Grup A
TRAM | CLASS | TITOL | JUGADOR | ELO | FED | CLUB | Pts | General | Trams |
1 | GM | Grigoryan Karen H. | 2580 | ARM | Armenia | 7½ | 75 | ||
2 | GM | Narciso Dublan Marc | 2521 | CAT | Escola d'Escacs de Bcn | 7 | 60 | ||
3 | IM | Cruz Filemon | 2402 | PER | Tres Peons | 6½ | 50 | ||
4 | IM | Gomez Garrido Camilo Ernesto | 2519 | CUB | Cuba | 6½ | 45 | ||
5 | IM | Harutyunian Tigran K. | 2472 | ARM | Armenia | 6½ | 40 | ||
6 | IM | Swapnil S. Dhopade | 2453 | IND | India | 6½ | 35 | ||
7 | GM | Sundararajan Kidambi | 2433 | IND | India | 6½ | 30 | ||
8 | IM | Petrosyan Tigran S. | 2441 | ARM | Armenia | 6 | 26 | ||
9 | GM | Aroshidze Levan | 2535 | GEO | Banyoles | 6 | 22 | ||
10 | GM | Arizmendi Martinez Julen Luis | 2529 | ESP | Espanya | 6 | 20 | ||
11 | GM | Munoz Pantoja Miguel | 2430 | CAT | Terrassa | 6 | 16 | ||
A | 12 | FM | Gurevich Daniel | 2368 | USA | Estats Units | 6 | 14 | 45 |
13 | IM | Oliva Castaneda Kevel | 2488 | CUB | Cuba | 6 | 12 | ||
14 | FM | Garriga Cazorla Pere | 2461 | CAT | Mollet | 6 | 10 | ||
15 | GM | Stopa Jacek | 2541 | POL | Polonia | 6 | 8 | ||
16 | IM | Rios Cristhian Camilo | 2435 | COL | Colombia | 6 | 5 | ||
A | 17 | IM | Satyapragyan Swayangsu | 2392 | IND | India | 5½ | 3 | 30 |
18 | GM | Heberla Bartlomiej | 2558 | POL | Polonia | 5½ | 1 | ||
A | 19 | CM | Puranik Abhimanyu | 2328 | IND | India | 5½ | 20 | |
A | 20 | IM | Lorenzo De La Riva Lazaro | 2372 | CAT | SCC Sabadell | 5½ | 15 | |
21 | IM | Thejkumar M. S. | 2467 | IND | India | 5½ | |||
A | 22 | Morales Jhon Alexander | 2308 | COL | Colombia | 5½ | 10 | ||
A | 23 | IM | L'ami Alina | 2371 | ROU | Romania | 5½ | 8 | |
A | 24 | IM | Valdes Romero Leonardo | 2396 | CRC | Mollet | 5½ | 6 | |
A | 25 | Deshpande Aniruddha | 2268 | IND | India | 5½ | 4 | ||
A | 26 | IM | Sharma Dinesh K. | 2362 | IND | India | 5 | 2 | |
B | 27 | Yogesh Gautam | 2178 | IND | India | 5 | 45 | ||
A | 28 | CM | Dalo Hermes | 2274 | VEN | Catalunya | 5 | 1 | |
A | 29 | IM | Konguvel Ponnuswamy | 2337 | IND | India | 5 | ||
A | 30 | FM | Diaz Camallonga Carles | 2358 | CAT | SCC Sabadell | 5 | ||
B | 31 | Balint Vilmos | 2218 | HUN | Hongria | 5 | 30 | ||
A | 32 | MK | Ortega Serra Marc | 2257 | CAT | Montmeló | 5 | ||
A | 33 | FM | Gomez Jurado Luis Alberto | 2272 | CAT | Barberà | 5 | ||
A | 34 | IM | Bergez Luc | 2341 | FRA | Barberà | 5 | ||
A | 35 | FM | Olivares Canelles Francisco | 2270 | CUB | Cuba | 5 | ||
36 | IM | Vassallo Barroche Mauricio | 2430 | CAT | Barberà | 4½ | |||
B | 37 | Patil Pratik | 2181 | IND | India | 4½ | 20 | ||
38 | IM | Alonso Moyano Jonathan | 2406 | CAT | Barberà | 4½ | |||
B | 39 | Shashikant Kutwal | 2202 | IND | India | 4½ | 15 | ||
A | 40 | FM | Mateus Alejandro | 2283 | COL | Colombia | 4½ | ||
B | 41 | FM | Harshal Shahi | 2228 | IND | India | 4½ | 10 | |
A | 42 | MK | Canal Oliveras Joan | 2251 | CAT | Catalunya | 4½ | ||
B | 43 | Povill Claros Xavier | 2107 | CAT | Peona i Peó | 4½ | 8 | ||
B | 44 | Galliano Alexander | 2121 | ENG | Anglaterra | 4½ | 6 | ||
B | 45 | IM | Ossa Orlando | 2249 | COL | Colombia | 4½ | 4 | |
E | 46 | Kunal Kakumanu Prasad | 1813 | IND | India | 4½ | 45 | ||
C | 47 | Urrutia Mule Oriol | 2165 | CAT | Castellar | 4½ | 45 | ||
B | 48 | Del Amo Carbo Jordi | 2088 | CAT | Terrassa | 4 | 2 | ||
49 | IM | Kuzmicz Krystian | 2475 | POL | Polonia | 4 | |||
C | 50 | Salagran Ferragut Guillem | 2199 | CAT | Gerunda | 4 | 30 | ||
B | 51 | Raja Harshit | 2205 | IND | India | 4 | 1 | ||
C | 52 | Jimenez Ruano Adrian | 2195 | CAT | Cerdanyola V. | 4 | 20 | ||
A | 53 | FM | Ramirez Garcia Jorge Alberto | 2312 | MEX | Escola d'Escacs de Bcn | 4 | ||
B | 54 | MK | Carrasco Rodriguez Jesus | 2168 | CAT | Barberà | 4 | ||
B | 55 | MK | Coll Enriquez Lluis | 2177 | CAT | Catalonia | 4 | ||
B | 56 | Ros Alonso Jaume | 2028 | CAT | Sant Boi | 4 | |||
B | 57 | Porta Tovar Guillem | 1945 | CAT | At.Colón | 4 | |||
C | 58 | CM | Derakhshani Borna | 2179 | IRI | Iran | 4 | 15 | |
B | 59 | Sanpera Bonet Juan Carlos | 2080 | CAT | Catalonia | 4 | |||
B | 60 | WFM | Garcia Martin Marta | 2166 | CAT | Mislata | 4 | ||
C | 61 | Pulido Leon Manuel | 2115 | CAT | Peona i Peó | 4 | 10 | ||
C | 62 | Dahale Atul | 2069 | IND | India | 3½ | 8 | ||
B | 63 | Fernandez Aguilar Francisco | 2067 | CAT | Castellar | 3½ | |||
A | 64 | IM | Vehi Bach Victor Manuel | 2336 | CAT | Montcada | 3½ | ||
B | 65 | WIM | Mateus Martha | 2172 | COL | Colombia | 3½ | ||
D | 66 | Bernat Ernest | 2054 | CAT | Jake | 3½ | 45 | ||
D | 67 | Niklesh Kumar Jain | 2004 | IND | India | 3½ | 30 | ||
C | 68 | WFM | Coimbra Margarida | 2171 | POR | Portugal | 3 | 6 | |
E | 69 | Kakumanu Kautil Prasad | 1716 | IND | India | 3 | 30 | ||
A | 70 | WIM | Derakhshani Dorsa | 2280 | IRI | Iran | 3 | ||
C | 71 | Jul Perez Alberto | 2092 | CUB | Castellbisbal | 3 | 4 | ||
D | 72 | Lucas Leon Angel | 1945 | ESP | Espanya | 3 | 20 | ||
B | 73 | Jordan Arenas Manuel | 2122 | ESP | Espanya | 3 | |||
C | 74 | Villar Juan | 2114 | PER | Tres Peons | 3 | 2 | ||
C | 75 | Supriya Joshi | 2053 | IND | India | 3 | 1 | ||
C | 76 | Segarra Calderer Albert | 2156 | CAT | Badia | 3 | |||
C | 77 | Martinez Lopez Carlos | 2147 | CAT | Peona i Peó | 3 | |||
C | 78 | Aprea Daniele | 2124 | ITA | Barcelona UGA | 3 | |||
B | 79 | Martinez Pla Xavier | 2005 | CAT | Tres Peons | 2½ | |||
B | 80 | Molano Lafuente Ismael | 2193 | CAT | Montornès | 2½ | |||
C | 81 | FM | Huguet Sergio | 2194 | HON | Hondures | 2 | ||
D | 83 | Soler Casacuberta Salvador | 2004 | CAT | Catalonia | 2 | 15 | ||
E | 84 | Baltasar Diaz Vicente | 1989 | CAT | Barberà | 2 | 20 | ||
D | 85 | Kozlowski Thierry | 2013 | FRA | França | 1 | 10 | ||
C | 86 | Fabregas Fontanet Antonio | 2061 | CAT | Espiga | 1 | |||
D | 88 | Arroyo Mateo Jose Miguel | 2021 | CAT | SCC Sabadell | 0 | 8 |
Grup B
TRAM | CLASS | TITOL | JUGADOR | ELO | FEDERACIO | CLUB | Pts | general | trams |
C | 1 | Vigo Allepuz David | 2180 | CAT | Catalunya | 7½ | 45 | ||
C | 2 | Martin Capitan Feliciano | 2194 | CAT | Barberà | 7½ | 30 | ||
C | 3 | Perez Garcia Adrià | 2069 | CAT | Peona i Peó | 7 | 20 | ||
D | 4 | Lopez Atay Diana Ruth | 2045 | CAT | Sant Martí | 6½ | 45 | ||
C | 5 | Costa Trave Jaume | 2095 | CAT | Granollers-Canovelles | 6½ | 15 | ||
C | 6 | Flores Mendoza Jose Antonio | 2096 | CAT | Tres Peons | 6 | 10 | ||
C | 7 | Porter Sam J | 2055 | ENG | Anglaterra | 6 | 8 | ||
C | 8 | Martin Sanchez Enric | 2101 | CAT | La Lira | 6 | 6 | ||
C | 9 | Fernandez Felguera Agustín | 2077 | CAT | Vall del Tenes | 6 | 4 | ||
C | 10 | Arus Blanch Daniel | 2130 | CAT | Terrassa | 6 | 2 | ||
C | 11 | Garcia i Riera Josep | 2075 | CAT | La Lira | 5½ | 1 | ||
D | 12 | Barron Luke J | 1910 | ENG | Anglaterra | 5½ | 30 | ||
C | 13 | Basas Gamazo Josep | 2070 | CAT | Catalonia | 5½ | |||
C | 14 | Torras Chicon Adria | 2068 | CAT | Castellar | 5½ | |||
C | 15 | Palacios Peña Gerardo | 2145 | CAT | Sant Feliu | 5½ | |||
C | 16 | Morais Carreras Javier | 2075 | CAT | Mollet | 5 | |||
D | 17 | Batista Perez Carlos | 2004 | CAT | Cerdanyola V. | 5 | 20 | ||
D | 18 | Cornejo Vera Alejandro Danilo | 1988 | CAT | Penya Molletà | 5 | 15 | ||
D | 19 | Benet Saniger Xavier | 1991 | CAT | Calldetenes | 5 | 10 | ||
D | 20 | Rodriguez Rodriguez Tomas | 1908 | CAT | SCC Sabadell | 5 | 8 | ||
D | 21 | Melero Sanchez Pere | 2020 | CAT | Terrassa | 5 | 6 | ||
22 | Martinez Marin Aleix | 1882 | CAT | Terrassa | 5 | ||||
D | 23 | Ferres Saez Joan | 1901 | CAT | Penya Molletà | 5 | 4 | ||
D | 24 | Martinez Perez Pablo | 1982 | CAT | SCC Sabadell | 5 | 2 | ||
25 | Cadierno Garcia Pau | 1898 | CAT | Badia | 5 | ||||
D | 26 | Cruz Jefferson | 1988 | CAT | Castellar | 4½ | 1 | ||
D | 27 | Torralba Brosa Marc | 1900 | CAT | Castellar | 4½ | |||
C | 28 | Lopez Pajuelo Sergi | 2117 | CAT | Montmeló | 4½ | |||
D | 29 | Martinez Hernandez Emili | 2018 | CAT | Badalona | 4½ | |||
D | 30 | Sanchez Martin Marc | 1993 | CAT | Martorell | 4½ | |||
D | 31 | Nadal Fajardo Ricard | 2037 | CAT | Comtal | 4½ | |||
C | 32 | Roig Gorina Harold | 2057 | CAT | Terrassa | 4½ | |||
D | 33 | Gimenez Cañadas Carlos | 1988 | CAT | Badia | 4½ | |||
34 | Peñalver Guardia Josep | 1887 | CAT | Cerdanoyola V. | 4½ | ||||
D | 35 | Gonzalez Garcia Sergi | 1994 | CAT | Sant Martí | 4 | |||
D | 36 | Martinez Perez Sergio | 1927 | CAT | SCC Sabadell | 4 | |||
37 | Eggl Maximilian | 1493 | ENG | Anglaterra | 4 | ||||
D | 38 | Catala Ulied Bernat | 1977 | CAT | Vila Olímpica | 4 | |||
39 | Sanchez Coves Joan Josep | 1840 | CAT | Ideal Clavé | 4 | ||||
40 | Sanmarti Falguera Ricard | 1896 | CAT | Terrassa | 3½ | ||||
C | 41 | Fortes Gil Josep Mª | 2054 | CAT | Rubinenca | 3½ | |||
C | 42 | Colom Andrés Xavier | 2098 | CAT | Bcn UGA | 3½ | |||
D | 43 | Borges de Clasca Pol | 1902 | CAT | Cerdanyola V. | 3½ | |||
C | 44 | Ritter Aguilar Jordi | 2141 | CAT | Cerdanyola V. | 3½ | |||
D | 45 | Tortosa Moros Joan | 1911 | CAT | At. Colon | 3½ | |||
D | 46 | Cabrera Marmol Manuel | 2026 | CAT | Ideal Clavé | 3½ | |||
C | 47 | Garnica Nebot Francesc | 2056 | CAT | Molí Nou | 3½ | |||
C | 48 | Valarezzo Ricard Pedro | 2067 | CAT | Castelldefels | 3½ | |||
49 | Villa Cardenas Jorge | 1892 | CAT | SCC Sabadell | 3 | ||||
D | 50 | Bayarri Ponsa Eduard | 2045 | CAT | Aragonès | 3 | |||
D | 51 | Lozano Diaz Antoni | 2018 | CAT | Cerdanyola V. | 3 | |||
52 | Clanchet Olle Josep | 1899 | CAT | Martorell | 3 | ||||
53 | Garcia Martin Guillermo | 1891 | ESP | Mislata | 3 | ||||
C | 54 | Rios Torondell Jaume | 2093 | CAT | Sant Cugat | 3 | |||
D | 55 | Lucas Navas Jose Manuel | 2032 | CAT | Sant Boi | 3 | |||
56 | Gonzalez Canovas Sebastia | 1857 | CAT | La Lira | 3 | ||||
C | 57 | Soler Lopez Hugo | 2127 | CAT | Sant Martí | 2½ | |||
59 | Ponsa Alcubierre Marina | 1782 | CAT | Badia | 2½ | ||||
D | 60 | Sarrate Presas Jordi | 1911 | CAT | Les Franqueses | 2½ | |||
D | 61 | Diaz Narvaez Josep | 1961 | CAT | Sant Quirze V. | 2 | |||
D | 63 | Serra Vilaró Agustí | 1953 | CAT | Comtal | 2 | |||
64 | Risquez Perez Antonio | 1700 | CAT | Barberà | 2 | ||||
65 | Mestres Vilahur Lluis | 1739 | CAT | Barberà | 2 | ||||
D | 66 | Fentes Caceres Daniel | 1981 | CAT | Alt Empordà | 1½ |
Grup C
TRAM | CLASS | TITOL | JUGADOR | ELO | FEDERACIO | CLUB | Pts | general | trams |
E | 1 | Serentill Tost Eduard | 1808 | CAT | Círcol Catòlic | 8 | 45 | ||
E | 2 | Febrero Perez Lluis | 1787 | CAT | Comtal | 7 | 30 | ||
E | 3 | Ballester Valls Juan Antonio | 1847 | CAT | Catalunya | 6½ | 20 | ||
E | 4 | Salgado Rivera Matias | 1769 | CAT | Sant Esteve | 6 | 15 | ||
E | 5 | Navines Monfa Josep | 1839 | CAT | Castellar | 6 | 10 | ||
E | 6 | Cutura Sole Alexandre | 1874 | CAT | Terrassa | 6 | 8 | ||
E | 7 | Salgado Rivera Gonzalo | 1788 | CAT | Sant Esteve | 6 | 6 | ||
E | 8 | Romero Gamez Francisco Javier | 1834 | CAT | Congrés | 6 | 4 | ||
E | 9 | Ruiz Lupon Neri | 1805 | CAT | Cerdanyola V. | 6 | 2 | ||
E | 10 | Gonzalez Muelas Marco Antonio | 1881 | CAT | Congrés | 5½ | 1 | ||
E | 11 | Blesa Puig Pau | 1861 | CAT | Cerdanyola V. | 5½ | |||
E | 12 | Castañeda Muñoz Antonio | 1878 | CAT | Penya Molletà | 5½ | |||
E | 13 | García Torres Adolfo | 1760 | CAT | St. Llorenç Savall | 5½ | |||
E | 14 | Jimenez Paez Jaime | 1893 | CAT | Cerdanyola V. | 5½ | |||
E | 15 | Aparicio Escudero Hector F. | 1843 | CAT | Masnou | 5½ | |||
E | 16 | Pico Garcia Antonio | 1821 | CAT | Catalunya | 5½ | |||
E | 17 | Garcia Gil Jose Antonio | 1852 | CAT | E.E. Espluguenc | 5 | |||
E | 18 | Codina Broto Sergi | 1822 | CAT | Cerdanyola V. | 5 | |||
E | 19 | Canals Flores Daniel | 1896 | CAT | Escac Mat | 5 | |||
E | 20 | Freixa Rofastes Ernest | 1855 | CAT | Aragonès | 5 | |||
E | 21 | Garcia Seto Jose Martin | 1873 | CAT | Ribes | 4½ | |||
E | 22 | Rodríguez Batuecas Jordi | 1861 | CAT | Congrés | 4½ | |||
E | 23 | Olleta Tanya Jordi | 1720 | CAT | Masnou | 4½ | |||
E | 24 | Molina Mañas Miquel | 1881 | CAT | Peona i Peó | 4½ | |||
E | 25 | Farre Muntaner Jose Ramon | 1758 | CAT | Vallromanes | 4½ | |||
E | 26 | Martinez Aguero Francisco | 1817 | CAT | Congrés | 4½ | |||
E | 27 | Vacas Arno Gabriel | 1798 | CAT | Llinars | 4½ | |||
E | 28 | Novoa Prieto Jose Benito | 1722 | CAT | SCC Sabadell | 4½ | |||
E | 29 | Cruz Jimenez Miguel | 1795 | CAT | Terrassa | 4½ | |||
E | 30 | Ruiz Lupon Javier | 1776 | CAT | Cerdanyola V. | 4½ | |||
E | 31 | Cespedes Cristofer Adrian | 1694 | CAT | Jake | 4½ | |||
E | 32 | Palomero Galvez Antoni | 1762 | CAT | Sant Boi | 4½ | |||
E | 33 | Cañamero Rodriguez Ivan | 1760 | CAT | Badia | 4½ | |||
E | 34 | Garcia Extremera Manuel | 1722 | CAT | Barberà | 4 | |||
E | 35 | Mateo Hernandez Francesc | 1850 | CAT | Sant Cugat | 4 | |||
E | 36 | Quemades Schmid Ricard | 1754 | CAT | Sant Boi | 4 | |||
E | 37 | Peñalver Guardia Esteban | 1855 | CAT | Cerdanyola V. | 4 | |||
E | 38 | Morral Esteve Salvador | 1607 | CAT | Sant Boi | 4 | |||
E | 39 | Juanico Rull Guillem | 1772 | CAT | SCC Sabadell | 4 | |||
E | 40 | Lopez Oliva Victor | 1753 | CAT | Badia | 3½ | |||
E | 41 | Vinyoles Insa Carles | 1746 | CAT | Barad | 3½ | |||
E | 42 | Farell Duran Josep | 1755 | CAT | Passió | 3½ | |||
E | 43 | Rossello Jimenez Daniel | 1735 | CAT | Peona i Peó | 3½ | |||
E | 44 | Reyes Marin Raul | 1695 | CAT | Penya Molletà | 3½ | |||
E | 45 | Cruz Medina Julia | 1726 | CAT | Badia | 3½ | |||
E | 46 | Lajarin Rallo Marc | 1728 | CAT | SCC Sabadell | 3½ | |||
E | 47 | Salvador Sanchez Ricardo | 1726 | CAT | SCC Sabadell | 3 | |||
E | 48 | Domenech Puigdemont Nuria | 1686 | CAT | Castellar | 3 | |||
E | 49 | Herrera Grande Placid | 1628 | CAT | Badia | 3 | |||
E | 50 | Sisó Castellano Cristian | 1667 | CAT | Badia | 3 | |||
E | 51 | Martinez Arranz Nagore | 1708 | CAT | Peona i Peó | 3 | |||
E | 52 | Egea Pascual Guillem | 1762 | CAT | Cerdanyola V. | 2½ | |||
E | 53 | Garcia Silvan Lara | 1706 | CAT | Badia | 2½ | |||
E | 54 | Lopez Oliva Luis | 1706 | CAT | Badia | 2½ | |||
E | 55 | Lajarin Rallo Oscar | 1642 | CAT | SCC Sabadell | 2½ | |||
E | 56 | López Ruiz Mario | 1742 | CAT | Barberà | 2 | |||
E | 58 | Jiménez Castillo Nestor | 1700 | CAT | Rubinenca | 1 |