FRA | França | 7 | 50 | ||
8 | IM | Hamitevici Vladimir | 2482 | MDA | Moldavia | 7 | 45 | ||
9 | Gaudineau Eric | 2358 | A | FRA | França | 6½ | 40 | 45 | |
10 | GM | Lopez Martinez Josep Manuel | 2547 | CAT | Colon Sabadell | 6½ | 30 | ||
11 | IM | Demuth Adrien | 2463 | FRA | França | 6½ | 25 | ||
12 | IM | Tania Sachdev | 2430 | IND | India | 6½ | 20 | ||
13 | GM | Steingrimsson Hedinn | 2557 | ISL | Islandia | 6½ | 16 | ||
14 | IM | Massonichael | 2373 | A | FRA | França | 6½ | 13 | 30 |
15 | GM | Peralta Fernando | 2622 | ARG | Cerdanyola Valles | 6½ | 10 | ||
16 | IM | Wegerle Joerg | 2445 | GER | Alemania | 6½ | 8 | ||
17 | IM | Macias Murillo Bryan | 2298 | B | ECU | Ecuador | 6½ | 6 | 45 |
18 | GM | Felgaer Ruben | 2586 | ARG | Cerdanyola Valles | 6 | 4 | ||
19 | IM | Cuenca Jimenez Jose Fernando | 2477 | ESP | Espanya | 6 | 2 | ||
20 | GM | Cabrera Alexis | 2525 | ESP | Espanya | 6 | 1 | ||
21 | IM | Trent Lawrence | 2420 | ENG | Inglaterra | 6 | |||
22 | GM | Alonso Rosell Alvar | 2550 | CAT | Colon Sabadell | 6 | |||
23 | IM | Riff Jean-Noel | 2427 | FRA | França | 6 | |||
24 | IM | Devereaux Maxim L | 2356 | A | NOR | Noruega | 6 | 20 | |
25 | Camacho Collados Marcos | 2421 | ESP | Espanya | 6 | ||||
26 | FM | Guerra Tulcan Lenin | 2372 | A | ECU | Ecuador | 6 | 15 | |
27 | Midoux Sebastien | 2329 | A | FRA | França | 6 | 10 | ||
28 | Laclau Daniel | 2294 | B | FRA | França | 6 | 30 | ||
29 | IM | Berkovich Mark A | 2375 | A | ISR | Israel | 6 | 8 | |
30 | Edwards Jonathan | 2086 | C | SCO | Escòcia | 6 | 45 | ||
31 | WIM | Llaneza Vega Patricia | 2232 | B | CAT | Foment | 6 | 20 | |
32 | IM | Burg Twan | 2479 | NED | Holanda | 5½ | |||
33 | GM | Arizmendi Martinez Julen Luis | 2580 | ESP | Espanya | 5½ | |||
34 | IM | Kjartansson Gudmundur | 2444 | ISL | Islandia | 5½ | |||
35 | FM | Barbot Pierre | 2355 | A | FRA | França | 5½ | 6 | |
36 | FM | Sanchez Jerez Emilioguel | 2215 | B | ESP | Espanya | 5½ | 15 | |
37 | GM | Ibarra Jerez Jose Carlos | 2538 | ESP | Espanya | 5½ | |||
38 | Abello Sebastien | 2335 | A | FRA | França | 5½ | 4 | ||
39 | GM | Kogan Artur | 2570 | ISR | Sant Josep Badalona | 5½ | |||
40 | FM | Swan Iain | 2251 | B | SCO | Escòcia | 5½ | 10 | |
41 | IM | Jerez Perez Alfonso | 2393 | A | CAT | Foment | 5½ | 2 | |
42 | Sreeves Clement | 2251 | B | SCO | Escòcia | 5½ | 8 | ||
43 | Peray Sebastien | 2218 | B | FRA | França | 5½ | 6 | ||
44 | Silva Rodriguez Fernando | 2174 | B | ESP | Espanya | 5½ | 4 | ||
45 | WIM | Sahl Sheila Barth | 2229 | B | NOR | Noruega | 5½ | 2 | |
46 | Ballester Llagaria Luis Eduardo | 2259 | B | ESP | Espanya | 5½ | 1 | ||
47 | FM | Lillo Castany Victor | 2328 | A | CAT | Figueres | 5½ | 1 | |
48 | Torres Sanchez Jose | 2363 | A | ESP | Espanya | 5½ | |||
49 | Midonet Matthieu | 2157 | B | FRA | França | 5½ | |||
50 | FM | Berthelot Yannick | 2314 | A | FRA | França | 5½ | ||
51 | Nieves Cabanes Jose Manuel | 2068 | C | ESP | Espanya | 5½ | 30 | ||
52 | FM | Lyell Mark | 2228 | B | ENG | Inglaterra | 5 | ||
53 | FM | Garcia Raul | 2216 | B | AND | Andorra | 5 | ||
54 | FM | Berry Neil | 2247 | B | SCO | Escòcia | 5 | ||
55 | Guyader Thierry | 2119 | C | FRA | França | 5 | 20 | ||
56 | Ibanez Aullana Ramon | 2272 | B | ESP | Espanya | 5 | |||
57 | Bremner Adam | 2228 | B | SCO | Escòcia | 5 | |||
58 | Mateu Guiu Esteve | 2043 | C | AND | Andorra | 5 | 15 | ||
59 | Mcgowan Daniel | 2091 | C | SCO | Escòcia | 5 | 10 | ||
60 | Fernandez Lopez Joan | 2126 | C | AND | Andorra | 5 | 8 | ||
61 | MacQueen Calum | 2248 | B | SCO | Escòcia | 5 | |||
62 | Morros Faura Ricard | 2183 | B | CAT | Mollet | 5 | |||
63 | Tweedie Steven | 2253 | B | SCO | Escòcia | 5 | |||
64 | Grovechael | 2028 | C | SCO | Escòcia | 5 | 6 | ||
65 | Nieves Cabanes Javier | 2100 | C | ESP | Espanya | 5 | 4 | ||
66 | Gutierrez Anso Jose | 2068 | C | CAT | Tres Peons | 5 | 2 | ||
67 | Houweling Bert | 2035 | C | NED | Holanda | 5 | 1 | ||
68 | Sanchez Urpi Oriol | 2020 | C | CAT | Passio | 5 | |||
69 | WIM | Heredia Serrano Carla | 2227 | B | ECU | Ecuador | 5 | ||
70 | Picart Laurent | 2109 | C | FRA | França | 5 | |||
71 | CM | Rowe Duane | 2257 | B | JAM | Jamaica | 5 | ||
72 | Prats Rodriguez Juan Bosco | 2031 | C | CAT | Colonia Guell | 5 | |||
73 | Cuenca Jimenez Francisco Javier | 2186 | B | ESP | Espanya | 4½ | |||
74 | Green Andrew D | 2160 | B | SCO | Escòcia | 4½ | |||
75 | Silva Rodriguez Julio | 2198 | B | ESP | Espanya | 4½ | |||
76 | Mosca Leonildo | 2115 | C | ITA | Italia | 4½ | |||
77 | Cherki Thomas | 2095 | C | FRA | França | 4½ | |||
78 | Olson Hamish | 2021 | C | SCO | Escòcia | 4½ | |||
79 | Sanchez Carrasco Fco. Javier | 2104 | C | ESP | Espanya | 4½ | |||
80 | Cardenas Serrano Sergio | 2077 | C | ESP | Espanya | 4½ | |||
81 | Fernandez Soriano Ruben | 2114 | C | CAT | Reus Deportiu | 4½ | |||
82 | Kafka Graeme | 2055 | C | SCO | Escòcia | 4½ | |||
83 | Kirk Larry | 2097 | C | SCO | Escòcia | 4½ | |||
84 | WIM | Steil-Antoni Fiona | 2194 | B | LUX | Luxemburgo | 4½ | ||
85 | Garcia Amoros Pablo | 2159 | B | ESP | Espanya | 4½ | |||
86 | Coleman Robbie | 2021 | C | SCO | Escòcia | 4½ | |||
87 | Bapst Valentin | 2011 | C | FRA | França | 4½ | |||
88 | Abello Isabelle | 1957 | D | FRA | França | 4½ | 45 | ||
89 | Birnbaum Detlev | 2143 | C | FRA | França | 4½ | |||
90 | Gonzalvez Perales Jose Luis | 1979 | D | ESP | Espanya | 4½ | 30 | ||
91 | Fernandez Ayuso Sergio | 2043 | C | ESP | Espanya | 4½ | |||
92 | Garcia-Blazquez Perez Manuel | 1896 | D | ESP | Espanya | 4½ | 20 | ||
93 | Sanchez Dengra Jose Maria | 2134 | C | ESP | Espanya | 4½ | |||
94 | Galimany Rovira Xavier | 2006 | C | CAT | Torredembarra | 4½ | |||
95 | Brechin Hugh R | 2009 | C | SCO | Escòcia | 4½ | |||
96 | Montagard Guillaume | 2202 | B | FRA | França | 4½ | |||
97 | Diaz Munoz Sergi | 2026 | C | CAT | Banyoles | 4½ | |||
98 | Malinarski Yehuda | 2094 | C | ISR | Israel | 4½ | |||
99 | Uriarte Prieto Goyo | 2018 | C | ESP | Espanya | 4½ | |||
100 | Both Gert | 1958 | D | NED | Holanda | 4½ | 15 | ||
101 | Sanchez Dengra Barbara | 1848 | E | ESP | Espanya | 4½ | 45 | ||
102 | Cemborain Oricain Alfonso | 1919 | D | ESP | Espanya | 4½ | 10 | ||
103 | Boghossian Pierre | 1973 | D | FRA | França | 4½ | 8 | ||
104 | Pignataro Louis | 1833 | E | FRA | França | 4½ | 30 | ||
105 | Oswald David C | 2055 | C | SCO | Escòcia | 4 | |||
106 | Fernandez Alonsoquel A. | 2107 | C | CAT | Reus Deportiu | 4 | |||
107 | Fernandez Vazquez Jorge | 1938 | D | ESP | Espanya | 4 | 6 | ||
108 | Gil Quilez Sonia | 2052 | C | ESP | Espanya | 4 | |||
109 | Malassagne Isabelle | 1995 | D | FRA | França | 4 | 4 | ||
110 | WFM | Grigoryan Meri WFM | 2052 | C | ENG | Inglaterra | 4 | ||
111 | Basas Gamazo Josep | 2012 | C | CAT | Catalonia | 4 | |||
112 | CM | Jose Queralto Daniel | 2198 | B | AND | Andorra | 4 | ||
113 | Sevillano Garcia Joaquin | 1961 | D | ESP | Espanya | 4 | 2 | ||
114 | Didier Guillaume | 2150 | B | FRA | França | 4 | |||
115 | Robertson David A | 1946 | D | SCO | Escòcia | 4 | 1 | ||
116 | Garcia Serrano Jose M. | 1925 | D | ESP | Espanya | 4 | |||
117 | Clanchet Olle Josep | 1793 | E | CAT | Martorell | 4 | 20 | ||
118 | Tardio Fran Emilio | 1889 | D | CAT | Tres Peons | 4 | |||
119 | Garmendia Zubeldia Daniel | 1798 | E | ESP | Espanya | 4 | 15 | ||
120 | Giro Castellet Esteve | 1726 | E | CAT | Llinars | 4 | 10 | ||
121 | Witt Holger | 1665 | F | GER | Alemania | 4 | 45 | ||
122 | Lillo Ferrer Jose Maria M. | 2107 | C | CAT | Figueres | 3½ | |||
123 | Hayes Stuart | 1991 | D | SCO | Escòcia | 3½ | |||
124 | Gardela Batlle Jordi | 2184 | B | CAT | Sant Josep Badalona | 3½ | |||
125 | Hilarius Sander | 2033 | C | NED | Holanda | 3½ | |||
126 | Dubreuil Remy | 1817 | E | FRA | França | 3½ | 8 | ||
127 | Cabanillas Roca Fanny | 1826 | E | CAT | Torredembarra | 3½ | 6 | ||
128 | Sevenyuk Alexey | 1883 | D | BLR | Bielorusia | 3½ | |||
129 | Le Pen Steven | 1921 | D | FRA | França | 3½ | |||
130 | Sola Plaza Gregorio | 1952 | D | ESP | Espanya | 3½ | |||
131 | Aguilera Quiztke Alexandra | 1877 | D | ESP | Espanya | 3½ | |||
132 | Amigo Cervello Juan | 1899 | D | CAT | L'Espluga | 3½ | |||
133 | Gonzalvez Tamarit Ruben | 1577 | F | ESP | Espanya | 3½ | 30 | ||
134 | Gomez Sanjuan Hector Fernando | 1678 | F | ESP | Espanya | 3½ | 20 | ||
135 | Cao Carlo | 1733 | E | ITA | Italia | 3½ | 4 | ||
136 | Gorgues Valle Jose Maria | 1824 | E | AND | Andorra | 3½ | 2 | ||
137 | Anton Jose | 1891 | D | FRA | França | 3½ | |||
138 | Hoeneveld Maarten | 0 | NED | Holanda | 3½ | ||||
139 | Galera Serra Maria | 1701 | E | AND | Andorra | 3½ | 1 | ||
140 | Malassagne Gabriel | 1524 | F | FRA | França | 3½ | 15 | ||
141 | Melcon Diez Enrique | 1655 | F | ESP | Espanya | 3½ | 10 | ||
142 | Rios Garciaguel | 1936 | D | ESP | Espanya | 3 | |||
143 | Buenafe Moya Jesus | 1858 | D | ESP | Espanya | 3 | |||
144 | Pampliega Canturri Antoni | 1858 | D | CAT | La Seu | 3 | |||
145 | Tronch Ilzarbe Carlos Maria | 1787 | E | ESP | Espanya | 3 | |||
146 | Sanchez Urpi Xavier | 1740 | E | CAT | Passio | 3 | |||
147 | Burg Henk | 1883 | D | NED | Holanda | 3 | |||
148 | Diaz Narvaez Jose | 1867 | D | CAT | Sant Quirze | 3 | |||
149 | Molina Cabaleiro Juan Jose | 1801 | E | ESP | Espanya | 3 | |||
150 | Gonzalvez Tamarit Ivan | 1556 | F | ESP | Espanya | 3 | 8 | ||
151 | Martin Almenara Alejandro | 1627 | F | ESP | Espanya | 3 | 6 | ||
152 | Pantebre Martinez Benet | 1784 | E | AND | Andorra | 3 | |||
153 | Da Rocha Soares Diana | 1659 | F | AND | Andorra | 3 | 4 | ||
154 | Mercier Pierre | 1798 | E | FRA | França | 3 | |||
155 | Idoate Arrazurria Ricardo | 1679 | F | CAT | Espiga | 3 | 2 | ||
156 | Porte Jacques | 1535 | F | FRA | França | 3 | 1 | ||
157 | Shakessi Hossein | 1651 | F | FRA | França | 3 | |||
158 | Serrano Martinez Francisco Jose | 1955 | D | ESP | Espanya | 2½ | |||
159 | Mora Amella Joan | 1865 | D | CAT | Lleida | 2½ | |||
160 | Moscoso Rodriguez Joan | 1715 | E | AND | Andorra | 2½ | |||
161 | Malassagne Jerome | 1777 | E | FRA | França | 2½ | |||
162 | Arias Velasco Jose | 1784 | E | ESP | Ateneu Barcelones | 2½ | |||
163 | Sorini Gilbert | 1453 | F | FRA | França | 2½ | |||
164 | Garcia Amoros Daniel | 1670 | F | ESP | Espanya | 2½ | |||
165 | Jansatr Arnau | 1668 | F | AND | Andorra | 2½ | |||
166 | Pastalle Torrens Josep | 1822 | E | CAT | Tres Peons | 2½ | |||
167 | Riba Rivert Valenti | 1728 | E | AND | Andorra | 2½ | |||
168 | Arques Rubio Daniel | 1671 | F | AND | Andorra | 2½ | |||
169 | Jonker Jan | 1514 | F | FRA | França | 2 | |||
170 | Morros Armengol Gerard | 1629 | F | CAT | Mollet | 2 | |||
171 | Nieves Pamplona Juanguel | 1516 | F | ESP | Espanya | 2 | |||
172 | Alcon Llosada Alex | 1615 | F | AND | Andorra | 2 | |||
173 | Trojman Gea Alex | 1645 | F | AND | Andorra | 2 | |||
174 | Pubill Jimenez Josep | 1600 | F | AND | Andorra | 2 | |||
175 | Boghossian Hugo | 0 | FRA | França | 1½ | ||||
176 | Alcon Llosada Jaume | 1600 | F | AND | Andorra | 1 |