grup A
TRAM | CLASS | TITOL | JUGADOR | ELO | FED. | CLUB | Pts | general | trams |
1 | IM | Salomon Johan | 2419 | NOR | Noruega | 7½ | 75 | ||
2 | GM | Grigoryan Karen H. | 2580 | ARM | Armènia | 7 | 60 | ||
3 | GM | Cori Jorge | 2623 | PER | Perú | 7 | 50 | ||
4 | IM | Forcen Esteban Daniel | 2539 | ESP | Espanya | 7 | 45 | ||
5 | GM | Alonso Rosell Alvar | 2528 | CAT | S.C. Colon De Sabadell | 6½ | 40 | ||
A | 6 | CM | Puranik Abhimanyu | 2328 | IND | Índia | 6½ | 35 | 30 |
7 | IM | Alarcon Casellas Rolando | 2411 | CUB | Montcada | 6½ | 30 | ||
8 | GM | Vocaturo Daniele | 2572 | ITA | Mollet | 6½ | 26 | ||
9 | IM | Pardo Simon David | 2468 | CAT | Barcelona UGA | 6 | 22 | ||
10 | IM | Thejkumar M. S. | 2467 | IND | Índia | 6 | 20 | ||
A | 11 | FM | Gurevich Daniel | 2368 | USA | Estats Units | 6 | 16 | 20 |
12 | IM | Gomez Garrido Camilo Ernesto | 2519 | CUB | Cuba | 6 | 14 | ||
13 | GM | Aroshidze Levan | 2535 | CAT | Banyoles | 6 | 12 | ||
14 | IM | Swapnil S. Dhopade | 2453 | IND | Índia | 5½ | 10 | ||
15 | WGM | Cori T. Deysi | 2421 | PER | Perú | 5½ | 8 | ||
16 | GM | Johannessen Leif Erlend | 2517 | NOR | Noruega | 5½ | 5 | ||
A | 17 | IM | Mosquera Miguel | 2375 | COL | Colòmbia | 5½ | 3 | 15 |
18 | IM | Cruz Filemon | 2402 | PER | Tres Peons | 5½ | 1 | ||
A | 19 | IM | Gonzalez Rodriguez Jorge A. | 2369 | COL | Figueres | 5½ | 10 | |
B | 20 | Masse Hugues | 2222 | CAN | Canadà | 5½ | 30 | ||
A | 21 | Midoux Sebastien | 2316 | FRA | França | 5½ | 8 | ||
22 | FM | Hauge Lars Oskar | 2411 | NOR | Noruega | 5½ | |||
A | 23 | IM | Meister Peter | 2390 | GER | Alemanya | 5½ | 6 | |
B | 24 | Larsson Anders | 2242 | SWE | Suècia | 5½ | 20 | ||
25 | GM | Hansen Torbjorn Ringdal | 2495 | NOR | Noruega | 5 | |||
26 | IM | Oliva Castaneda Kevel | 2488 | CUB | Cuba | 5 | |||
A | 27 | FM | Hernando Rodrigo Julio Antoni | 2383 | CAT | Cerdanyola Vallès | 5 | 4 | |
A | 28 | IM | Hernando Rodrigo Jose Maria | 2318 | CAT | S.C. Colon De Sabadell | 5 | 2 | |
A | 29 | IM | Del Rey Diego | 2378 | ESP | Espanya | 5 | 1 | |
A | 30 | FM | Cederstam Barsk Carl | 2295 | SWE | Suècia | 5 | ||
A | 31 | Youssoupov Moisse | 2251 | FRA | França | 5 | |||
B | 32 | Lindh Fredrik | 2238 | SWE | Suècia | 5 | 15 | ||
A | 33 | GM | Pogorelov Ruslan | 2301 | UKR | Jake | 5 | ||
B | 34 | Kiselev Pavel | 2232 | RUS | Rússia | 5 | 10 | ||
B | 35 | WIM | Ivana Maria Furtado | 2236 | IND | Índia | 5 | 8 | |
B | 36 | MK | Fernandez Fuentes Fco. Javier | 2125 | CAT | Reus Deportiu | 5 | 6 | |
B | 37 | MK | Banos Oscar | 2237 | ARG | Calldetenes | 4½ | 4 | |
A | 38 | Roy Prantik | 2292 | IND | Índia | 4½ | |||
B | 39 | FM | Capellades Subirana Marc | 2213 | CAT | Peona i Peó | 4½ | 2 | |
A | 40 | FM | Olivares Canelles Francisco | 2270 | CUB | Cuba | 4½ | ||
B | 41 | FM | Rendboe John | 2174 | DEN | Dinamarca | 4½ | 1 | |
A | 42 | CM | Persson Andreas | 2258 | SWE | Suècia | 4½ | ||
B | 43 | Glimbrant Torbjorn | 2197 | SWE | Suècia | 4½ | |||
B | 44 | CM | Salles Louis | 2182 | FRA | França | 4½ | ||
45 | WFM | Stoeri Laura | 2092 | SUI | Suïssa | 4½ | |||
B | 46 | Svensen Tarjei | 2114 | NOR | Noruega | 4½ | |||
47 | Miguelez Garcia Erlantz | 1968 | ESP | Espanya | 4½ | ||||
48 | Boghossian Pierre | 1964 | FRA | França | 4½ | ||||
49 | Horton Justin | 2063 | ENG | Anglaterra | 4½ | ||||
B | 50 | Elishev Ivan | 2145 | RUS | Rússia | 4½ | |||
51 | IM | Petrosyan Tigran S. | 2441 | ARM | Armènia | 4 | |||
B | 52 | FM | Becerra Juan David | 2178 | COL | Colòmbia | 4 | ||
A | 53 | FM | Colon Garcia Enrique | 2328 | CAT | S.C. Colon De Sabadell | 4 | ||
54 | IM | Harutyunian Tigran K. | 2472 | ARM | Armènia | 4 | |||
55 | Zykov Dmitry | 2045 | RUS | Rússia | 4 | ||||
56 | Auvray Honorine | 1910 | FRA | França | 4 | ||||
B | 57 | CM | Kaeding Rainer | 2174 | GER | Alemanya | 4 | ||
B | 58 | Sanchez Sandoval Gonzalo | 2205 | CHI | Xile | 4 | |||
59 | Zambrana Petisme Ramiro | 1964 | ESP | Espanya | 4 | ||||
60 | Birnkraut Tim | 1915 | GER | Alemanya | 4 | ||||
B | 61 | Diaz Franck | 2106 | FRA | França | 4 | |||
62 | Jul Perez Alberto | 1870 | CUB | Castellbisbal | 3½ | ||||
63 | Villar Juan | 1968 | PER | Tres Peons | 3½ | ||||
64 | Segovia Sanchez Antonio | 2078 | ESP | Espanya | 3½ | ||||
B | 65 | FM | Naslund Mikael | 2118 | SWE | Suècia | 3½ | ||
66 | Shishkin Vadim | 1815 | RUS | Rússia | 3½ | ||||
67 | Berg Peter | 1935 | DEN | Dinamarca | 3½ | ||||
68 | Savalle Mathilde | 1864 | FRA | França | 3½ | ||||
69 | Brandt Stefan | 1914 | SWE | Suècia | 3½ | ||||
70 | Bryant Jon | 1862 | ENG | Anglaterra | 3½ | ||||
71 | Arias Castanedo Jacinto | 1826 | ESP | Espanya | 3½ | ||||
72 | Niklesh Kumar Jain | 1904 | IND | Índia | 3½ | ||||
73 | WFM | De Seroux Camille | 2063 | SUI | Suïssa | 3 | |||
74 | Vetyugov Alexei | 1883 | RUS | Rússia | 3 | ||||
75 | Tangelder Yonne | 1898 | NOR | Noruega | 3 | ||||
76 | Mars Fiona | 1611 | FRA | França | 3 | ||||
77 | Glebova Anastasia | 1793 | RUS | Rússia | 3 | ||||
78 | Aardenburg Piet | 1758 | NED | Holanda | 3 | ||||
B | 79 | Shashikant Kutwal | 2202 | IND | Índia | 2½ | |||
80 | Llaverias Sanmarti Llibert | 2034 | CAT | Gran Penya Vilanova | 2½ | ||||
81 | Polin Giulia | 1839 | ITA | Itàlia | 2½ | ||||
82 | Bernat Ernest | 1943 | CAT | Jake | 2½ | ||||
83 | MK | Regue Farran Enric | 2033 | CAT | Reus | 2 | |||
84 | Perez Ruiz Santiago | 1885 | CAT | Alt Empordà | 2 | ||||
85 | Contreras Fernandez Joan | 1738 | CAT | Vilafranca | 2 | ||||
86 | Boghossian Hugo | 1398 | FRA | França | 1 |
Grup B
TRAM | CLASS | TITOL | JUGADOR | ELO | FED. | CLUB | Pts | general | trams |
C | 1 | Karganashvili Evgeny | 2095 | RUS | Rússia | 7½ | 30 | ||
C | 2 | Vigo Allepuz David | 2180 | CAT | Catalunya | 7 | 20 | ||
C | 3 | Lopez Baena David | 2112 | CAT | Castelldefels | 7 | 15 | ||
C | 4 | Flores Mendoza José Antonio | 2096 | CAT | Tres Peons | 6½ | 10 | ||
C | 5 | Viñas Racionero Josep Claudi | 2140 | CAT | Vilafranca | 6½ | 8 | ||
D | 6 | Costa Anthony | 1982 | FRA | França | 6½ | 30 | ||
D | 7 | Turuguet Lopez Josep Lluis | 2022 | CAT | Torà | 6 | 20 | ||
C | 8 | Terreu Serra Francesc | 2088 | CAT | Valls | 6 | 6 | ||
C | 9 | Canales Garcia Vicenç | 2138 | CAT | Gran Penya Vilanova | 6 | 4 | ||
C | 10 | Catarineu Navines Federico | 2070 | CAT | Peona i Peó | 6 | 2 | ||
D | 11 | Muratet Carmona Julia | 1942 | CAT | Banyoles | 6 | 15 | ||
D | 12 | Salvador Rey Marc | 2027 | CAT | Barberà | 6 | 10 | ||
C | 13 | Castillo Dalmau Albert | 2113 | CAT | Vila Olímpica | 5½ | 1 | ||
C | 14 | Lluverol Torrents Salvador | 2102 | CAT | Vilafranca | 5½ | |||
D | 15 | Nadal Fajardo Ricard | 2037 | CAT | Comtal | 5½ | 8 | ||
D | 16 | Bonet Verdu Marcel | 1956 | CAT | Vilabarca | 5½ | 6 | ||
C | 17 | Ramon Serrano Fco. Javier | 2163 | CAT | S.C. Colon De Sabadell | 5½ | |||
C | 18 | Mut Company Guillem Joan | 2114 | CAT | Espiga De Les Corts | 5½ | |||
D | 19 | Tseng Wang Yuan-Chiuan | 1940 | CAT | Sitges | 5½ | 4 | ||
C | 20 | Ritter Aguilar Jordi | 2141 | CAT | Cerdanyola Vallès | 5½ | |||
D | 21 | Cespedes Llaverias Llibert | 1940 | CAT | Tres Peons | 5½ | 2 | ||
C | 22 | Riera Sola Lluis | 2107 | CAT | Avinyo | 5 | |||
D | 23 | Sarto Ramos Angel | 2047 | ESP | Espanya | 5 | 1 | ||
C | 24 | Moratinos Izquierdo Francisco | 2134 | CAT | Agustí | 5 | |||
E | 25 | Catala Ulied Guillem | 1896 | CAT | Vila Olímpica | 5 | 30 | ||
D | 26 | Torrents Busquet Martí | 1915 | CAT | Vilafranca | 5 | |||
D | 27 | Bonay Toscas Santiago | 2043 | CAT | Gavà | 5 | |||
D | 28 | Aalbersberg Kroon Pere | 1941 | CAT | Sitges | 5 | |||
D | 29 | Cabello Cabello Jaime | 2018 | CAT | Bellvitge Entitat | 5 | |||
D | 30 | Sanchez Martin Marc | 1993 | CAT | Martorell | 5 | |||
D | 31 | Catala Ulied Bernat | 1977 | CAT | Vila Olímpica | 5 | |||
C | 32 | Colom Andres Xavier | 2098 | CAT | Barcelona UGA | 4½ | |||
D | 33 | May Freixa Josep Ramon | 1951 | CAT | Collblanc | 4½ | |||
C | 34 | Valarezzo Ricard Pedro | 2067 | CAT | Castelldefels | 4½ | |||
E | 35 | Bernat Pascual Magí | 1850 | CAT | Catalunya | 4½ | 20 | ||
D | 36 | Molina Wheatley Emilio | 1904 | CAT | Sitges | 4½ | |||
D | 37 | Ferres Saez Joan | 1901 | CAT | Mollet XXI | 4 | |||
D | 38 | Anell Vila Ramon | 1954 | CAT | Montcada | 4 | |||
D | 39 | Ballesteros De Haro Sergio | 2034 | CAT | Cardona-Suria | 4 | |||
E | 40 | Torrubia De Nova Guillermo | 1892 | CAT | Viladecans | 4 | 15 | ||
E | 41 | Villa Cardenas Jorge | 1892 | CAT | S.C. Colon De Sabadell | 4 | 10 | ||
E | 42 | Alekseev Vladimir K. | 1452 | RUS | Rússia | 4 | 8 | ||
D | 43 | Treviño Martinez Cristobal | 1949 | CAT | Vilafranca | 4 | |||
E | 44 | Febrero Perez Lluis | 1787 | CAT | Comtal | 4 | 6 | ||
E | 45 | Tarrago Pinyol Robert | 1863 | CAT | Vallfogona | 4 | 4 | ||
E | 46 | Hostalot Rodriguez Sergi | 1791 | CAT | Viladecans | 4 | 2 | ||
D | 47 | Pino Muñoz Francisca | 1940 | CAT | Reus Ploms | 4 | |||
E | 48 | Palma Sanchez Jose Maria | 1700 | CAT | Sitges | 4 | 1 | ||
E | 49 | Franch Bessa Julià | 1880 | CAT | Santpedor | 4 | |||
E | 50 | Torres Roldan Francesc | 1742 | CAT | Sant Boi De Lluçanes | 4 | |||
E | 51 | Sanchez Coves Joan Josep | 1840 | CAT | Ideal D'en Clave | 4 | |||
E | 52 | Perez Serrallonga Maxima | 1655 | CAT | Escola D'escacs De Barcelona | 4 | |||
C | 53 | Costa Trave Jaume | 2095 | CAT | Granollers-Canovelles | 3½ | |||
E | 54 | Tapias Portella Albert | 1743 | CAT | Calafell | 3½ | |||
E | 55 | Schweitzer Paul | 1866 | GER | Torredembarra | 3½ | |||
E | 56 | Boers Mathieu | 1699 | CAT | Sitges | 3½ | |||
E | 57 | Bernat Mor Juli | 1687 | CAT | Catalunya | 3½ | |||
E | 58 | Ramon Herraez Alex | 1842 | CAT | S.C. Colon De Sabadell | 3½ | |||
E | 59 | Serra Franquesa Francisco | 1796 | CAT | Calafell | 3 | |||
E | 60 | Almazán Pérez Carlos | 1706 | CAT | Sitges | 3 | |||
E | 61 | Capdevila Masgrau Jose | 1759 | CAT | Gavà | 3 | |||
E | 62 | Del Rey Fernandez Noel | 1549 | ESP | Espanya | 3 | |||
E | 63 | Ortega Farrus Alfonso | 1704 | CAT | S.C. Colon De Sabadell | 3 | |||
E | 64 | Molina Tabernero Jordi | 1729 | CAT | Tres Peons | 3 | |||
E | 65 | Zheng Peiyu | 1726 | CAT | Sitges | 3 | |||
E | 66 | Torres Capdevila Gerard | 1658 | CAT | Sant Boi De Lluçanes | 3 | |||
E | 67 | Landsverk Ida | 1477 | NOR | Noruega | 3 | |||
E | 68 | Raventos Jané Agustí | 1739 | CAT | Vilafranca | 2½ | |||
E | 69 | Navas Martinez Edgar | 1678 | CAT | Sitges | 2½ | |||
E | 70 | Gardner Richard | 1700 | CAT | Sitges | 2 | |||
E | 71 | Romero Gonzalez Vera | 1700 | CAT | Sitges | 2 | |||
E | 72 | Empez Garcia Manuel | 1816 | CAT | Sitges | 2 | |||
E | 73 | Claramunt Junyent Maria | 1637 | CAT | Igualada | 1 | |||
E | 74 | Castellvell Diez Maria Nuria | 1566 | CAT | Escola D'escacs De Barcelona | 1 |