JUNTA DIRECTIVA FCE

President: Pepo Viñas Racionero         

Vicepresident primer: Josep Serra Palomar                               

Vicepresident segon responsable escacs base: Ramon Chalmeta Ugas 

Tresorera: Montserrat Gracia Escarp

Secretària General: Teresa Muñoz Muñoz

Cap d'àrea de competicions amb rang de vicepresident: Pere Reginaldo Huix                                

Cap d'àrea de màrqueting i comunicació amb rang de vicepresident: Ramón Caro Martínez                  

Vocal de noves tecnologies: Diana Ruth López Atay

Vocal de planificació: Oskar Stober Blazquez             

Vocal d'escacs i escoles: Marta Amigó Vilalta                       

Delegat de Tarragona: Ferran Torta Navarro

Delegat de Lleida: Jaume Ribera Pané    

Delegat de Girona: Carles Vila Camps

Vocal d'escacs psicologia: Blanca Torras Vilches

Vocal d'organització: Jaume Gayoso Rodriguez

Vocal de temes jurídics: Fernando Rodriguez Beltran

Vocal de dona i escacs: Patricia Martí Puig

Vocal de planificació i organització adminsitrativa: Eduard Modol Boix

Vocal representant d'àrbitres: Xavier Valios Blanco

COMISSIÓ ESPORTIVA

Ramon Chalmeta Ugas

Jordi Magem Badals

Pere Reginaldo Huix

Jaume Gayoso Rodriguez

Jaume Ribera Pané

Carles Vila Camps

 
ALTRES CÀRRECS FEDERATIUS QUE NO PERTANYEN A LA JUNTA
 
Director Esportiu: Jordi Magem Badals
Gerent: Antoni López Manzano
Delegat de Gent Gran: Jaume Bosch Romay
 
 
Nota: Els Caps d'àrea tenen la consideració de vicepresidents. 

Des d'aquest apartat podeu trobar els tècnics de retransmissions i informació interessant relacionada: licitacions, manuals, normatives i aplicacions informàtiques.

Fem un recull de la informació al menú de la dreta.

Des d'aquest apartat podeu trobar els monitors censats i el cens antic.

Fem un recull de la informació al menú de la dreta.

{source}
<?php
define("URL_BASE", $_SERVER['DOCUMENT_ROOT']."/webServices");
include URL_BASE."/views/escacs/historials.php";

?>
{/source}

{source}
<?php
define("URL_BASE", $_SERVER['DOCUMENT_ROOT']."/webServices");

include_once URL_BASE."/lib/web.php";
include URL_BASE."/views/escacs/torneigs.php";

?>
{/source}

Retransmissions en directe a través d'Internet obert a tothom!

retransmissio300 La Federació Catalana d'Escacs retransmet en directe les principals competicions que es realitzen al nostre país a través d'una xarxa de tècnics especialitzats en retransmissions.

EN JOC

Open Internacional "Ciutat de Barcelona" (Del 27 de setembre al 5 d'octubre) 

 

PROPERES

 

 

FINALITZATS

XXVII Open Internacional d'actius de Vallgofona (22 de setembre)

XII Obert Internacional Ciutat de Sabadell (Del 2 al 10 de setembre)

XXI Open Internacional de Sants (Del 23 d'agost a l'1 de setembre)

XLV Ciutat de Badalona (Del 2 al 10 d'agost)

XLV Open Internacional Vila de Sitges (Del 22 al 30 de juliol)

XXI Open Internacional de Torredembarra (Del 6 al 14 de juliol)

XLII Open Internacional de Barberà (Del 4 al 12 de juliol)

X Memorial Josep Lorente

XVII Obert d'Escacs actius Vila de Sta Coloma de Queralt

Campionat de Catalunya d'edats individuals

Sub-16 i sub-18

Sub-14 i sub-12

Campionat de Catalunya Absolut i Femení (taulers de l'1 al 12)

Campionat de Catalunya Absolut i Femení (taulers de l'13 al 24)

Ronda 1 Lliga Catalana (19 de gener de 2019)

Escola d'Escacs Salou - Mollet

Sant Josep de Badalona - Escola d'Escacs de BCN

Ronda 2 Lliga Catalana (26 de gener de 2019)

Foment - Gerunda

Cerdanyola del Vallès - Barberà

Ronda 3 (2 de febrer de 2019)

Mollet - Colon Sabadell Chessy

Sant Josep de Badalona - Cerdanyola del Vallès

Ronda 4 (9 de febrer de 2019)

Gerunda - Sant Andreu

Cerdanyola del Vallès- Escola d'Escacs de BCN

Ronda 5 (16 de febrer de 2019)

Colon Sabadell Chessy - Figueres

Sant Josep de Badalona - Barcelona

Ronda 6 (23 de febrer de 2019)

Gerunda - Mollet

Tres Peons - Olot

Ronda 7 (2 de març de 2019)

Escola Salou - Lleida

Escola d'Escacs de BCN - Barberà

Ronda 8 (9 de març de 2019)

Figueres-Olot

Foment-Tres Peons

Ronda 9 (16 de març de 2019)

Sabadell Colon Chessy - Barcelona

Barberà - Escola Escacs Salou

Ronda 10 (23 de març de 2019)

Escola d'Escacs de BCN - Sabadell Colon Chessy

Sant Josep de Badalona - Barberà

Ronda 11 (30 de març de 2019)

Barberà - Societat Coral Colon

Sant Josep - Escola d'Escacs de Barcelona

Olot - Foment

 

VIII Open Internacional de Llucmajor

 

Sunway 2018 (del 14 al 23 de desembre)

Ciutat de Barcelona (del 8 al 14 d'octubre)

Vallfogona de Balaguer (16 de setembre de 2018)

Sabadell (de l'1 al 10 de setembre de 2018)

Sants (del 17 al 26 d'agost de 2018)

Badalona (de l'1 al 9 d'agost de 2018)

Sitges (del 22 al 30 de juliol de 2018)

Sant Martí (del 13 al 21 de juliol de 2018)

Barberà (del 4 al 12 de juliol de 2018)

Torredembarra (del 30 de juny al 8 de juliol de 2018)

Montcada (del 25 de juny al 3 de juliol de 2018)

Memorial Josep Lorente (17 de juny de 2018)

Santa Coloma de Queralt (3 de juny de 2018)

Lliga Catalana Ronda 11 : Barberà - Colon Sabadell (14 d'abril)

Lliga Catalana Ronda 11 : Catalunya - Peona i Peó (14 d'abril)

Lliga Catalana Ronda 11 : Sant Cugat - Foment (14 d'abril)

Campionat Absolut de Catalunya (Del 22 al 29 de març)

Campionat de Catalunya d'Edats (Del 24 al 29 de març)

Actius de Sant Boi (7 de gener de 2018)

Festival Sunway (del 15 al 23 de desembre de 2017)

Ciutat de Barcelona (del 9 al 17 de novembre de 2017)

Vallfogona (17 de setembre de 2017)

Sabadell (de l'1 al 10 de setembre de 2017)

Sants (del 18 al 27 d'agost de 2017)

Ciutat de Figueres (de l'10 al 17 d'agost de 2017)

Ciutat de Badalona  (del 2 al 10 d'agost de 2017)

Vila de Sitges  (del 22 al 30 de juliol de 2017)

 Sant Martí  (del 13 al 21 de juliol de 2017)

 Barberà del Vallès  (del 4 al 12 de juliol de 2017)

Torredembarra   (de l'1 al 9 de juliol de 2017)

 Ciutat de Montcada (del 25 de juny al 3 de juliol de 2017)

 Memorial Josep Lorente  (18 de juny de 2017)

 Memorial Ezequiel Martin  (11 de juny de 2017)

Santa Coloma de Queralt  (4 de juny de 2017)

Obert de Canovelles (7 de maig de 2017)

Campionat Absolut de Catalunya (del 29 d'abril al 6 de maig de 2017)

Obert del Guinardó (1 de maig de 2017)

Campionat de Catalunya de Sub8 a Sub18 (del 7 al 13 d'abril de 2017)

R4 - Fase Final: Lliga Catalana : Colon Sabadell Chessy - Mollet (1 d'abril de 2017)

R3 - Fase Final: Lliga Catalana : Mollet - Barberà (25de març de 2017)

R2 - Fase Final: Lliga Catalana : Escola d'Escacs de Barcelona - Mollet (18 de març de 2017)

R1 - Fase Final: Lliga Catalana : Montcada - Foment Martinenc (11 de març de 2017)

R7 Lliga Catalana : Gerunda - Figueres (4 de març de 2017)

R6 Lliga Catalana : Barberà - Colon Sabadell Chessy (25 de febrer de 2017)

R5 Lliga Catalana : Tres Peons - Montcada (18 de febrer de 2017)

R4 Lliga Catalana : Gerunda - Peona i Peó (11 de febrer de 2017)

R3 Lliga Catalana : Colon Sabadell Chessy - Escola d'Escacs de Barcelona (4 de febrer de 2017)

R2 Lliga Catalana : Escola d'Escacs de Barcelona - Barberà (28 de gener de 2017)

R1 Lliga Catalana : Sant Andreu - Mollet (21 de gener de 2017)

Festival Sunway (Del 16 al 23 de desembre)

 Magistral Ciutat de Barcelona (del 22 al 28 d'octubre)

Web FEDERACIO

Chess24

  Obert Internacional de Vallfogona de Balaguer (18 de setembre)

  Obert Internacional de Sabadell (De l'1 al 9 de setembre)

  Obert Internacional de Sants (Del 19 al 28 d'agost)

Obert Internacional de Figueres (De l'11 al 18 d'agost)

  Obert Internacional de Badalona (Del 2 al 10 d'agost)

Obert Internacional de Sant Martí (Del 13 al 21 de juliol)

Obert Internacional de Barberà del Vallès (Del 4 al 12 de juliol)

Obert Internacional de Torredembarra (Del 2 al 10 de juliol)

Obert Internacional de Montcada (Del 25 de juny al 3 de juliol)

Memorial Josep Lorente (19 de juny)

 Obert Internacional Santa Coloma de Queralt (5 de juny)

Obert Internacional de Llucmajor (Del 8 al 15 de maig)

Absolut de Catalunya 2016

Lliga Catalana R10 : Escola d'Escacs de BCN- Colon Sabadell Chessy (9 abril a les 16,30)Colon Sabadell Chessy (9 abril a les 16,30)

Lliga Catalana R9 : Mollet - Escola d'Escacs de BCN (2 abril a les 16,30)

Campionat de Catalunya d'Edats, Vila-seca, del 19 al 24 de març

Lliga Catalana R8 : Cerdanyola Vallès - Lleida (12 març les 16,30)

Lliga Catalana R7 : Figueres - Cerdanyola Vallès (5 març les 16,30)

Lliga Catalana R6 : Sant Andreu - Peona i peó (27 de febrer les 16,30)

Lliga Catalana R5 : Mollet - Barberà (20 de febrer les 16,30)

Lliga Catalana R5 : Sant Boi - Colon Sabadell Chessy (20 de febrer les 16,30)

 

Lliga Catalana R4 : Colon Sabadell Chessy - Mollet (13 de febrer a les 16,30)

Lliga Catalana R3 : Cerdanyola del Vallès - Escola d'Escacs de Barcelona (6 de febrer a les 16,30)

Lliga Catalana R3 : Sant Boi - Lleida (6 de febrer a les 16,30)

Lliga Catalana R2 : Colon Sabadell Chessy - Barberà (30 de gener a les 16,30)

Lliga Catalana R1 : Barcelona UGA - Catalònia (23 de gener a les 16,30 hores)

Obert Internacional Sunway (del 13 al 20 de desembre)

Actius del Moli Nou (5 de desembre)

Magistral Ciutat de Barcelona (del 4 al 8 de novembre) 

Portal Federació

Chess24

Chessbomb

Torneig Sub12

Torneig Sub10

CIRCUIT Obert Internacional de Vallfogona de Balaguer ( 20 de setembre)

Actius de Sant Marti ( 19 de setembre)

CIRCUIT Obert Internacional de Sabadell ( del 2 al 10 de setembre)

CIRCUIT Obert Internacional de Sants (del 21 al 30 d'agost)

CIRCUIT Obert Internacional de Figueres (de l'11 al 18 d'agost)

CIRCUIT Obert Internacional de Badalona (del 2 al 10 d'agost)

CIRCUIT Obert Internacional de Sant Martí (del 13 al 21 de juliol)

CIRCUIT Obert Internacional de Barberà (del 4 al 12 de juliol)

CIRCUIT Obert Internacional de Torredembarra (del 4 al 12 de juliol)

CIRCUIT Obert Internacional de Montcada (del 25 de juny al 3 de juliol)

CIRCUIT Memorial Josep Lorente (21 de juny)

CIRCUIT Santa Coloma de Queralt (7 de juny)

Campionat Absolut de Catalunya (Del 2 al 9 de maig)

11a ronda : Barberà - Barcelona UGA (18 d'abril)

10a ronda : Barcelona UGA - SCC Sabadell (11 d'abril)

Campionat de Catalunya d'Edats (L'Ametlla de Mar, del 28 de març al 2 d'abril)

Sub-12 i Sub-18          Sub-14 i Sub-16

9a ronda : Colon Sabadell - Sant Josep (21 de març)

8a ronda : Foment - Terrassa (14 de març)

7a ronda : Colón Sabadell - Barberà (7 de març)

6a ronda : Barcelona UGA - Figueres (28 de febrer)

6a ronda : Catalunya - Peona i Peó (28 de febrer)

5a ronda : Cerdanyola del Vallès - Sitges (21 de febrer)

4a ronda : Colón Sabadell - Escola d'Escacs de BCN (14 de febrer)

3a ronda : Tres Peons - Figueres (7 de febrer)

2a ronda : Barberà - Mollet (31 de gener)

1a ronda : Mollet - Colon Sabadell (24 de gener)

Festival Sunway de Sitges (14 al 21 de desembre)

Magistral de Barcelona (28 de novembre al 2 de desembre) - Chess24

Magistral de Barcelona - torneig promoció (28 de novembre al 2 de desembre)

Obert de Vallfogona (20 i 21 de setembre) - CIRCUIT CATALA

Obert Actiu Sant Martí (13 de setembre)

Open de Sabadell (Del 2 al 10 de setembre) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Sants (Del 22 al 31 d'agost) - CIRCUIT CATALÀ

Torneig d'Igualada (19 d'agost)

Open de Figueres (De l'11 al 18 d'agost) - CIRCUIT CATALÀ

 Open de Badalona (Del 2 al 10 d'agost) - CIRCUIT CATALÀ

Open d'Andorra (Del 19 al 27 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Sant Martí (Del 13 al 21 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Torredembarra (Del 5 al 13 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Open de Barberà del Vallès (Del 4 al 12 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Open Internacional de Montcada (Del 25 de juny al 3 de juliol) - CIRCUIT CATALÀ

Memorial Lorente (15 de juny) - CIRCUIT CATALÀ

Santa Coloma de Queralt (1 de juny) - CIRCUIT CATALÀ

CAMPIONAT ABSOLUT DE CATALUNYA (del 4 al 10 de maig)

CAMPIONAT DE CATALUNYA D'EDATS (Del 12 al 17 d'abril)

retransmissions PRIMERA FASE:

 

A Catalunya els escacs sempre han estat un joc molt tradicional i arrelat a la manera de ser dels catalans. La formació de clubs practicants, no només a les grans ciutats, sinó també als petits pobles disseminats per tota la geografia catalana són, bàsicament, la força que ha fet de Catalunya la capdavantera dels escacs espanyols.

fcetrans

La Federació Catalana d'Escacs va ser creada al 1925 i és l'entitat que agrupa tots els clubs practicants d'aquest esport. Amb l'arribada de la democràcia, la Generalitat de Catalunya ha estat una magnífica promotora de l'Esport al nostre país i els escacs han estat un dels seus beneficiaris en agafar un nou i important implus gràcies al seu suport.

En l'actualitat Catalunya compta amb, aproximadament, 230 entitats afiliades i més de 7.000 practicants amb llicència federativa.

 

Benvinguts al servei ICC de la Federació Catalana d'Escacs!

tauler300La Federació Catalana d'Escacs va signar una acord amb l'Internet Chess Club per oferir els serveis que ofereix aquest club d'escacs en línia a tots els jugadors federats.

Podeu veure una llista de tots els serveis que ofereix ICC accedint al seu web: http://www.chessclub.com/

Per a fer servir els serveis d'ICC us caldrà aconseguir un nom d'usuari i una clau de pas. Podeu activar aquest servei fent clic en aquest enllaç.

A més a més per a jugar online us cal un programa que haureu d'instal·lar al vostre ordinador o dispositiu mòbil. El programa més popular és el Dasher que us podeu descarregar fent clic aquí i podeu optenir el manual d'ús en català en aquest enllaç

Aprofitant la plataforma d'ICC, durant els darrers anys s'han realitzat un seguit de sessions de formació online que estan a la vostra disposició a la videoteca.

Subcategories

El divendres 13 de maig, la Federació va fer una nova sessió del programa de “Promoció dels escacs en municipis sense club”. En aquesta ocasió el municipi escollit va ser Vilanova del Camí. Aquest municipi de la comarca de l’Anoia ha tingut un creixement de població molt  important els darrers anys. A l’actualitat compta amb una població de 12.500 habitants.

L’activitat va comptar amb la participació de molts aficionats als escacs, especialment de més de quaranta nens i nenes alumnes de les escoles Marta Mata, Pompeu Fabra, i Joan Maragall.

També van participar joves jugadors del Club Ateneu Igualadí, població molt propera. En aquest sentit cal agrair la col·laboració d’aquest club, i especialment de la seva presidenta Blanca Torras.

Vam poder comptar amb la participació del jugador del Club d’escacs Sant Boi Bernat Martínez, el qual resideix en aquesta població i exerceix de monitor d’escacs en una escola de la població.

Però va ser especialment significativa la participació del GM Jordi Magem, el qual va estar jugant constantment amb els joves aficionats que van assistir.

Cal agrair la total predisposició a col·laborar de l’Ajuntament de la població, el qual ens va ubicar en un espai molt adequat, a l’espai exterior del Centre polivalent de Can Papasseit. També ens va ajudar molt la publicitat de l’esdeveniment que va fer l’Ajuntament i la seva inclusió dins del programa de la Marató de donació de sang, que tenia lloc a la localitat aquella mateixa tarda. En aquest sentit, agraïm especialment la col·laboració de la tècnica d’esports, Sra. Núria Fàbregas i del regidor d’esports, Sr. Toni Maturana, el qual va acostar-se per veure el desenvolupament de l’activitat.