ORGANITZA

La Federació Catalana d’Escacs - Delegació Territorial de Lleida amb la col·laboració del Club d’Escacs Balàfia-Adejo. El director del torneig serà el Sr. Jaime Herreros Angrill, Delegat Territorial de Lleida.

PARTICIPANTS

Tots els esportistes amb llicència en vigor de la Federació Catalana d’Escacs.

DIES DE JOC 2019

  • Ronda 1 : 13/10/2019
  • Ronda 2 : 20/10/2019
  • Ronda 3 : 27/10/2019
  • Ronda 4 : 10/11/2019 (Centre Cívic Pardinyes Carrer Sant Pere Claver núm 5 de Lleida)
  • Ronda 5 : 17/11/2019
  • Ronda 6 : 24/11/2019
  • Ronda 7 : 01/12/2019
  • Ronda 8 : 08/12/2019
  • Ronda 9 : 15/12/2019
  • El grup PROMOCIÓ jugaran tan sols els 4 diumenges primers a doble ronda.

LOCAL DE JOC

Centre Cívic de Balàfia a la Sala Gran. C/ Penedès, nº18 25005 – Lleida

MAPA

RONDA 4: 10/11/2019 (Centre Cívic Pardinyes Carrer Sant Pere Claver núm 5 de Lleida) 

LINK LOCALITZADOR

SISTEMA DE JOC

Es jugarà pel sistema suís a 9 rondes mitjançant el programa SwissManager.

El grup de promoció farà doble ronda els primers 4 dies

13/10/2019, 20/10/2019, 27/10/2019 i 10/11/2019*

*(últim dia i entrega de trofeus Promoció)

RITME DE JOC

Es jugarà a 90 minuts per jugador amb un increment de 30 segons per jugada des de la primera.

El Grup de Promoció el ritme de joc serà 30’ + 30". (vàlid per ELO lentes)

HORA D'INICI

Les partides s’iniciaran a les 09:30 del matí. Si passats 45 minuts de l’hora oficial d’inici de la partida el jugador/a no està present perdrà la partida.  

GRUPS I TRAMS D'ELO

El campionat tindrà 3 grups amb 5 trams d’ELO:

  • GRUP I

El grup I és obert a tots els esportistes amb llicència de la FCE.

    • Tram A – Elo superior o igual a  2100
    • Tram B – Elo inferior a 2100 
  • GRUP II 

El grup II és obert a tots els esportistes amb llicència de la FCE i ELO Català inferior a 2.000.

    • Tram C – Elo 1900 a 1999      
    • Tram D – Elo 1800 a 1899      
    • Tram E – Elo inferior a 1800
  • GRUP III (Promoció)

El grup III és obert a tots els jugadors amb llicència de la FCE, de categoria:

sub14, sub12, sub10 i sub8, i que tinguin un ELO Català inferior a 1.700.

(exemple, un jugador sub-14 de 1800 no podria jugar en aquest grup)

(exemple, un jugador senior (major de 16 anys) no podrá jugar)

Els trams d’Elo es faran per elo Català

IMPORTANT: En el supòsit que algun dels 2 grups no arribi a 25 esportistes, es procedirà a fer un grup únic, mantenint els trams amb els respectius premis.

PUBLICACIÓ PARTIDES

Es publicaran les 10 primeres partides de cada ronda del Grup I

ARBITRATGE

Àrbitre Principal     Sr. Ramón Verdés Nadal

Àrbitre Adjunt       Sr. Xavier Valios Blanco

Àrbitre Auxiliar       Sr. Guillem Cintas Zuazua

TELEFONIA 

Estan prohibits els telèfons o aparells electrònics dins de la sala de joc sense autorització de l’àrbitre, a no ser que estiguin completament desconnectats. Si el telèfon emet algun soroll, pel jugador comporta la pèrdua de la partida o l’expulsió de la sala de joc de l’espectador

INSCRIPCIÓ

La inscripció s’haurà de fer abans del dijous 10 d’Octubre a les 21:00 h., a través del formulari. Tots els jugadors que s’inscriguin amb posterioritat no podran jugar fins la 2a ronda.

FORMULARI

El preu de la inscripció, grup I i II, serà variable en funció dels esportistes inscrits en un mateix club i es carregarà directament als clubs dels participants. En tot cas, es podran abonar al compte de la Caixa ES22 2100 0226 5402 0010 7323 indicant el nom i cognoms del esportista:

Grup I

  • De 1 a 3 jugadors: 20€ cada jugador.
  • De 4 a 6 jugadors: 17€ cada jugador.
  • De 7 a 10 jugadors: 14€ cada jugador.
  • De 11 a 20 jugadors: 12 € cada jugador.

Grup II

  • De 1 a 3 jugadors: 16 € cada jugador.
  • De 4 a 6 jugadors: 14 € cada jugador.
  • De 7 a 10 jugadors: 12€ cada jugador.
  • De 11 a 20 jugadors: 10 € cada jugador.

Grup III (Promoció)

  • 5 € cada jugador

AVALUACIÓ

El campionat es vàlid per a Elo Català i elo FIDE. GRUP I i II

El campionat de Promoció és vàlid per Elo Català.

DESEMPATS

Els desempats que s’aplicaran seran els següents:

  1. Bucholz-1 amb ajustament FIDE – oponent virtual
  2. Bucholz Total amb ajustament FIDE – oponent virtual
  3. Resultat Particular
  4. Sonneborn-Berger amb ajustament FIDE-oponent virtual
  5. Performance Recursiva (54) 
  6. Sorteig

A efectes de desempat, s’utilitzarà l’oponent virtual com a ajust FIDE [C.04.5 General Handling Rules – FIDE Handbook].

L’ordre dels tres primers es sortejarà un cop acabada la darrera ronda i com a últim desempat es deixarà el progressiu acumulatiu.

PREMIS I TROFEUS

Els premis i trofeus s’entregaran el darrer dia de campionat desprès d’acabar la darrera ronda.

El grup de promoció els entregarem a la ronda 4.

Grup I

  • 1r classificat absolut: Trofeu i 350 €
  • 2n classificat absolut: Trofeu i 250 €
  • 3r classificat absolut: 200 €  
  • 1r classificat Tram B: Trofeu
  • 2n classificat Tram B : Trofeu

Grup II

  • 1r classificat absolut: Trofeu i 250 €
  • 2n classificat absolut: Trofeu i 200 €
  • 1r classificat Tram D: Trofeu
  • 2n classificat Tram D : Trofeu
  • 1r classificat Tram E: Trofeu
  • 2n classificat Tram E : Trofeu

Grup III (Promoció)

  • 1r classificat s/14: Trofeu i Llibre Escacs
  • 2n classificat s/14: Llibre Escacs
  • 3r classificat s/14: Llibres Escacs

 

  • 1r classificat s/12: Trofeu i Llibre Escacs
  • 2n classificat s/12: Llibre Escacs
  • 3r classificat s/12: Llibre Escacs

 

  • 1r classificat s/10: Trofeu i Llibre Escacs
  • 2n classificat s/10: Llibre Escacs
  • 3r classificat s/10: Llibre Escacs

 

  • 1r classificat s/8: Trofeu i Llibre Escacs
  • 2n classificat s/8: Llibre Escacs
  • 3r classificat s/8: Llibre Escacs

TROFEUS

  • Al millor jugador veterà de +60 anys.
  • Al segon millor veterà de +60 anys
  • Els tres primers classificats de cada TRAM A,B,C,D,E i del GRUP III estaran convidats al dinar de germanor de la FESTA DE LLEIDA 2020

Equips

Hi haurà trofeus per als 2 millors equips de 4 jugadors sumant la puntuació de jugadors del mateix club (independent del grup). Els equips es formaran el primer dia.

Places classificatòries

  • El campió del grup A tindrà dret a jugar, amb les despeses d’allotjament pagades, el Campionat de Catalunya Individual Absolut de l’any 2020 ( Reglament General de la FCd’E – Capítol IV: Campionat de Catalunya Absolut, Secció 2, Art.4) i segons les condicions definides en la circular corresponent
  • El millor classificat del GRUP I nascut a l’any 1960 ó anteriors tindrà plaça per disputar el Campionat de Catalunya de Veterans 2020. En cas que no hi hagi cap jugador, es classificarà el millor del GRUP II.
  • La millor jugadora classificada del GRUP I tindrà plaça per disputar el Campionat de Catalunya Femení 2020. En cas que no hi hagi cap jugadora, es classificarà la millor del GRUP II.

NOTES IMPORTANTS:

  • L’àrbitre del campionat publicarà a la pàgina web de la Federació Catalana d’Escacs apartat de la Territorial de Lleida i a chessresults (http://chess-results.com/tnr475867.aspx?lan=9) , els inscrits el dijous  10 d’octubre a les 22:00.. Els aparellaments de la ronda 1 es publicaran el divendres 11 d’octubre  a les 22:00 hores.  La resta de rondes es publicarà l’aparellament els dilluns sobre les 20.00 h.
  • Si un esportista comet una incompareixença injustificada serà eliminat del campionat.
  • Els esportistes només podran demanar no ser aparellats un màxim de dues rondes. En la ronda en què un esportista no és aparellat se li adjudicarà zero punts.  Un esportista, per demanar no ser aparellat una ronda, ha de sol·licitar-ho a l'àrbitre abans d’acabar la sessió de la ronda anterior.
  • Les bases és podran modificar si la direcció ho considera oportú.
  • Les partides no poden aplaçar-se, però sí avançar-se, sempre i quant ho autoritzi l’àrbitre.

REGLAMENT

El torneig es regirà pels Reglaments de la Federació Catalana d’Escacs i Lleis de la FIDE. 

Lleida, 17 de setembre de 2019