Circular CAT 06/2019 Campionat de Catalunya Absolut i Femení. Convocatòria

Circular CAT 13/2019 Bases del Campionat de Catalunya Absolut i Femení.

 

Reglament partides amb persones amb deficiencia visual 

 

Campionat de Catalunya Absolut i Femení (taulers de l'1 al 12)

Campionat de Catalunya Absolut i Femení (taulers de l'13 al 24)

 

Aparellaments

 

Podreu seguir les nostres publicacions a escacs.cat i a xarxes socials; us deixem els següents enllaços cap als nostres comptes oficials:

Twitter: https://twitter.com/escacs_cat

Instagram: https://www.instagram.com/escacs_cat/

Facebook: https://www.facebook.com/escacs.cat/

A més, podeu pujar comentaris, fotos, vídeos, etc amb el hashtag #Escacs a les tres xarxes.

Aquest pròxim 18 d'abril comença el Campionat de Catalunya Absolut i Femení 2019. La principal novetat d'enguany és que es tracta d'un torneig en format obert en el qual participaran una vuitantena de jugadors i jugadores que es repartiran 9700 euros en premis.

Com a mostra de la diversitat del nostre esport, esmentar que juguen junts dones i homes, així com una persona cega i esportistes d'edats compreses entre els 12 i els 63 anys.

El campionat es disputa a doble ronda fins dilluns dia 22 al mateix hotel Palas de Vila-seca on ha tingut lloc del 13 al 18 d'abril un Campionat de Catalunya d'Edats amb nou rècord de participació (544 inscrits).

La revista "Ajedrez Social y Terapéutico", del Club de Ajedrez Magic Extremadura, publica aquest mes d'abril una entrevista amb la Vocal d'Escacs i Escoles de la Federació Catalana d'Escacs, Marta Amigó, en la que es tracten els escacs com una eina per educar valors. 

Aquest club extremeny ha signat recentment un conveni amb la Federació Internacional d'Escacs amb motiu de la tasca que realitza des de fa temps en el vessant social i terapèutic dels escacs.

Podeu trobar l'entrevista sencera a: https://bit.ly/2VEoTmC 

 

Avui dimecres 10 d’abril de 2019 de 9:30 a 12h té lloc la II Jornada d’Escacs, en el marc del Projecte Escacs a l’Escola, en el complex esportiu Prat de la Riba de Santa Coloma de Gramenet.

Hi participa alumnat de CM i CS de vuit escoles de la ciutat: Antoni Gaudí, Ferran de Segarra, Joan Salvat i Papasseit, Primavera, Sagrada Família, Santa Coloma, Fuster i Les Neus.

La Jornada és un punt de trobada i culminació del treball previ i de continuïtat del projecte Escacs a l’Escola, que vol fomentar la incorporació dels escacs al treball educatiu del centre.

Consta d’una formació de quatre nivells per al professorat. L’objectiu és afavorir que l’alumnat adquireixi un seguit d’estratègies que li permetin ser més competent acadèmicament i des d’un punt de vista integral, (Anticipació, capacitat d’atenció, memòria…)

La inscripció a la formació està oberta a partir del setembre i es formalitza a través del web del CRP. S’adreça a tot el professorat de la zona per tal que esdevingui un projecte de continuïtat.

El Projecte Escacs a l’Escola es va iniciar fa quatre cursos a Santa Coloma de Gramenet, gràcies a la col·laboració del Pla de Formació de Zona i de la Universitat de Girona. Compta amb el suport de la Federació Catalana d’Escacs i l’Ajuntament de Sant Coloma de Gramenet.

Partit del Club Escacs Sant Cugat - Catalunya Escacs Club

La segona ronda de les Finals Catalanes ha proporcionat els següents resultats:

El Club d'Escacs Sant Cugat va tornar a guanyar el segon partit del Play-off d'ascens a Divisió d'Honor contra el Catalunya Escacs Club i, per tant, és nou equip de la màxima categoria dels Escacs Catalans.

A la Final de Segona Divisió, el Banyoles va guanyar per millor desempat el Foment B i és campió de la Segona Divisió. El Foment B és subcampió.

En el Play-off d'ascens a la Segona Divisió, el Sitges va mantenir la categoria, en guanyar la Gran Penya i el Club Platja d'Aro va assolir l'ascens en guanyar per la mínima La Lira.

A la Final de Preferent disputaran la Final el Moia-Moianès i el Balaguer que van guanyar respectivament Mataró i Santa Coloma de Queralt.

La Final de Primera Provincial la jugaran Canet i Vall de Tenes que van guanyar Lloret i Gandesana respectivament.

A la Segona Categoria els finalistes seran Vic i Castellbisbal que van derrotar respectivament Sant Esteve i Salou C.

En la Final de Tercera Categoria, passen ronda i jugaran les semifinals: Malgrat B, Peons del Bruc, Mataró C i Palau Ausit.

Moltes felicitats a tots els clubs que han ascendit o han passat ronda.

El sorteig de la tercera ronda de les finals catalanes serà el dia 6 de maig a les 12 hores a la seu de la Federació Catalana d'Escacs.

 

Nacional - Primera Divisió - Play-off d'ascens a divisió d'honor - Ronda: 12 - 07-04-2019

 

 

SANT CUGAT 

6½ - 3½

CATALUNYA

 

Nacional - Segona Divisió - Final 2ona Elim. - Ronda: 12 - 07-04-2019

 

 

BANYOLES

5 - 5

FOMENT B

 

Nacional - Segona Divisió - Play-off d'ascens a primera divisió 2on Elim. - Ronda: 12 - 07-04-2019

 

 

PLATJA D'ARO

5½ - 4½

LIRA

 

SITGES

7 - 3

GRAN PENYA

 

Nacional - Preferent - Final 2ona Elim. - Ronda: 12 - 07-04-2019

 

 

MOIA MOIANES

5½ - 4½

MATARO

 

BALAGUER

7½ - 2½

SANTA COLOMA QUERALT

 

Nacional - Primera Provincial - Final 2ona Elim. - Ronda: 12 - 07-04-2019

 

 

CANET

4½ - 3½

LLORET

 

VALL DEL TENES

4½ - 3½

GANDESA

 

Nacional - Segona Provincial - Final 2ona Elim. - Ronda: 12 - 07-04-2019

 

 

SANT ESTEVE

1 - 5

VIC

 

ESCOLA SALOU C

0 - 6

CASTELLBISBAL

 

Nacional - Tercera Provincial - Final 2ona Elim. - Ronda: 12 - 07-04-2019

 

 

MALGRAT B

3 - 1

PEONS DE TOSSA

 

TORTOSA B

1½ - 2½

PEONS DEL BRUC

 

MATARO C

4 - 0

GRAMENET D

 

PALAU AUSIT

3 - 1

SANT QUIRZE B

 

 

 

 

  • La comissió de control ho comunicarà a la Mesa del Parlament perquè iniciï la tramitació parlamentària.

 

Pere Reginaldo, Cap d'àrea de competicions, en representació de la Federació Catalana d'Escacs - a dalt a la dreta, tercera fila -

 

Barcelona, 5 d’abril de 2019. La Comissió de control del Parlament de Catalunya ha validat les signatures de la ILP per la nova llei de l’Esport. Ho ha fet aquest migdia, a l’Auditori del Parlament de Catalunya, i amb la presència de representants de totes les federacions esportives catalanes i de la UFEC, que conformen la Comissió promotora de la iniciativa.

Daniel Bartomeus, president de la Comissió de control, ha destacat la implicació de la comissió promotora i la feina dels fedataris. A partir d’ara, Bartomeus espera que la ILP tingui “una tramitació fluïda” i ha desitjat “que tinguem sort perquè l’esport ens implica a tots”. Per la seva banda, Gerard Esteva, president de la UFEC, ha posat en valor l’èxit de la iniciativa legislativa per la “unanimitat del sector amb el cent per cent de les federacions implicades”. “Això demostra l’apoderament del sector”, ha afegit i ha assegurat que “quan tenim un objectiu clar ho aconseguim junts”.

Leer más...

La inscripció pel Campionat de Catalunya d'Edats s'ha tancat amb un nou rècord d'inscrits: 543 jugadors i jugadores. El torneig d'enguany, que es disputa del 13 al 18 d'abril a l’hotel Palas Pineda de Vila-seca, ha aconseguit augmentar la participació un 15% en tot just dos anys, passant dels 471 del 2017 - seguit de 505 al 2018 - a aquests 543 del 2019.

La competició es divideix en 6 categories: Sub-8, Sub-10, Sub-12, Sub-14, Sub-16 i Sub-18 i comptarà amb diverses activitats de lleure pels esportistes i pels seus acompanyants, com un concurs de puzles, un torneig de partides llampec o un tast de vins.

Al mateix hotel, del 18 al 22 d'abril, es disputarà el Campionat de Catalunya Absolut i Femení, amb 9700 euros en premis i obert a tots els federats i federades per primer cop en molts anys.

Avui dimarts 2 d'abril el Diari de Sabadell es fa ressò de la victòria final de la Societat Coral Colón-Sabadell a la Lliga Catalana 2019, fet que suposa el seu cinquè títol en les darreres deu edicions.

Avui els escacs són protagonistes al diari SPORT, a través de la nostra col.laboració amb la UFEC, amb una crònica de la jornada final de la Lliga Catalana 2019 amb foto inclosa. Podeu consultar-la a continuació:  

           
PLAY-OFF D'ASCENS A DIVISIÓ D'HONOR PARTIT DE TORNADA        
LOCAL VISITANT        
SANT CUGAT CATALUNYA ESCACS CLUB        
           
FINAL DE SEGONA DIVISIÓ          
LOCAL VISITANT        
BANYOLES FOMENT B        
           
PLAY-OFF D'ASCENS A PRIMERA DIVISIÓ        
LOCAL  VISITANT        
PLATJA D'ARO LA LIRA        
SITGES GRAN PENYA        
           
PLAY-OFF ASCENS A SEGONA DIVISIÓ        
GUANYEN O CONSERVEN LA CATEGORIA: COLON SABADELL CHESSY C, VILAFRANCA B, MASNOU, SANT FELIU
           
FINAL DE PREFERENT          
LOCAL VISITANT        
MOIÀ-MOIANES MATARO        
BALAGUER SANTA COLOMA DE QUERALT        
           
FINAL DE PRIMERA CATEGORIA        
LOCAL VISITANT        
CANET LLORET        
VALL DEL TENES GANDESANA        
           
FINAL DE SEGONA CATEGORIA        
LOCAL  VISITANT        
SANT ESTEVE VIC        
ESCOLA SALOU C CASTELLBISBAL        
           
FINAL DE TERCERA CATEGORIA        
LOCAL  VISITANT        
MALGRAT B PEONS DE TOSSA        
TORTOSA B PEONS DEL BRUC        
MATARO C GRAMENET D        
PALAU AUSIT SANT QUIRZE B