Grup A
T. | Nom | Elo | Grup | FED | Club | Pts | Abs, | Trams | |
1 | GM | Cruz Cristhian | 2498 | PER | EEB | 7 | 55 | ||
2 | IM | Fluvia Poyatos Jordi | 2447 | CAT | Barcelona UGA | 7 | 40 | ||
3 | GM | Narciso Dublan Marc | 2505 | CAT | Barberà | 7 | 35 | ||
4 | GM | Aroshidze Levan | 2565 | GEO | Banyoles | 6 | 31 | ||
5 | IM | Ynojosa Felix Jose | 2405 | VEN | 6 | 27 | |||
6 | IM | Klip Hans | 2335 | A | NED | 6 | 24 | 30 | |
7 | IM | Forcen Esteban Daniel | 2503 | ESP | Ibercaja | 5½ | 21 | ||
8 | IM | Antoli Royo Joaquin Miguel | 2409 | ESP | J. C. Monzón | 5½ | 18 | ||
9 | IM | Tjiam Dharma | 2377 | A | NED | 5½ | 15 | 20 | |
10 | IM | Ramiro Ovejero Juan L. | 2406 | ESP | J. C. Monzón | 5½ | 13 | ||
11 | IM | Kjartansson Gudmundur | 2434 | ISL | 5½ | 10 | |||
12 | IM | Lorenzo De La Riva Lazaro | 2449 | ESP | Badalona | 5½ | 8 | ||
13 | FM | Valles Manuel | 2319 | A | FRA | Echiquier du roi ren | 5½ | 6 | 15 |
14 | Szabo Bence | 2392 | A | HUN | Budapesti Titanok | 5 | 4 | 10 | |
15 | FM | Cuadras Avellana Jordi | 2321 | A | CAT | Figueres | 5 | 2 | 8 |
16 | Triadu Cassa Jordi | 2167 | B | CAT | Olot | 5 | 1 | 30 | |
17 | WGM | Rudolf Anna | 2301 | A | HUN | 5 | 6 | ||
18 | Juan Bartroli Pau | 2173 | B | CAT | Catalunya | 5 | 20 | ||
19 | Fernandez Perez Didier | 2255 | B | ESP | Figueres | 4½ | 15 | ||
20 | Szalontay Mihaly | 2024 | C | HUN | Budapesti Titanok | 4½ | 30 | ||
21 | Serra Pages Jordi | 2226 | B | CAT | Figueres | 4½ | 10 | ||
22 | Dalo Hermes | 2157 | B | VEN | Catalunya | 4 | 8 | ||
23 | Saez Coma Alejandro | 2020 | C | CAT | Catalunya | 4 | 20 | ||
24 | Aymerich Verdaguer Eduard | 2036 | C | CAT | Olot | 4 | 15 | ||
25 | Casanellas Ruano Lluis | 2162 | B | CAT | Figueres | 4 | 6 | ||
26 | Prats Rodriguez Juan Bosco | 2031 | C | CAT | Colonia Guell | 4 | 10 | ||
27 | Vinardell Cruanas Sergi | 2165 | B | CAT | Olot | 4 | 4 | ||
28 | Carraminana Lopez Luis Antoni | 1999 | ESP | Caissa | 4 | ||||
29 | Mogro Flores Simon | 2040 | C | CAT | Santa Eugenia | 4 | 8 | ||
30 | Falgueras Marti Carles | 1979 | CAT | Figueres | 4 | ||||
31 | CM | Colls Gelaberto Emilio | 2139 | C | CAT | Figueres | 3½ | 6 | |
32 | Parals Marce Luis | 2015 | C | CAT | Figueres | 3½ | 4 | ||
33 | Serra Canals Oriol | 2048 | C | CAT | Figueres | 3½ | 2 | ||
34 | Izagirre Alsua Aritz | 1892 | ESP | Eus | 3½ | ||||
35 | Garcia Galeote Lorenzo | 2009 | C | ESP | Madrid | 3 | 1 | ||
36 | Castillo Fernandez Carles | 2143 | C | CAT | Foment Martinenc | 3 | |||
37 | Nunez Lucero Francisco | 2207 | B | CAT | Sant Marti | 3 | 2 | ||
38 | De Boer Albert | 2030 | C | NED | Ds 72 Dalfsen | 3 | |||
39 | Diaz Munoz Sergi | 2026 | C | CAT | Banyoles | 2½ | |||
40 | Goetzee Rick | 1926 | IRL | 2½ | |||||
41 | Rivera Hernandez Josep | 1930 | CAT | Figueres | 2 | ||||
42 | Guzman Maglaya Noli | 2019 | C | CAT | 12 Castell | 0 |
Grup B
Nom | Elo | Grup | FED | Club | Pts | Abs, | Trams | |
1 | Gonzalez Pabollet Jesus Maria | 1934 | D | ESP | Navarra | 8 | 30 | |
2 | Lazaro Porta Angel | 1958 | D | CAT | Foment Martinenc | 7½ | 20 | |
3 | Oliva Llorens Antoni | 1977 | D | CAT | Banyoles | 6½ | 15 | |
4 | Puig Carres Josep | 1892 | D | CAT | Sant Boi de Lluçanes | 6½ | 10 | |
5 | Palacios Herrero Pablo | 1963 | D | ESP | Ramiro | 6½ | 8 | |
6 | Ayza Casamitjana Antoni | 1908 | D | CAT | Barcelona UGA | 6½ | 6 | |
7 | Romero Pallares Daniel | 1703 | E | ESP | Jaque P. Cariñena | 6 | 30 | |
8 | Claret Franck | 1908 | D | FRA | Ceret | 5½ | 4 | |
9 | Iglesias Fernandez Luis | 1837 | E | ESP | Ramiro | 5½ | 20 | |
10 | Perez Ruiz Santiago | 1923 | D | CAT | Figueres | 5½ | 2 | |
11 | Montoliu Daroca Imma | 1849 | E | CAT | Vallfogona | 5½ | 15 | |
12 | Mestres Ramon Pol | 1751 | E | CAT | Caldenc | 5½ | 10 | |
13 | Parramon Guillaumet Jaime | 1965 | D | CAT | Vallfogona | 5½ | 1 | |
14 | Gultresa Boada Isaac | 1878 | D | CAT | Gerunda | 5½ | ||
15 | Llausas Frigola Jordi | 1734 | E | CAT | La Bisbal Emporda | 5½ | 8 | |
16 | Otones Lopez Antonio | 1802 | E | CAT | Blanes | 5 | 6 | |
17 | Perez Lopez Alfonso | 1851 | D | CAT | Figueres | 5 | ||
18 | Fernandez Molas Andreu | 1810 | E | CAT | Figueres | 5 | 4 | |
19 | Capallera Guirado Ferran | 1749 | E | CAT | Figueres | 5 | 2 | |
20 | Vilanova Olmedo Ignasi | 1939 | D | CAT | Figueres | 5 | ||
21 | Salleras Mercader Josep M. | 1738 | E | CAT | Figueres | 5 | 1 | |
22 | Salomon Emmanuel Yves | 1789 | E | CAT | Dotze Castell | 5 | ||
23 | Llado Valero Jordi | 1921 | D | CAT | Joviat | 4½ | ||
24 | Mallol Descarrega Gerard | 1786 | E | CAT | Figueres | 4½ | ||
25 | Sole Pijuan Ferran | 1820 | E | CAT | Lleida | 4½ | ||
26 | Granados Aguilera Cristian | 1781 | E | CAT | Figueres | 4½ | ||
27 | Voegeli Max | 1915 | D | SUI | Doettingen-Klingnau | 4½ | ||
28 | Gifreu Font Antoni | 1638 | F | CAT | Figueres | 4½ | 30 | |
29 | Ruiz De Morales Jaume | 1619 | F | CAT | Banyoles | 4½ | 20 | |
30 | Padrosa Baro Carles | 1789 | E | CAT | Figueres | 4 | ||
31 | Nuñez Colome David | 1713 | E | CAT | Figueres | 4 | ||
32 | Blanco Esquena Ramon | 1811 | E | CAT | 12 Castells | 4 | ||
33 | Bou Janoher Ernest | 1807 | E | CAT | La Bisbal Emporda | 4 | ||
34 | Febrero Perez Lluis | 1685 | F | CAT | Comtal | 4 | 15 | |
35 | Juan Bartroli Marc | 1833 | E | CAT | Catalunya | 4 | ||
36 | Fleta Marin Sergio | 1604 | F | ESP | Ccoo Delicias | 4 | 10 | |
37 | Vinas Serra Jaume | 1900 | D | CAT | Figueres | 4 | ||
38 | Cano Egea Joan Manuel | 1773 | E | CAT | Santa Eugenia | 4 | ||
39 | Vidal Palou Jordi | 1765 | E | CAT | Santa Eugenia | 3½ | ||
40 | Lopez Vazquez Vanessa | 1700 | F | CAT | Figueres | 3½ | 8 | |
41 | Mallol Descarrega Jordi | 1704 | E | CAT | Figueres | 3½ | ||
42 | Garcia Castany Josep | 1641 | F | CAT | Santa Eugenia | 3½ | 6 | |
43 | Gutierrez Galindo Angel | 1786 | E | CAT | Figueres | 3 | ||
44 | Rodriguez Ojel Jaramillo Migu | 1855 | D | CAT | Figueres | 3 | ||
45 | Arbiol Val Sergio | 1517 | F | ESP | Actur Rey Fernando | 3 | 4 | |
46 | Idoate Arrazurria Ricardo | 1679 | F | CAT | La Espiga De Les Corts | 3 | 2 | |
47 | Martinez Giro Jesus | 1805 | E | CAT | Figueres | 3 | ||
48 | Cantenys Pages Carles | 1627 | F | CAT | Figueres | 3 | 1 | |
49 | Alcaraz Martinez Leandro | 1600 | F | CAT | Figueres | 3 | ||
50 | Martin Fernandez Santiago | 1906 | D | CAT | Gerunda | 2½ | ||
51 | Fernandez Macarron Mariano | 1653 | F | CAT | Congres | 2½ | ||
52 | Torrent Lagresa Josep M. | 1755 | E | CAT | 12 Castells | 2½ | ||
53 | Andres Sebastian Luis | 1614 | F | CAT | Figueres | 2½ | ||
54 | Vinolas Anglada Judit | 1700 | F | CAT | Figueres | 1 |