Grup A
Tram | Rank | Ti. | Jugador | Elo | FED | Club | Pts | Ab | Tr. |
1 | FM | OLIVA CASTANEDA Kevel | 2419 | CUB | Cuba | 7 | 55 | ||
2 | IM | GOMEZ GARRIDO Camilo Ernest | 2495 | CUB | Cuba | 6½ | 40 | ||
3 | IM | GHOSH Diptayan | 2468 | IND | India | 6½ | 35 | ||
4 | IM | PALIT Somak | 2411 | IND | India | 6½ | 31 | ||
5 | GM | GRIGORYAN Karen H. | 2592 | ARM | Armenia | 6½ | 27 | ||
6 | GM | BURMAKIN Vladimir | 2590 | RUS | Russia | 6½ | 24 | ||
A | 7 | IM | AKSHAT Khamparia | 2367 | IND | India | 6 | 21 | 45 |
8 | GM | AROSHIDZE Levan | 2565 | GEO | Banyoles | 6 | 18 | ||
A | 9 | IM | ALARCON CASELLAS Rolando | 2378 | CUB | Montcada | 5½ | 15 | 30 |
A | 10 | IM | DAS Sayantan | 2381 | IND | India | 5½ | 13 | 20 |
11 | GM | PEREZ MITJANS Orelvis | 2414 | ESP | Sant Josep Badalona | 5½ | 10 | ||
A | 12 | FM | HERNANDO RODRIGO Julio Anto | 2332 | CAT | Cerdanyola del Valles | 5½ | 8 | 15 |
13 | GM | RAHMAN Ziaur | 2515 | BAN | Bangladesh | 5½ | 6 | ||
14 | IM | MEISTER Peter | 2410 | GER | Alemania | 5½ | 4 | ||
15 | FM | GONZALEZ PEREZ Arian | 2494 | FID | San Andreu | 5½ | 2 | ||
B | 16 | FM | LASINSKAS Povilas | 2212 | LTU | Lituania | 5½ | 1 | 45 |
B | 17 | FM | RAGHUNANDAN Kaumandur Srih | 2148 | IND | India | 5 | 30 | |
18 | IM | GOMEZ LEDO Roberto Carlos | 2429 | CUB | Cuba | 5 | |||
A | 19 | IM | DEL REY Diego | 2363 | ESP | Espanya | 5 | 10 | |
20 | GM | MOVSZISZIAN Karen | 2520 | ARM | Sant Andreu | 5 | |||
21 | GM | MUNOZ PANTOJA Miguel | 2457 | CAT | Cerdanyola del Valles | 5 | |||
22 | FM | QUIRHUAYO Gonzalo | 1858 | PER | Peru | 5 | |||
A | 23 | IM | MOSQUERA Miguel | 2362 | COL | Colombia | 4½ | 8 | |
A | 24 | IM | VIDARTE MORALES Arturo | 2323 | CAT | Montcada | 4½ | 6 | |
A | 25 | FM | MARTINEZ ALCANTARA Jose Ed | 2295 | PER | Peru | 4½ | 4 | |
A | 26 | IM | PIASETSKI Leon | 2297 | CAN | Canada | 4½ | 2 | |
B | 27 | GRAELLS Ricardo | 2141 | SUI | Suissa | 4½ | 20 | ||
B | 28 | BUXADE ROCA Guillermo | 2099 | CAT | Lira Vendrellenca | 4½ | 15 | ||
29 | BIRNKRAUT Tim | 1826 | GER | Alemania | 4½ | ||||
30 | CASTELLS BRIONES Miquel | 1979 | CAT | Barcelona UGA | 4½ | ||||
31 | TADEVOSYAN Galust | 1843 | ARM | Armenia | 4½ | ||||
32 | GM | FEDORCHUK Sergey A. | 2665 | UKR | Ukraina | 4 | |||
B | 33 | WIM | MORENO GARCIA Elizabeth Paola | 2077 | VEN | Escola Escacs Barcelona | 4 | 10 | |
B | 34 | LLAVERIAS SANMARTI Llibert | 2034 | CAT | Gran Penya Vilanova | 4 | 8 | ||
B | 35 | FM | CAPELLADES SUBIRANA Marc | 2211 | CAT | Peona i Peo | 4 | 6 | |
B | 36 | BENET MORANT Damia | 2048 | CAT | Reus Deportiu | 4 | 4 | ||
B | 37 | SANPERA BONET Juan Carlos | 2089 | CAT | Catalonia | 4 | 2 | ||
B | 38 | SANZ RODERO Mikel | 2178 | ESP | Espanya | 3½ | 1 | ||
B | 39 | WIM | DAVE Dhyani | 2201 | IND | India | 3½ | ||
40 | LLUVEROL TORRENTS Salvador | 1969 | CAT | Vilafranca | 3½ | ||||
B | 41 | BERNAT Ernest | 2101 | CAT | Jake | 3½ | |||
B | 42 | RIBERA SELLARES Pere | 2162 | CAT | Catalonia | 3½ | |||
B | 43 | DOMINGUEZ RUEDA Juan | 2077 | CAT | Jake | 3 | |||
B | 44 | WIM | REAL PEREYRA Diana Carime | 2080 | MEX | Mexico | 3 | ||
B | 45 | VILLARES GALIANO Jose Maria | 2028 | CAT | Aragones | 3 | |||
B | 46 | NADAL FAJARDO Ricard | 1999 | CAT | Comtal | 3 | |||
B | 47 | VINAS RACIONERO Josep | 2010 | CAT | Vilafranca del Penedes | 3 | |||
A | 48 | URIBE ARTEAGA Daniel | 2258 | COL | Montcada | 2½ | 1 | ||
49 | PULIDO LEON Manuel | 1832 | CAT | La Colmena | 2½ | ||||
50 | MOISANDER Ivar | 1738 | SWE | Suecia | 2½ | ||||
B | 51 | DIAZ HERRERO Alvaro | 2210 | ESP | Espanya | 2 | |||
52 | MONTOYA CALLE Daniel | 1884 | CAT | Peon Doblado | 1½ | ||||
53 | SOLER CASACUBERTA Salvador | 2011 | CAT | Catalonia | 1½ | ||||
B | 54 | MONTELL ZABAY Alberto | 1996 | CAT | Centre Aragonés | 1 | |||
Grup B | |||||||||
Nombre | EloN | EloInt | Fed. | ||||||
C | 1 | PEREZ GARCIA Jose Miguel | 2045 | ESP | Espanya | 9 | 45 | ||
C | 2 | MUT COMPANY Guillem | 2076 | CAT | Espiga de les Corts | 7 | 30 | ||
C | 3 | BONAY TOSCAS Santiago | 2022 | CAT | Gava | 6 | 20 | ||
C | 4 | BLASCO CUSIDO Francesc | 2083 | CAT | Valls | 6 | 15 | ||
C | 5 | PALMA CANCINO Jose Pablo | 1993 | CAT | Calafell | 6 | 10 | ||
C | 6 | CESPEDES LLAVERIAS Llibert | 1958 | CAT | Tres Peons | 6 | 8 | ||
D | 7 | MACIAS DALMAU David | 1850 | CAT | Gran Penya Vilanova | 6 | 45 | ||
D | 8 | RAVENTOS MARGELI Josep | 1945 | CAT | Penya Escacs Ribes | 5½ | 30 | ||
C | 9 | SARTO RAMOS Angel | 2063 | ESP | Espanya | 5½ | 6 | ||
E | 10 | MOLINA WHEATLEY Emilio | 1764 | CAT | Sitges | 5½ | 45 | ||
C | 11 | TERREU SERRA Francesc | 2085 | CAT | Valls | 5½ | 4 | ||
D | 12 | AALBERSBERG KROON Pedro | 1937 | CAT | Sitges | 5½ | 20 | ||
D | 13 | MAY FREIXA Josep | 1936 | CAT | Collblanc | 5½ | 15 | ||
C | 14 | GARCIA RUIZ Adrian | 2023 | CAT | Jake | 5 | 2 | ||
D | 15 | BERNAT PASCUAL Magi | 1869 | CAT | Catalunya | 5 | 10 | ||
D | 16 | TSENG WANG Yuan-Chiuan | 1806 | CAT | Sitges | 5 | 8 | ||
C | 17 | PALACIOS PENA Gerardo | 1993 | CAT | Sant Boi | 4½ | 1 | ||
D | 18 | BONET VERDU Marcel | 1921 | CAT | Vilabarca | 4½ | 6 | ||
D | 19 | TREVINO MARTINEZ Cristobal | 1929 | CAT | Vilafranca del Penedes | 4½ | 4 | ||
D | 20 | CATALA ULIED Bernat | 1809 | CAT | Vila Olimpica | 4½ | 2 | ||
D | 21 | LLACUNA ROCA Josep | 1831 | CAT | Torredembarra | 4½ | 1 | ||
D | 22 | ALDEGUER LATORRE Josep | 1946 | CAT | Castelldefels | 4½ | |||
D | 23 | VALLE ROMEU Marc | 1914 | CAT | Vilafranca del Penedes | 4½ | |||
D | 24 | SOLER MASSANA Ramon | 1890 | CAT | Balsareny-Sallent | 4½ | |||
D | 25 | SOLIS CALANCHA Jordi | 1810 | CAT | Catalunya | 4½ | |||
D | 26 | ANELL VILA Ramon | 1949 | CAT | Montcada | 4 | |||
E | 27 | ROBLA CARREIRAS Xavier | 1780 | CAT | Agusti | 4 | 30 | ||
D | 28 | FABREGAT PLANELLA Joaquim | 1852 | CAT | Sitges | 4 | |||
D | 29 | EMPEZ GARCIA Manuel | 1814 | CAT | Sitges | 4 | |||
D | 30 | FEBRERO PEREZ Lluis | 1887 | CAT | Comtal | 4 | |||
E | 31 | TORRUBIA DE NOVA Guillermo | 1778 | CAT | Viladecans | 4 | 20 | ||
E | 32 | CAPDEVILA MASGRAU Jose | 1759 | CAT | Gava | 4 | 15 | ||
E | 33 | TAPIAS PORTELLA Albert | 1739 | CAT | Calafell | 4 | 10 | ||
E | 34 | NAVAS MARTINEZ Edgar | 1700 | CAT | Sitges | 4 | 8 | ||
E | 35 | ENRIQUEZ ALVARO Adria | 1788 | CAT | Sitges | 3½ | 6 | ||
C | 36 | SERRA VILARO Agustin | 2013 | CAT | Comtal | 3½ | |||
E | 37 | BERNAT MOR Juli | 1700 | CAT | Catalunya | 3½ | 4 | ||
D | 38 | CATALA ULIED Guillem | 1846 | CAT | Vila Olimpica | 3½ | |||
E | 39 | BOERS Mathieu | 1714 | CAT | Sitges | 3 | 2 | ||
C | 40 | FERRES SAEZ Joan | 1965 | CAT | Granollers-Canovelles | 3 | |||
E | 41 | GAMARRA RODRIGUEZ Victor M | 1718 | ESP | Espanya | 3 | 1 | ||
E | 42 | CAPDEVILA CASTELLO Alberto | 1781 | CAT | Tres Peons | 3 | |||
D | 43 | SEGURA RIBA Josep M. | 1815 | CAT | Cambrils | 3 | |||
E | 44 | ESCORIZA GALLARDO Pedro | 1700 | CAT | Gava | 3 | |||
E | 45 | ORTS GONZALEZ Rafael | 1700 | CAT | Sant Marti | 2½ | |||
E | 46 | BARRANTES FURRIOL Eric | 1700 | CAT | Gava | 2½ | |||
E | 47 | ROMERO GONZALEZ Vera | 1700 | CAT | Sitges | 1½ | |||
E | 48 | FURRIOL GAVALDA Emili | 1700 | CAT | Gava Centre Cultural | 1 |